artykuły

PREZENTACJE POJAZDÓW
Reklama2021 Bilbord - exide 27.07-30.09 Sebastian
Azar4 w rozmiarze XL

Azar4 w rozmiarze XL

Polski producent kapsuł kempingowych na pick-upy nie zwalnia. Ba, cały czas udoskonala swój produkt, czego efektem jest wersja Azar4 Premium Plus XL przeznaczona dla najbardziej wymagających klientów chcących podróżować bez żadnych ograniczeń. Dosłownie żadnych.

Nowa kapsuła mobilna została zbudowana w oparciu o wersję pick-upa marki Ford,Toyota Tundra,Dodge Ram itp. Większe rozmiary „paki” przełożyły się na wzrost nie tylko szerokości, ale i wysokości całej kapsuły, co realnie powiększyło też przestrzeń dostępną w środku. Co ważne, walory aerodynamiczne nie uległy drastycznym zmianom, w środku samochodu nadal panuje cisza, co jest ważne w kontekście sprawnego przemieszczania się z punktu do punktu.

Wzrosła natomiast waga całej kapsuły – o 80 kg. Wynik ten podyktowany jest nie tyle wymiarami nowego produktu co dodatkowym wyposażeniem. Azar4 na dachu zyskał wydajną klimatyzację renomowanej firmy Dometic. Pod łóżkiem, w wysuwanej szufladzie znalazło się miejsce na lodówkę kompresorową tego samego producenta. Azar, na specjalne zamówienie, zaprojektował nowy panel fotowoltaiczny dostosowany do kształtu kapsuły. Jego moc to aż 225 kWp. „Urosło” również główne łóżko, które może się pochwalić rekordowymi wymiarami: aż 200 cm długości i 160 cm szerokości w wersji podstawowej (z opcjonalnym systemem nawet 210 cm). Bez problemu na pokład nowego modelu zabierzemy znajomych. Salon można przekształcić w kolejne miejsce do spania w rozmiarze 192 x 90 cm – świetny wynik!

Kapsuła jest oczywiście przygotowana na warunki zimowe. Poprawiono izolację termiczną i dołożono ogrzewanie „dieslowskie” o mocy aż 2 kW. Wentylacja mechaniczna rozprowadza ciepłe powietrze po całej kapsule. Na pokładzie zainstalowano również bojler ciepłej wody oraz zbiorniki: 60 l na wodę czystą oraz dwa osobne (20 i 19 l) na wodę szarą. Niesamowitym wyczynem konstruktorskim jest umieszczenie… wodoszczelnego modułu łazienkowego z umywalką, prysznicem i (nowość) zewnętrznym prysznicem. Tak, nie przecierajcie oczu – na pokładzie Azara4 można nie tylko wygodnie się wyspać, ale też skorzystać z prysznica czy toalety posiadającej zintegrowany zbiornik na wodę. Ta ostatnia, podobnie jak w „zwykłych” kamperach, ma wysuwaną kasetę, którą możemy łatwo opróżnić. Sama muszla natomiast jest ceramiczna. Azar4 postawił na sprawdzone rozwiązania, stąd obecność urządzeń marki Dometic na pokładzie. Tutaj najważniejsza jest jakość. Nowa kapsuła wykonana jest w najnowszej technologii kompozytowej znanej z przemysłu lotniczego czy stoczniowego. Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, gotowa, by zabrać ją w najdzikszą głuszę. Wszystkie kompozyty są pokryte specjalnymi warstwami chemoutwardzalnymi, dwuskładnikowymi.

Wnętrze natomiast można zagospodarować w sposób dowolny. Do wyboru jest przynajmniej kilka różnych tapicerek czy oklein. Lista wyposażenia opcjonalnego również jest całkiem spora.

Nowa kapsuła została dostosowana do amerykańskich pick-upów, ale nie ma potrzeby montowania w nich dodatkowych lusterek bocznych. Wszystko jest idealnie dopasowane, dobrze komponuje się z linią kabiny i skrzyni ładunkowej. Azar4 może być zainstalowany na pick-upy z kabiną „jeden i pół” bądź podwójną. Już wkrótce amerykańska odmiana kapsuły Azar4 zawita w naszej redakcji na dłuższy test. Nie możemy się doczekać!

Więcej na www.azar4.pl


Redakcja19.04.20210

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW