OBLICZA CARAVANINGU

PRZEGLĄD RYNKU

6 miesięcy temu  06.01.2018, ~ Rafał Dobrowolski   

Strona 1 z 3

Co ma wspólnego Rainer Zietlow, motoryzacyjny rekordzista i obieżyświat, z polskimi emerytami w kamperze? Co łączy kampera z wyścigowym bolidem? Na pewno dobra energia – ta ludzka, która daje moc do działania, i ta pochodząca z akumulatorów Exide, które pomagają spełniać najbardziej ekstremalne motoryzacyjne marzenia.

Rainer Zietlow i miłość do bicia rekordów

Exide wraz z drużyną Zietlowa przemierzył już tysiące kilometrów, bardzo często w rekordowym czasie. Jednak niedosłownie, bo pod postacią akumulatorów dostarczających energię kolejnym pojazdom, którymi niemiecki podróżnik podejmował już kilkanaście, w tym kilka udanych, prób bicia rekordów świata w najszybszych przejazdach. W sierpniu tego roku Zietlow przemierzał między innymi trasę historycznego jedwabnego szlaku, zaś w kwietniu próbował pobić rekord przejazdu na trasie Dakar – Moskwa. W trakcie kwietniowej podróży Zietlow zasiadł za kierownicą Volkswagena Amaroka V6 TDI, zaś w sierpniu podróżował Volkswagenem Tiguanem 1.4 TSI, który Exide wyposażył w akumulator Exide z gamy AGM.

Większość dalekobieżnych tras, które pokonuje zespół Zietlowa, charakteryzuje zły stan dróg lub pustynny klimat. Aby bić rekord świata, nie tylko ludzie muszą dać z siebie wszystko, ale także pojazd i jego wyposażenie. Do przejechania są bowiem tysiące kilometrów, które zawsze trzeba pokonać jak najszybciej. Przykładem jest tegoroczna trasa Dakar – Moskwa, licząca prawie 8 tys. km, którą Zietlow pokonał w zaledwie 3 dni, 4 godziny i 54 minuty. Tego typu przejazdy obejmują najczęściej kilka krajów, nie omijają ekstremalnych stref klimatycznych i wyboistych dróg. Aby sprostać tak trudnym podróżom, pojazd Zietlowa wyposażono w akumulator Exide Start-Stop AGM o wysokiej wydajności, odpowiedni do pojazdów z bogatym wyposażeniem elektrycznym, a tym samym mających wyższe wymagania energetyczne. Na pytanie, dlaczego niezawodny akumulator jest tak ważny, odpowiada Mariola Michalczyk, kierownik marketingu w Exide Technologie S.A.:

Akumulator także może mieć decydujące znaczenie podczas trudnych i intensywnych podróży. W przypadku wypraw Zietlowa szczególnie bolesne są awaryjne przestoje – dlatego akumulatory w jego pojazdach muszą być wydajne i odporne na głębokie rozładowanie

Emeryci i miłość do podróżowania

Nie tylko znane osoby mogą liczyć na zainteresowanie i wsparcie. Z pewnością jednak hobby i pojazd mają znaczenie, jeśli stanowią swoiste wyzwanie – jak w przypadku krakowskich emerytów, państwa Walczaków, którzy większość czasu starają się spędzać w podróży kamperem. Mowa jednak nie o krótkich wakacyjnych wyjazdach do jednego z ciepłych kurortów, ale o dłuższych podróżach i przecieraniu często nieznanych, caravaningowych szlaków o znacznym stopniu trudności, np. w Afryce Zachodniej. Aby w ciągu długiej, kilkumiesięcznej podróży, pokonać kamperem ponad 23 tys., należy go odpowiednio wyposażyć – by stał się nie tylko pojazdem, który zawsze ruszy w dalszą drogę, ale także drugim domem, bezawaryjnie służącym swoim mieszkańcom.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony