OBLICZA CARAVANINGU

miesiąc temu  28.10.2020, ~ Bartłomiej Ryś   

Nowe kampery w Polsce najczęściej kupuje się w leasingu na firmy

Nowe kampery w Polsce najczęściej kupuje się w leasingu na firmy fot. Bartłomiej Ryś

Nie jest tajemnicą, że większość nowych kamperów i przyczep kempingowych sprzedaje się w Polsce „na firmę”. To najczęściej przedsiębiorcy decydują się na taki zakup - częściowo z powodu poszukiwania wolności podróżowania a częściowo z przyczyn podatkowych. Leasing jest wówczas najkorzystniejszą formą finansowania. Tych było o 9,2% mniej w okresie styczeń-wrzesień 2020 w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Branża leasingowa sfinansowała zakupy aut osobowych i dostawczych do 3,5 tony na łączną kwotę 23,1 mld zł. To o 9,2% mniej niż w analogicznym okresie w roku 2019. Branża patrzy jednak z nadzieją na IV kwartał spodziewając się realnego wzrostu na całym rynku.

W marcu gospodarka wyhamowała ze względu na wprowadzone obostrzenia. Ich rezultatem był spadek produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, w efekcie czego zmalało także finansowanie udzielane przez firmy leasingowe. W pierwszej połowie roku polska branża leasingowa udzieliła finansowania o wartości 29,8 mld zł, o 24 proc. mniej (r/r).

Co finansują przedsiębiorcy? Aż 47,6% w strukturze rynku zajmują samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony. Na kolejny miejscu uplasowały się maszyny i inne urządzenia (29,9%) a trzecią lokatę okupują pojazdy ciężarowe (16,8%). 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony