artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Wynajem kampera. Kiedy jest najlepszy termin?
  fot. Baza Booking Camper

Wynajem kampera. Kiedy jest najlepszy termin?

Czas czytania 4 minuty

Wynajem kampera to doskonały sposób na wakacyjny lub weekendowy wyjazd, jeśli nie posiadacie własnego pojazdu i możliwość przetestowania konkretnego modelu przed zakupem. 

Wypożyczalnie kamperów w Polsce największy ruch odnotowują latem. Klienci zadają sobie pytania:

  • Czy warto rezerwować pojazd z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem?
  • A może lepiej zrobić to w trybie „last minute”?
  • Kiedy ceny spadną?
  • Czy pojazdy zawsze są dostępne?

Jak zmieniają się ceny na wynajem kampera? 

Późna jesień, zima i wczesna wiosna to w branży wynajmu caravaningu tzw. sezon niski. Można liczyć wówczas na niższe ceny najmu pojazdów. Im pogoda bardziej sprzyja kempingowym podróżom, tym bardziej rosną ceny w wypożyczalniach. To oczywiste, bo znacząco rośnie zapotrzebowanie na takie usługi. 

Potwierdzają to analizy zapytań w wyszukiwarce Google o wynajem kamperów. W roku 2023 w lutym takich zapytań było ok. 46 tysięcy. Już w czerwcu natomiast nieco ponad 100 tysięcy, a w lipcu 130 tysięcy. 

Naturalnie, skoro klientów jest więcej, będzie nie tylko drożej, ale też będzie mniejszy wybór. A właśnie dobór dobrze dopasowanego do indywidualnych potrzeb kampera najprawdopodobniej zdecyduje o Waszym zadowoleniu z wycieczki. 

Wybór kamperów a termin 

Wypożyczalnie i firmy oferujące pośrednictwo w najmie kamperów oferują fachowe doradztwo w doborze pojazdu. Wbrew pozorom, sprawa nie jest taka prosta. 

Inny pojazd wybierze dwójka młodych ludzi, którzy potrzebują niewiele miejsca na nocleg, ale chcą codziennie zmieniać lokalizację i odkrywać nowe zakątki kraju lub Europy. Zupełnie inny kamper będzie odpowiedni dla rodziny z dwójką czy trójką dzieci, która za cel obiera sobie luksusowy kemping z basenem nad ciepłym morzem. Najprawdopodobniej jeszcze czegoś innego będą szukać seniorzy. 

Kampervan z napędem 4x4, przestronna integra, a może alkowa dla dużej rodziny? Możliwości jest wiele, ale tylko pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej zainteresujemy się tematem. 

wynajem kampera oferta

Jeśli chcecie mieć pełny wybór modeli i nie godzić się na kompromisy, zdecydowanie zalecamy wcześniejszy wybór i rezerwację pojazdu kempingowego na wakacyjny wyjazd. W czerwcu i lipcu wiele dobrych wypożyczalni ma już zapełniony cały grafik. Owszem, zawsze uda się „coś” znaleźć na rynku, ale niekoniecznie będzie to pojazd, o jakim marzyliśmy.

Wynajem nie należy do najtańszych usług na rynku turystycznym. Skoro więc decydujemy się na niego, warto, aby pojazd odpowiadał na wszystkie potrzeby jego użytkowników.

Bartosz Gas, project manager w bookingcamper.pl, platformie pośredniczącej w wynajmie kamperów mówi: 

Zauważamy, że już w maju oferta dostępnych kamperów na letnie, wakacyjne wyjazdy, znacząco się kurczy. Zdecydowanie nie warto zwlekać z rezerwacją pojazdu kempingowego. Kilka miesięcy przed szczytem sezonu klienci mają nie tylko dużo większy wybór pojazdów, ale mogą też liczyć na większe doradztwo i wsparcie firm wynajmujących. W szczycie sezonu doradcy mają na to zdecydowanie mniej czasu.


Wcześniejszy wynajem kampera a cena

Szczyt wysoki w caravaningu rządzi się swoimi prawami, dlatego na duże promocje czy obniżki cen raczej nie ma co liczyć. Wcześniejsza rezerwacja będzie realizowana w cenach z sezonu wysokiego, ale ma tę zaletę, że dzięki niej mamy cenę gwarantowaną, które nie wzrośnie. Co więcej, odpowiednio wcześniej, kiedy kalendarz wypożyczalni nie jest jeszcze zapełniony, można wynegocjować lepsze warunki najmu przy dłuższych wyjazdach.

Wynajem kampera

Kempingi w sezonie wysokim  

Wcześniejsza rezerwacja będzie bardzo istotna w sytuacji, kiedy celem naszych wakacyjnych podróży są atrakcyjne regiony turystyczne. Podobnie jak w przypadku pojazdów, kemping warto zarezerwować sobie miejsce odpowiednio wcześniej. Trudno liczyć na wolną parcelę bez rezerwacji w lipcu na przykład na popularnych kempingach w Chorwacji lub nad polskim morzem.

Gwarantowany termin najmu kampera pozwoli zarezerwować też miejsca wypoczynku. To wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne, bo gwarantuje, że nie zostaniecie na przysłowiowym lodzie. 

Zarezerwuj wcześniej!

Czy dużo wcześniejsze planowanie wyjazdu nie jest sprzeczne z duchem caravaningu, słynną swobodą i przygodą? Niekoniecznie, bo sam wynajem to tylko część szerszego planu. W wielu przypadkach całą resztę, czyli kierunek, miejsca noclegów czy odwiedzonych miejsc, możemy pozostawić spontanicznym decyzjom. 

W kwestii wynajmu, zdecydowanie zalecamy rezerwację dużo wcześniej. Duży wybór pojazdów, w różnych cenach, z odbiorem w różnych częściach kraju, znajdziecie m.in. na platformie bookingcamper.pl.
 


Piotr Łukaszewicz04.03.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News