Przestronne wnętrze, masa schowków w kabinie, pojemny bagażnik i niemały uciąg na haku - już 9 w pełni elektrycznych modeli w ofercie Forda pozwala realizować podróże przerywane szybkim ładowaniem akumulatorów.
Co rusz do salonów trafiają kolejne zeroemisyjne modele uzupełniając ofertę producenta w coraz to nowych segmentach. Dotyczy to zarówno aut osobowych, jak i użytkowych spod marki Ford Pro. Niżej wybrane modele, które sprawdzą się nie tylko wśród fanów przyczep kempingowych.
Elegancki, praktyczny i funkcjonalny SUV w elektrycznej architekturze? Taki jest właśnie nowy Ford Explorer. Auto niosące ducha amerykańskiej legendy, ale zaprojektowane w Europie, montowane jest w Kolonii. Model ten oferuje wszystkie przymioty, jakie powinno mieć eleganckie auto rodzinne - przestronne wnętrze, masa schowków w kabinie i pojemny bagażnik. Dodatkowo, dzięki oryginalnym akcesoriom weekendowy wypad za miasto lub podróż na drugi koniec świata będą przyjemniejsze. Namiot montowany na tylnej klapie idealnie pasuje do nowego Explorera. Ten praktyczny dodatek sprawia, że każda wyprawa staje się jeszcze bardziej komfortowa, a podróżnicy zyskują całkowitą niezależność. W ofercie Ford Akcesoria można również znaleźć namioty dachowe – jego montaż jest szybki i łatwy, a wchodzenie ułatwia składana drabinka.
Przestrzeń ładunkowa auta oferuje pojemność do około 470 litrów, co w zupełności wystarczy, by spakować do niego wakacyjny, rodzinny bagaż. Explorer to także wybór układów napędowych, wśród których każdy dopasuje ten odpowiedni dla siebie. Potrzebujesz auta o maksymalnym zasięgu? Wybierz model z baterią o pojemności 77 kWh, mocy maksymalnej 286 KM z wiodącym w tej klasie zasięgiem do 602 km.
Szukasz auta o jak najlepszych parametrach jezdnych i osiągach? Dla Ciebie stworzono dwusilnikową wersję Explorer AWD z baterią o pojemności 79 kWh o mocy 340 KM. Samochód w tej wersji przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,3 sekundy i może holować przyczepę o masie do 1200 kg. Zasięg wynosi do 566 km.Explorera AWD można naładować od 10% do 80% w 26 minut, podczas gdy w wersji RWD to nawet 25 min - w zależności od wersji. Samochód obsługuje ładowanie prądem stałym (DC) o mocy do 185 kW oraz prądem przemiennym (AC) do 11 kW.
Nowy Ford Capri to drugi model zjeżdżający z linii montażowych Centrum Elektryfikacji Forda w Kolonii. I choć technologicznie jest powiązany z Fordem Explorerem, to jednak wnosi do świata aut elektrycznych powiew sportu, legendy poprzednika, które okraszono wszechstronnością i funkcjonalnością. Układy napędowe są dokładnie takie same, jak w przypadku Explorera, ale dzięki dopracowanej aerodynamice jego zasięg, w przypadku modelu z tylnym napędem o mocy 286 KM, może wynieść aż 627 km, a w 340-konnej opcji z napędem na cztery koła - 592 kilometry. Jeżeli dodamy do tego jeszcze bardziej przestronne nadwozie, bagażnik o pojemności 572 litrów (627 l do dachu przy 5 miejscach) to okazuje się, że jest wręcz idealnym autem na długie, rodzinne podróże.
W pełni elektryczna wersja modelu E-Tourneo zapewnia równie dużą wszechstronność, pakowność, przestronność, dodając funkcjonalne rozwiązania zarezerwowane dla aut stricte elektrycznych. Po kolei.
Ustawny bagażnik zapewnia pojemność aż 1188 litrów, a po złożeniu tylnych siedzeń zapewnia rekordową przestrzeń na poziomie 2162 litrów! W bagażniku znajdziemy uchylany schowek, a na miłośników wersji elektrycznej czeka dodatkowy atut – to bagażnik z przodu, czyli tzw. frunk, który zapewnia dodatkowe 44 litry.Ponadprzeciętną przestronność zapewnia także sama kabina, w której bezproblemowo może podróżować 5 osób. Zewnętrze miejsca siedzące na tylnej kanapie wyposażono w ISOFIX, czyli uchwyty do mocowania fotelików dziecięcych, a przesuwane drzwi po obu stronach auta zapewniają niezwykle łatwy dostęp do drugiego rzędu siedzeń.
Kierujący ma do dyspozycji 12-calowy zestaw wskaźników z możliwością indywidualnego konfigurowania, a system multimedialno-informatyczny obsługiwany jest przez centralny monitor z systemem SYNC4, który odpowiada także za bezprzewodową obsługę smartfonów. W modelu elektrycznym zamontowano także nową, centralną konsolę środkową z możliwością indywidualnej konfiguracji, którą m.in. można podzielić na osobne uchwyty na kubki, tacki czy inne drobne przedmioty. W dolnej części deski rozdzielczej znajdziemy także miejsce na opcjonalne gniazdo 230V.
