Reklama
Bilbord - PKO sprawdz [1] 14.06-20.06 Kasia

PREZENTACJE POJAZDÓW

7 miesięcy temu  17.11.2020, ~ Redakcja   

Laika Kosmo 512 – kamperowe dolce vita

Półwysep Apeniński, jego kształt określany jako zarys włoskiego buta przywołuje na myśl skojarzenia z ciepłym klimatem, winem, śródziemnomorską przyrodą, czy antycznymi zabytkami Rzymu. „Vedi Napoli e poi muori” wciąż określa charakter włoskiego stylu, jako jednego z najlepszych na świecie. Nie inaczej jest w motoryzacji. Tutaj wiele elementów składa się na piękno, ten niepowtarzalny design formowany w liniach nadwozia przez stylistów takich marek jak Lamborghini, Lancia, Maserati, Alfa Romeo… Włoski styl caravaningowy również wpisuje się w ten obraz. Godnym reprezentantem tej estymy jest marka Laika której podejście do tworzenia kamperów wywodzi się z wielowiekowej tradycji oryginalnego rękodzieła toskańskiego. Tam właśnie zlokalizowana jest siedziba firmy, i stamtąd, z San Casciano pochodzi model Kosmo 512.

Styl z toskanii
Tutaj dominuje lekkość i pewna niedopowiedziana kolorystycznie linia, tak charakterystyczna dla produktów z artystyczną nutą. Ten termin jest tutaj właściwy, ponieważ pierwsze zetknięcie z wnętrzem budzi skojarzenia z produktem wykonanym pod indywidualne zamówienie. Tutaj oczywiście dochodzi do głosu dowolność wyboru konfiguracji wnętrza, dostępna dzięki konfiguratorowi, ale też po prostu tradycja wykonawcza. Nowocześni toskańscy producenci polegają na wieloletnim doświadczeniu i tradycji swoich przodków w produkcji innowacyjnych i funkcjonalnych mebli. W kamperze muszą one wytrzymać wibracje i ruchy napędowe, a jednocześnie zachować wysoki stopień elastyczności w przypadku wahań temperatury, lub wstrząsów. W Kosmo 512 zastosowano więc specjalny system montażu mebli, który zapewnia beztroskie podróżowanie i trwałość wnętrza.

Włoskie podwozie
Platformę Kosmo 512 stanowi Fiat – jakżeby inaczej – Ducato 35 w wersji Light, lub Ducato 43 w wersji Heavy z jednostką Multijet 2.3. Moce to odpowiednio 120KM dla Light oraz 140, 160 i 180 KM dla Heavy. To dobre bazy podwoziowe, wyposażone w typowe dla tej klasy pojazdu udogodnienia jak ABS, EBD, HILL HOLDER, TPMS czy standardowo tempomat i ESP Traction+.
Aby również tradycji włoskiej kuchni stało się za dość, część mieszkalna uformowana została w taki sposób, aby kącik kuchenny przyjął kształt litery L. Nie stwarza to jednak ograniczeń dla funkcjonalności części dziennej, w której stół ulokowano po środku, kanapy w układzie „face 2 face”, a całość jest na tyle przestronna, że bez problemu pomieści 6 osób w trakcie postoju.

Na każde warunki
Jednym z atutów wyróżniających Kosmo 512, podobnie jak inne kampery Laiki, jest dwuwarstwowa konstrukcja powierzchni podłogi składająca się z aluminium i włókna szklanego. Ta przestrzeń izolacyjna pozwala na zachowanie ciepła w kamperze nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. To na równi z doskonałą izolacją ścian z wykorzystaniem płyt styropianowych o dużej gęstości dopuszcza Kosmo 512 do turystyki w niemal każdych warunkach.
Elementy sypialne to opuszczane łóżko w części dziennej, oraz „Queen bed” w regularnej sypialni z dostępem z trzech stron. Oddzielne toaleta i kabina prysznicowa, ogrzewanie Truma Combi 6, moskitiery we wszystkich oknach i wiele innych dobrych rozwiązań uzupełniają i tak ciekawy obraz 4-osobowej półintegry o wysokim standardzie.
Jeśli masz ochotę zobaczyć gdzie leży sekret włoskiego „dolce vita”, Laika Kosmo 512 na pewno wskaże właściwą ścieżkę do celu.

Autoryzowanym przedstawicielem w Polsce jest firma „MTM Campery" www.camperymtm.pl

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 4
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony