artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord - bookingcamper
Ciężarówką czy osobówką? Volkswagen Grand California

Ciężarówką czy osobówką? Volkswagen Grand California

Limity wagowe są tematem spędzającym sen z powiek zarówno producentom kamperów, jak i ich użytkownikom. Liczbę pasażerów i bagażu możliwego do zabrania w podróż ogranicza kaganiec dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Tym bardziej uwierający świadomość, im dłuższy wyjazd planujemy. Volkswagen Grand California proponuje wyjście z sytuacji…

Jak wiemy, nie sama masa całkowita jest problemem. Podobnie jawi się posiadanie określonej kategorii prawa jazdy, pozwalającej na prowadzenie cięższego pojazdu. Wśród użytkowników kamperów posiadaczy kategorii C – otwierającej większe możliwości – jest nadal proporcjonalnie mniej niż regularnej kategorii B. Tymczasem koncern VW proponuje model Grand California w 2 odmianach – model 600 z homologacją do 3500 kg oraz 80 cm dłuższy 680 do 3880 kg dmc. Obydwie wersje wyposażane są w ten sam silnik 2,0 l TDI EU6 SCR o mocy 177 KM i automatyczną 8-stopniową skrzynię biegów. Wariant 3,88 t DMC możemy dodatkowo wyposażyć w napęd na wszystkie koła 4MOTION.
Stylistyka pojazdu jest mocno określona, co oznacza, że musi znaleźć swojego amatora. Lakier bazowy biały, 2 kolory metalizowane – szary i srebrny oraz 4 dwukolorowe malowania specjalne to maksymalny wybór. Co do wnętrza natomiast nie ma dyskusji. Biało-szara nuta kolorystyczna podkreśla surowy styl niemieckiego producenta, ostry niczym chirurgiczny skalpel. Szafki, zaokrąglenia i cała architektura tworzą walory, z których słynie zabudowa fabryczna. Tutaj koncept jest funkcjonalny do bólu, zoptymalizowany i przemyślany. I to naprawdę widać nawet na katalogowych prezentacjach.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Co zatem ponad wspomnianą surowość oferuje Grand California zainteresowanemu użytkownikowi? Znajdziemy tutaj przede wszystkim toaletę z łazienką i prysznicem, miejsca podróżne i sypialne dla 4 osób, ciekawie rozwiązaną przestrzeń kuchenną z 2-palnikową kuchenką, zlewem i funkcjonalną lodówką oraz całkiem sporo przestrzeni bagażowej z tyłu pojazdu. Tę ostatnią można powiększyć, unosząc główne łóżko. Walorem jest też możliwość bogatej konfiguracji wyposażenia dodatkowego. Zarówno w obszarze samego podwozia – systemy elektroniczne, wzmocnienia, chromowane dodatki, jak i wyposażenia kempingowego – rodzaje ogrzewania, klimatyzacji, systemy sterowania, stopnie tylne i inne.
Komu dedykowana jest Grand California? Sądząc po wymiarach łóżek i ilości dostępnej przestrzeni, najbardziej zadowolone będą z niej rodziny 2 + 2 lub podróżujący w parach, często przemieszczający się. Najnowszy lifting VW Craftera przypadnie do gustu również amatorom dobrych walorów jezdnych kampervana. Sprawdzonych rozwiązań jest tutaj bardzo dużo, co daje gwarancję poruszania się autem bezpiecznym, o świetnych walorach trakcyjnych, niezaburzonych przez zabudowę caravaningową.
Obydwie wersje to pojazdy homologowane jako „specjalne – kempingowe” a DMC odnosi się tylko do rodzaju prawa jazdy.

Zapraszamy do salonu Volkswagen CityMotors Gdańsk – citymotors.pl.

Artykuł pochodzi z numeru 3 (105) 2022 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? 

Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator29.10.20220 zdjęć 4