artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - Camper Caravan Show Expo 2023
Wieliczka – miasto kopalni soli
  fot. Wikipedia Wieliczka – miasto kopalni soli

Wieliczka – miasto kopalni soli

Czas czytania 4 minuty

Podróżując kamperem po Małopolsce, w okolicach Krakowa, nie sposób ominąć tej miejscowości i tego konkretnego miejsca. Chodzi o Wieliczkę, urokliwe stare miasto oraz przede wszystkim niesamowitą kopalnię soli, którą można zwiedzić.

Wieliczka znajduje się na południowy wschód od Krakowa. Miasto znane jest głównie z zabytkowej, podziemnej kopalni soli. Jednak w samej Wieliczce jest również wiele ciekawych zabytków do odwiedzenia.

Jeśli dotrzemy do tego miasta w Małopolsce, zobaczymy wyraźnie zaznaczone elementy staromiejskiej zabudowy. Warto wiedzieć, że w czasach powstawania Wieliczki, czyli w średniowieczu zastosowano tu nowy, jak na tamte czasy, układ szachownicowy w planowaniu miejskiej przestrzeni. Co ciekawe, do dziś nie uległo większym zmianom. Oznacza to, że spacerując staromiejskimi uliczkami Wieliczki, możemy poczuć dawny klimat tego historycznego miasta.

Duża zmianą było nadanie rynkowi miejskiemu kształtu wydłużonego owalu, do wielkości równej poszczególnym kwadratom bloków zabudowy.

Oczywiście największą atrakcją tego małopolskiego miasta jest Kopalnia Soli „Wieliczka”.  To niezwykłe miejsce, skryte przed światem, pełne tajemnic oraz niesamowitych legend. To również unikatowy zabytek przyrody i techniki, który w 1978 roku został umieszczony jako jedno z pierwszych dwunastu miejsc i obiektów na świecie, na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po zwiedzeniu kopalni soli koniecznie również odwiedźcie inne zabytki tego pięknego, historycznego miasta.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravan Show 2023 01.09-30.09 Sebastian
Zajrzyjcie do Kościoła św. Klemensa wzniesionego w stylu klasycystycznym w 1381 r. Obecna architektoniczna forma kościoła pochodzi z XIX w., jednak w jego wnętrzu znajdują się również starsze elementy, pochodzące z XIII i XIV w. W kościele zachowała się XVII wieczna kaplica grobowa Morsztynów. Kaplica jest ozdobiona stiukami włoskiego artysty Baltazara Fontany z roku 1693.

Ciekawostką jest fakt, że obok kościoła wznosi się zabytkowa dzwonnica, ufundowana przez króla Jana III Sobieskiego po pogromie nad Turkami w XVII w. Obiekt zaprojektowany przez włoskiego architekta Pellegriniego został ukończony w 1699 r.

Wart obejrzenia jest również Zespół Kościelno-Klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatów. Była to pierwszy murowany kościół małopolskiej prowincji reformatów. Powstał w pierwszej połowie XVII w. dzięki decyzji króla Zygmunta III Wazę.We wnętrzu obejrzymy Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej Księżnej Wieliczki oraz Sługi Bożego Brata Alojzego Kosiby, związanego przez część swojego życia z Klasztorem. Natomiast w ogrodach klasztornych znajduje się kaplica, kopia Porcjunkuli.

Kolejny ciekawy kościół to świątynia św. Sebastiana. Jest to drewniany kościółek wybudowany w roku 1582. Wnętrze obiektu zdobią unikatowe, przepiękne według projektu Stanisława Matejki oraz polichromia wykonana przez Włodzimierza Tetmajera w 1906 r.

Koniecznie zobaczcie także Zamek Żupny, który był dawną siedzibą zarządu saliny od końca XIII w. do 1945. Obiekt powstał na przełomie XIII i XIV w. W czasie II wojny światowej uległ jednak zniszczeniu. Zamek został odbudowany i przeznaczony na siedzibę lokalnego muzeum.

ReklamaŚródtekstowy 2 ACSI
Warto zwrócić uwagę również na Pałac Konopków z końca XVIII w. Obecnie obiekt jest wyremontowany i stanowi siedzibą lokalnego Instytutu Pamięci Narodowej.

Ciekawym obiektem jest również tzw. Sztygarówka. To neogotycki budynek wzniesionym na cześć cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa I w 1898 r.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News