Do napędu auta służy silnik o mocy 100 kW, który wraz z akumulatorem o pojemności 43 kWh zapewnia do 288 km zasięgu. Przy skorzystaniu z ładowarki o mocy 100 kW już po 10 minutach zwiększymy zasięg auta o 100 km, a naładowanie baterii od 10 do 80% zajmie 23 minuty. W przypadku ładowarki prądu zmiennego o mocy 11 kW czas ładowania wyniesie poniżej 5,5 godziny.
Luksusowy minivan czy biznesowy bus z elektrycznym napędem? To właśnie E-Tourneo Custom. Wyposażony w silnik o mocy 160 kW i baterię 64 kWh zapewni zasięg do 325 km. Czas ładowania w przypadku ładowarki prądu zmiennego o mocy 11 kW wynosi mniej niż 8h. W przypadku szybkich ładowarek o mocy 125 kW naładowanie baterii w zakresie 15-80% trwa 32 min. Auto wyróżnia się również znakomitą dynamiką: od 0 do 100 km/h przyspieszy w 8,6 s. E-Tourneo Custom daje także możliwość holowania przyczepy o masie do 2000 kg.
Ale największe zalety odnajdziemy w kabinie tego auta, którym w komfortowych warunkach może podróżować nawet 8 osób. Umieszczone na prowadnicach fotele przesuwają się do przodu i do tyłu, można je też całkowicie złożyć. Wszystko to pozwala na wygodne przekształcenie wnętrza w biznesową salonkę.
Najmniejszy model z rodziny elektrycznych Transitów ma do zaoferowania przestrzeń ładunkową aż o 25% większą od poprzedniego Couriera z klasycznym napędem. Szerokość przestrzeni ładunkowej wynosi 1220 mm dzięki czemu możemy zapakować aż dwie europalety! Objętość przestrzeni ładunkowej to aż 2,9 m3, a specjalna klapka w przegrodzie oddzielającej przestrzeń ładunkową od kabiny pozwala na przewiezienie ładunków o długości nawet 2600 mm. Te przymioty wraz z dopuszczalną ładownością wynoszącą 700 kg i zdolnością holowania przyczepy o dopuszczalnej masie 750 kg czynią z niego uniwersalny, wielofunkcyjny furgon.
Do napędu tego modelu służy silnik o mocy 136 KM i momencie obrotowym 290 Nm. Naładowanie baterii ładowarką prądu zmiennego trwa 5,7 godziny, a przy zastosowaniu ładowarki prądu stałego o mocy 100 kW czas naładowania baterii od 10 do 80% wynosi jedynie 23 min.
Występuje w dwóch wariantach długości L1 i L2, wersja van oferuje przestrzeń ładunkową do 6,8 m3 oraz ładowność do 1100 kg, a dodatkowo oferuje najwyższą w klasie dopuszczalną masę holowanej przyczepy, który wynosi aż 2300 kg. Występuje w wersji van z podwójną kabiną, z trzema miejscami w drugim rzędzie i stałą przegrodą, dostępny jest także w wersji kombi z maksymalnie ośmioma miejscami dla pasażerów
E-Transita Customa napędzają silniki o mocach 100 lub 160 kW i momencie obrotowym 415 Nm. Za to w usportowionej wersji MS-RT moc wynosi aż 210 kW. Auto wyposażono w baterię o pojemności 64 kW, dzięki czemu jego zasięg wynosi do 327 km. Dodatkowo auto wyposażono we wszystkich wersjach w pompę ciepła EVI powietrze-woda.
Przy użyciu ładowarki pokładowej o mocy 11 kW, auto naładujemy w 7,8 godziny, a na szybkiej stacji ładowania, przy zastosowaniu ładowarki o mocy 125 kW od 10 do 80% pojemności baterii auto naładuje się w 41 min. Klienci mogą go także wyposażyć w system Pro Power Onboard. System ten udostępnia gniazda 230 V o łącznej mocy 2,3 kW służące do zasilania zewnętrznych urządzeń, gdy nie ma dostępu do źródła prądu.
Ford E-Transit
Model ten był najchętniej kupowany elektrycznym autem dostawczym w Polsce w 2024 roku i coraz częściej stanowi bazę dla realizacji kamperów. Sukces ten zawdzięcza nie tylko nowoczesnym rozwiązaniom, ale także szerokiej ofercie wersji. Dostępny jest w trzech długościach nadwozia L2, L3 i L4, dwóch wysokościach H2 i H3, jak o Van, Van brygadowy. Maksymalna przestrzeń ładunkowa dochodzi do 15,1 m3, a maksymalna ładowność do 1758 kg.
Najnowszy wariant E-Transita wyposażono w akumulator o zwiększonej do 89 kWh pojemności. Dzięki temu jego maksymalny zasięg wynosi 402 km. Zwiększone moce ładowania do 22 kW prądem przemiennym i 180 kW prądem stałym pozwoliły także skrócić czasy ładowania. W pierwszym przypadku naładowanie baterii do 100% pojemności wyniesie poniżej 6 godzin. W drugim od 10 do 80% bateria naładuje się jedynie w 28 min. Dodatkowo w standardowym wyposażeniu tej wersji znajdziemy układ pompy ciepła.
W ofercie E-Transita znajdziemy także elektrycznego minibusa. Auto powstaje w tureckiej firmie ISRI na podstawie wersji L3 o DMC 4250 kg. Może nim wygodnie podróżować do 15 osób.
Fot. Ford