artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Eluminator napędza elektryczną rewolucję Forda za Oceanem

Eluminator napędza elektryczną rewolucję Forda za Oceanem

Czas czytania 2 minuty

Konwersja napędu na zeroemisyjny pomaga utrzymać starsze pojazdy na drogach. Gdy mowa o pojazdach cenionych w caravaningu, pokusa ta jest tym większa, im większy udział wartości rynkowej stanowi zabudowa kempingowa.

Co można doradzić w warsztacie klientom narzekającym na kurczące się perspektywy dla konwencjonalnych pojazdów? W Ameryce, Australii, ale też w niektórych krajach UE aftermarket kiełkuje na polu konwersji napędu. Ot przyjechał jako konwencjonalny pojazd, by bramy warsztatu opuścić jako… elektryk!

Oczywiście skala owych konwersji napędu jest nieporównywalnie mniejsza od dzieła fabryk motoryzacyjnych, tym niemniej także koncerny samochodowe zauważają, że kultowym modelom można w sposób niestandardowy dać drugie życie. Przykład? Oparty na zabytkowym pickupie F-100 z 1978 roku, koncepcyjny F-100 Eluminator (na zdjęciach) ma napęd na wszystkie koła dzięki dwóm potężnym silnikom elektrycznym. Od roku od prezentacji na targach SEMA w Las Vegas zespół napędowy o numerze katalogowym M-9000-MACH-E, jest dostępny u autoryzowanych dilerów Forda lub online w Ford Performance Parts. Przeznaczony jest dla konstruktorów poszukujących układu napędowego, dzięki któremu będą mogli zelektryfikować swoją gamę pojazdów, od nowoczesnych po zabytkowe, od ciężarówek po SUV-y.

Każdy silnik Eluminator wytwarza 281 koni mechanicznych i 430 Nm momentu obrotowego i jest legalny we wszystkich 50 stanach USA. Jego cena to 3 900 USD.

- Nasz samochód koncepcyjny F-100 Eluminator jest zapowiedzią tego, w jaki sposób wesprzemy klientów, którzy chcą zredukować emisję spalin i przejść na całkowicie elektryczne auta, nawet w przypadku pojazdów zabytkowych - mówi Eric Cin, globalny dyrektor ds. personalizacji pojazdów, akcesoriów i licencjonowania.

ReklamaEluminator napędza elektryczną rewolucję Forda za Oceanem 1
I dodaje, że to pierwszy przykład z portfolio, które wkrótce stanie się rosnącym rynkiem części i akcesoriów do pojazdów elektrycznych Forda.

Eluminator został stworzony przez Ford Performance Parts i jest oparty na silniku Mustanga Mach-E GT. W zestawie znajdziemy także np. 15,5-calowy ekran dotykowy. To propozycja dla właścicieli wiekowych fordów, którzy skądinąd od samego początku personalizowali, przerabiali (np. na kampery) i ulepszali swoje pojazdy.

Fot. Ford Motor Company


Rafał Dobrowolski18.10.2022 zdjęć 4
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News