artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord - bookingcamper
Airstream i Porsche zaprojektowały przyczepę kempingową
  fot. Porsche

Airstream i Porsche zaprojektowały przyczepę kempingową

Czas czytania 2 minuty

To na razie tylko koncept, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszedł do produkcji seryjnej. Projekt, który w skali 1/3 prezentowany będzie na targach i konferencjach, to owoc współpracy legendarnego Airstreama oraz Studio FA Porsche. Nazwana roboczo Concept Travel Trailer zaprojektowana została jako lekka, elegancka przyczepa, która zmieści się w garażu i będzie holowana przez pojazd elektryczny.

Zwłaszcza ten ostatni wymóg odegrał kluczową rolę na etapie projektowania, z dwóch powodów: po pierwsze – klienci Airstream coraz częściej posiadają pojazdy elektryczne, po drugie – podpięcie przyczepy do elektryka równa się większemu zużyciu prądu i mniejszym zasięgom. Zaprojektowana we współpracy z Porsche przyczepa musiała więc być lekka i aerodynamiczna, z czym w zasadzie kojarzone są wszystkie airstreamy. Różnice to rezygnacja z nitów, regulowane zawieszenie i podnoszony dach. Tylna część nadwozia jest bardziej opływowa, a tylna ściana to opuszczana klapa, która po rozłożeniu rozszerza przestrzeń wewnętrzną przyczepy. Aby zminimalizować opór, zrezygnowano m.in. z klimatyzatora dachowego.

Regulowany prześwit to zarówno poprawa możliwości terenowych (podniesienie), jak i uzyskanie lepszej aerodynamiki (obniżenie). Ułatwia również garażowanie – przyczepa powinna być w stanie przejeżdżać przez bramy garażowe o wysokości 2,1 metra.

Sama przyczepa ma mieć ok. 4,9 m długości – projektanci z Airstream są zdania, że to wystarczająco dużo, aby zapewnić załogantom komfort, którego oczekują od tego rodzaju pojazdu. Nie zabraknie dużego łóżka, które w ciągu dnia będzie można zmienić w elegancką jadalnię, kuchni z dużym blatem, zlewozmywakiem i płytą kuchenną, a nawet zamykanej łazienki z prysznicem.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Koszt przyczepy nie jest na razie znany. Nie wiadomo nawet, czy projekt trafi do produkcji – taka możliwość jest obecnie rozważana.


Krzysztof Dulny 10.03.20230 zdjęć 5