artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Kompaktowa półintegra, która ma wszystko
  fot. Szymon Kwiatkowski

Kompaktowa półintegra, która ma wszystko

Częściowo zintegrowany kamper dorównujący kompaktowością popularnym blaszakom? Oto Knaus Tourer Van 500 MQ Vansation – pojazd, który zachwyca nie tyle gabarytami, co – za sprawą kilku ciekawych rozwiązań – wykorzystaniem uzyskanej na ok. 10 m2 przestrzeni.

Zacznijmy od tego, że kamper zbudowany został na podwoziu VW Transportera 6.1, co samo w sobie jest gwarantem komfortowego prowadzenia i dynamicznej jazdy. Jego zewnętrzne wymiary to blisko 5,9 m długości i szerokość ok. 2,2 m, a zatem kompaktowością dorównuje kampervanom. Jednocześnie sprawia wrażenie bardziej od nich przestronnego, dzięki czemu homologacja na 4 osoby ma praktyczne przełożenie na komfort załogi.

Duże są już same łóżka. Na przednim, rozkładanym nad kabiną i częścią dzienną, wyspać się mogą dwie dorosłe osoby, a kolejne dwie znajdą dla siebie miejsce z tyłu. Pod tylnym łóżkiem zlokalizowany jest duży garaż, w którym spokojnie zmieszczą się dwa rowery. Jego maksymalna ładowność to 150 kg.

Bardzo ciekawe rozwiązanie zastosowano w przylegającej do części sypialnej łazience, w której pełnoprawną kabinę prysznicową uzyskujemy, podnosząc do góry... część łóżka (nie wychodząc z łazienki). Z kolei umywalkę przesuwamy na bok, aby uzyskać dostęp do toalety. Wszystko to zostało przemyślane do ostatniego szczegółu, tak aby korzystający z łazienki nie wadzili załogantom przebywającym w sypialni – i odwrotnie.

W części kuchennej znaleźć możemy kuchenkę dwupalnikową ze zlewozmywakiem oraz kompresorową, 90-litrową lodówkę, czyli niezbędnik każdego caravaningowego kuchmistrza. Posiłki spożywać, ale i pracować czy biesiadować można przy rozkładanym stole. To półintegra, a zatem do siedzenia przy stole można wykorzystać również obrotowe fotele w kabinie.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Rozglądając się po kamperze, dostrzeżecie mnóstwo szafek i schowków, w tym nad i pod łóżkiem. Ponadto: 7 gniazd 230 V, 4 gniazda USB, poduszka powietrzna kierowcy i pasażera, Truma Combi 4 D, podgrzewany zbiornik na ścieki, ESP, ABS, asystent hamowania awaryjnego, tempomat adaptacyjny, wykrywanie senności, asystent świateł drogowych, urządzenie do monitorowania ciśnienia w oponach... – długo by wymieniać, dlatego zachęcamy do zapoznania się z kompletną listą udogodnień na knaus.com. A jeszcze lepiej – do wizyty stoiska Pro Camp na targach Caravans Salon w Poznaniu, gdzie Tourera Van 500 MQ (i nie tylko) będzie można zobaczyć z bliska.


Krzysztof Dulny 14.10.20220 zdjęć 12