artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord - bookingcamper
Renault Espace – to już 40 lat

Renault Espace – to już 40 lat

Czas czytania 5 minut

Rewolucyjny i wizjonerski – nawet jego nazwa stała się kultowa i wzbudzająca natychmiastowe emocje. W ciągu czterdziestu lat na rynek trafiło pięć generacji auta stworzonego do dalekich podróży.

Każda z generacji tego przestronnego vana ewoluowała wraz ze zmieniającymi się oczekiwaniami klientów i ewolucją społeczeństwa. Wszystkie z nich wprowadzały innowacje i pozostawały wzorcem pod względem przestronności, komfortu i zachowania na drodze. Dzięki nim nazwa Espace na trwale zapisała się w historii marki. Ale zacznijmy od początku.

W 1983 roku Renault zaprezentowało model, który można uznać za pierwszy samochód stworzony, by „żyć pełnią życia”. Otrzymał on nazwę Espace, nazwę, która stała się kultowa i trwale zapisała się w historii nazw modeli Renault.

Czterdzieści lat później, mająca wkrótce zadebiutować na rynku szósta generacja tego modelu wciąż pozostaje wierna tej samej koncepcji, opartej na komforcie, przestronności i wysokiej klasy wyposażeniu.

Osobowość auta stworzonego do dalekich podróży

Prezentując swojego pierwszego dużego rodzinnego vana, Renault wstrząsnął europejskim krajobrazem motoryzacyjnym. Nadając nazwę temu „URO” (Unidentified Rolling Object), Renault zerwało z ówczesną strategią stosowania nazw alfanumerycznych. Nowy model otrzymał nazwę „Espace”.

- Z semantycznego punktu widzenia Espace („przestrzeń / kosmos”) jest bardzo interesującym słowem. W szeregu języków jego znaczenie jest bardzo podobne, co sprawia, że jest łatwe do zrozumienia dla o wiele większej liczby osób - wyjaśnia Sylvia dos Santos, Model-naming Strategy Manager, Renault.

ReklamaŚródtekstowy 1 elcamperos 28.03-23.04 Sebastian
- Ma łagodne brzmienie, o harmonijnej fonetyce i natychmiast kojarzy się z komfortem, bogactwem wnętrza i zaawansowanymi technologiami.

Ówczesne hasło reklamowe „Renault Espace − droga do innowacji" nawiązuje do oryginalnego jednobryłowego kształtu, przywołującego na myśl kształt pierwszego, mającego dopiero co swoją premierę, pociągu TGV.

Modularność pokładu salonki

Samochód wyróżniał się niespotykaną modularnością, głównie dzięki zamiennym, wyjmowanym siedzeniom. Oba przednie siedzenia można odwrócić, tworząc mini salon. Można również wyjąć siedzenia z drugiego i trzeciego rzędu, żeby zwiększyć pojemność bagażnika. Dzięki dużej powierzchni szyb, wnętrze jest doskonale doświetlone i wydaje się jeszcze większe i bardziej komfortowe.

W 1991 roku debiutuje Espace II. Bardziej zaokrąglone nadwozie i zmieniony kształt lusterek, które stanowią przedłużenie linii maski, zapewniają lepszą aerodynamikę. Pojawiają się nowe schowki. Wraz z wprowadzeniem napędu na cztery koła „Quadra” ze sprzęgłem wiskotycznym i silnikiem

V6 (V6 PRV 2,8 l o mocy 153 KM) Renault Espace stał się najbardziej luksusowym modelem w gamie Renault.

W modelu Espace drugiej generacji położono szczególny nacisk na dopracowanie aerodynamiki m.in. poprzez zaprojektowanie lusterek bocznych stanowiących przedłużenie linii maski. Ten detal stylistyczny zostanie zachowany również w trzeciej generacji modelu. Od 1996 roku dostępne są dwie wersje nadwozia: 5-miejscowa i 7-miejscowa „Grand Espace”, która jest o 27 cm dłuższa.

ReklamaŚródtekstowy 2 Camper Ride Paris Roubaix
2002: Espace IV – ostatni z serii vanów

Poszerzony rozstaw kół i zwiększone wymiary zewnętrzne… Czwarta generacja modelu, która wyróżnia się ostrymi liniami nadwozia, pozostała wiodącym modelem w segmencie. Najbardziej luksusowa wersja Initiale Paris, wyposażona w szklany dach o powierzchni 2,16 m², jest prawdziwym salonem na kołach i wyróżnia się niezwykle komfortowym i przyjaznym wnętrzem.

Nowa, V generacja, która została zaprezentowana po raz pierwszy na międzynarodowym salonie samochodowym w 2014 roku, dostosowała się do zmian społecznych i koncepcji „bycia razem”. Hasło reklamowe „To czas dla Ciebie” towarzyszyło debiutowi rynkowemu kolejnej generacji, która przekształciła się w prestiżowego, 7-miejscowego crossovera. Każdy pasażer ma przestrzeń dla siebie. Pojawiają się nowe technologie: ekran dotykowy, system MULTI-SENSE, 4 koła skrętne 4CONTROL. Renault Espace jest prestiżowym SUV-em, idealnym samochodem na długie podróże.

Szósta generacja modelu zostanie zaprezentowana na wiosnę bieżącego roku. Nowy 5- i 7-miejscowy model SUV-a będzie nosił nazwę Espace.

Fot. Renault


Rafał Dobrowolski29.01.20230 zdjęć 4