artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord - ACK sklep Black Week 23.11-01.12 Sebastian
Definiujesz łazienkę na 5 sposobów

Definiujesz łazienkę na 5 sposobów

Czas czytania 4 minuty

Globetrail na sezon 2024 to także pojazd bazowy VW Crafter. Ten kampervan może być równie dobrze Fiatem Ducato, Citroënem Jumperem i Peugeotem Boxerem. Rodzaj nadwozia nie wpływa na zabudowę mieszkalną, propozycję marki Dethleffs wyróżnia bowiem wybór łazienki.

Podczas targów Caravan Salon 2023 marka poczyniła wyłom w branży caravaningowej. Przywykliśmy, że pomieszczenie łazienki (prysznic + WC + umywalka) jest z góry narzucone. Wszak strefa mokra decyduje o aranżacji wnętrza domu na kołach. To właśnie pomieszczenie bryzgoszczelne zajmuje sporą powierzchnię i kubaturę pokładu. Zwłaszcza w przypadku zabudowy kempingowej na bazie pojazdu typu furgon.
Od roku modelowego 2024 Dethleffs proponuje klientom swoistą zabawę. Komponujesz swój dom na kołach, a na końcu pojawia się pytanie: jak widziałbyś strefę mokrą na pokładzie modelu Globetrail?

5 łazienkowych rozwiązań 

W roku modelowym 2024 Dethleffs po raz pierwszy zaprezentował samochód kempingowy oparty na VW Crafterze – Globetrail 600 DR powstał dla 2-osobowej załogi. Czy to furgon Fiata Ducato, Citroëna Jumpera czy Peugeota Boxera, wybór podwozia nie wpływa na zabudowę mieszkalną. Jest ona identyczna we wszystkich wariantach. Twój Globetrail może mieć 599 cm lub 636 cm długości. A to, jak będzie wyglądać łazienka skrojona na potrzeby załogi, zależy tylko od ciebie! 
Wachlarz rozwiązań jest niemały, skoro wyboru dokonujesz spośród nawet 5 wariantów rozwiązań strefy mokrej. Opiszemy poszczególne aranżacje, posługując się niemieckojęzycznymi nazwami, chociaż dla łatwiejszej orientacji marka wprowadziła sygnatury, które przybliżają koncepcję aranżacji wnętrz. I tak, litery: D (z niem. Doppelbett) to łóżko podwójne w poprzek zabudowy, E (Einzelbetten) to pojedyncze tapczany wzdłużne do kierunku jazdy. Analogicznie w przypadku strefy mokrej: F (Festbad) to łazienka stała, K (Kompaktbad) łazienka kompaktowa, S (Schwenkbad) to łazienka obrotowa, C (Comfortbad) łazienka komfortowa, R (Raumbad) to łazienka w pokoju. Tłumaczenia nie oddają w pełni koncepcji, dlatego wskażmy walory poszczególnych propozycji.

ReklamaDefiniujesz łazienkę na 5 sposobów 1
Festbad to łazienka ze wszystkimi ścianami na stale umocowanymi, tj. bez regulacji. Jest małych rozmiarów, więc z kurtyną z materiału w strefie prysznica i z tradycyjnymi, bo drewnianymi drzwiami wiodącymi do pomieszczenia. Kompaktbad ma drzwi wejściowe w postaci rolowanej – niczym roleta w garażu, tyle że w pionie. To rozwiązanie, które w przeciwieństwie do F (Festbad) nie wymaga wolnej przestrzeni w korytarzu – ktoś może stać przy aneksie kuchennym, by w tym czasie ktoś inny mógł skorzystać z łazienki. Schwenkbad ma rolowane drzwi wejściowe, ale też dodatkową ściankę obrotową ze szkła matowego, do której zamocowano umywalkę. Wystarczy odchylić ową przegrodę, by wejść pod prysznic – tak aktywowana strefa mokra stanowi barierę bryzgoszczelną dla zredukowanej strefy z WC chemicznym i szafkami. 
Interesuje cię możliwie największa kubatura łazienki? Comfortbad (C) to prysznic urządzony na powierzchni 87 × 57 cm. I tu mamy roletowej konstrukcji drzwi do zabudowy, ale by powiększyć niemal dwukrotnie kubaturę pomieszczenia, trzeba uprzednio wykonać kilka ruchów w strefie sypialni. Operacja polega na wyjęciu fragmentu materaca, demontażu rusztu stelaża, aby w ten sposób zrobić miejsce dla uchylanej ścianki łazienki. Niemal podobną kubaturę gwarantuje Raumbad, czyli łazienka w pokoju. Tu jednak roletowe dwuczęściowe drzwi pełnią funkcję przegrody pomiędzy częścią sypialną i dzienną. Taka „łazienka w pokoju” zyskuje na kubaturze dzięki zajęciu pokaźnego fragmentu korytarza, więc jest to koncepcja aktywowana tylko w razie potrzeby. Przestronna łazienka, gdy bierzemy prysznic, i zajmująca minimalną przestrzeń podczas pozostałych czynności – to jej największy walor.

ReklamaDefiniujesz łazienkę na 5 sposobów 2
Fot. Dethleffs

Artykuł pochodzi z numeru 5 (113) 2023 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator11.01.2024 zdjęć 4
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News