artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord caravanssalon mtp TARGI 06.07-23.10 Sebastian
Pick-up kamper czyli niezależna alternatywa

Pick-up kamper czyli niezależna alternatywa

Kamper? Zazwyczaj duży, drogi i skomplikowany w eksploatacji. Namiot? Wielu kojarzy się z chmarą owadów, zimnem i bólem pleców. Żadne z tych rozwiązań nie daje zarówno komfortu, jak i poczucia wolności. Alternatywa? Jak najbardziej jest. To kapsuła mieszkalna Azar4, którą możemy zainstalować na pokładzie dowolnego pick-upa z napędem na wszystkie koła.

Pick-upy to ostatnie samochody na rynku, które można nazwać „prawdziwymi terenówkami”. W dalszym ciągu, pomimo nacisków ekologów, dysponują mocnymi silnikami i świetnymi napędami zdolnymi do pokonywania nawet najtrudniejszych terenów. Czy można taki pojazd  w łatwy sposób przekształcić w komfortowego kampera? Tak – rozwiązaniem jest kapsuła mieszkalna Azar4.

Na weekend i na wakacje
Azar4 to konstrukcja niezwykle wytrzymała, ale też bardzo prosta w montażu i demontażu. Przygotowanie jej do urlopu trwa zaledwie kilkanaście minut, a po powrocie nadal możemy naszego pick-upa wykorzystywać do codziennych zadań. Nie musimy więc kupować osobnego pojazdu do caravaningowych wypraw. Jedno auto w połączeniu z azarem załatwi sprawę.
Co ciekawe, kapsuła, którą widzicie na zdjęciach, nie wpływa na osiągi auta. Najlżejsza wersja waży zaledwie 350 kg, a ta oznaczona znaczkiem „premium” dokładnie tyle co 5 dorosłych mężczyzn. Czy to dużo dla pick-upa? Zdecydowanie nie. Odpowiednie wyprofilowanie kapsuły pozytywnie wpływa na zużycie paliwa i hałas generowany przez pęd powietrza. Czy jedziemy z kapsułą, czy bez niej, w środku panuje cisza. Sprawdziliśmy to podczas testów, podróżując z największą możliwą kapsułą dostosowaną do pojazdów sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych. Jazda z prędkością powyżej 100 km/h nie stanowi żadnego problemu. To zasługa m.in. środka ciężkości kabiny Azar4. Ten został umieszczony jak najniżej, przez co nie odczujemy znacznych przechyłów podczas dynamicznego pokonywania zakrętów.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Po montażu kapsuły nie zwiększają się wymiary zewnętrzne samego pojazdu. Nadal takim „zestawem” możemy wjechać do miasta czy zaparkować na miejscu przeznaczonym dla aut osobowych. Rośnie tylko wysokość i o tym należy pamiętać podczas codziennej jazdy.

Terenowy luksus
Pomimo że mamy do czynienia z produktem bardzo solidnym, w środku otrzymujemy dokładnie takie samo wyposażenie jak w luksusowym kamperze. Zbiornik na wodę może mieć nawet 120 l pojemności, co wystarczy na codzienne utrzymywanie higieny przez kilka dni. Łóżko ma aż 2 m długości i, w zależności od wybranej wersji, od 140 do 160 cm szerokości. Bez najmniejszego problemu wyśpią się tam 2 dorosłe osoby. Dodatkowo w części dziennej można stworzyć dodatkowe miejsce do spania – wystarczy złożyć stolik. Wówczas uzyskamy łóżko o szerokości 90 cm i długości od 174 do 193 cm.
Na pokładzie nie zabrakło instalacji elektrycznej, która połączona jest z wydajnym akumulatorem i ekologicznym panelem solarnym. Działa również system grzewczy oparty na oleju napędowym pobieranym ze specjalnego zbiornika. Tym samym z kapsuły, dzięki również bardzo dobrej izolacji, można bezproblemowo korzystać przez cały rok.
Aneks kuchenny posiada zlew i dwupalnikową kuchenkę gazową. Przygotowanie pełnowymiarowego posiłku nie stanowi więc problemu. Na zewnątrz znajdziemy też dodatkowy prysznic, a fajnym gadżetem dla np. amatorów fotografii jest możliwość wejścia na dach kapsuły i obserwowania z tej perspektywy natury. Na liście opcji znalazły się też lodówka i klimatyzacja. Toaleta chemiczna z kasetą to już standard. Krótko podsumowując, na pokładzie modelu Azar4 mamy to, co w „normalnym kamperze”, ale taką zabudową możemy dojechać do jeszcze dzikszych miejsc.

ReklamaŚródtekstowy 2 Prenumerata 21.09-02.10
azar4.com

Artykuł pochodzi z numeru 5 (102) 2021 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator07.04.20220 zdjęć 3