Woda w kamperach i przyczepach kempingowych magazynowana jest zwykle w specjalnie do tego przeznaczonych zbiornikach: przenośnych (kanistrach) lub zamontowanych na stałe - z wlewem na zewnętrznej ścianie pojazdu. Elementarnym wymogiem dla takich rozwiązań jest dopuszczenie do celów spożywczych materiału, z którego wykonany jest zbiornik wody, zwłaszcza w przypadku pojemników przenośnych i zbiorników wykonywanych przez użytkowników we własnym zakresie.
Użytkownicy pojazdów kempingowych są na co dzień konsumentami wody w gospodarstwach domowych. Podobnie jak w gospodarstwach domowych, woda w caravaningu używana jest do różnych celów bytowo-gospodarczych i powinna odpowiadać normom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (aktualnie obowiązuje rozporządzenie z dnia 19 listopada 2002 r., Dziennik Ustaw Nr 203, poz. 1718). Rozporządzenie to określa wymagania fizyko-chemiczne, organoleptyczne i wskaźniki bakteriologiczne dla wody do picia i potrzeb gospodarczych.
W domu
W gospodarstwach domowych na cele bezpośrednio konsumpcyjne zużywane jest zaledwie 2–3 proc. ogólnej ilości wody wodociągowej - szacuje się, że przeciętnie w skali rocznej, człowiek dla zaspokojenia swoich potrzeb spożywa dziennie 1,5 ÷ 2,0 i więcej litrów wody w różnej postaci. W tej sytuacji uzasadnione jest dwustopniowe uzdatnianie wody dostarczanej w ramach systemów zaopatrzenia ludności w wodę: podstawowe oczyszczanie ujmowanej wody w stacjach uzdatniania przed wprowadzaniem do sieci wodociągowej oraz wyodrębnienie wody przeznaczonej na pitne cele i dodatkowe jej uzdatnianie w „mikrostacjach” zainstalowanych w gospodarstwach domowych. Zamiast inwestowania w skali „makro” w podstawowy proces oczyszczania w celu podwyższenia jakości wody dostarczanej przez wodociąg i ryzyka ponownego jej zanieczyszczenia podczas dystrybucji, proponuje się efektywną technologię doczyszczania w skali „mikro” niewielkiej ilości wody w miejscu przeznaczenia. Możliwa jest przy tym operacja wzbogacania składu wody przeznaczonej do picia o substancje pożądane dla organizmu człowieka, przede wszystkim o „pierwiastki życia”- wapń i magnez oraz końcowa dezynfekcja wody dla potwierdzenia pewności bakteriologicznej przed jej spożyciem. Reasumując, woda zużywana w gospodarstwach domowych powinna mieć zróżnicowaną jakość: standardową - dla potrzeb gospodarczych oraz podwyższoną - dla celów spożywczych.
W caravaningu
W caravaningu, uprawianym z reguły w sezonie letnim, udział procentowy wody do picia w ogólnej ilości zużywanej wody jest wyższy, gdyż w dni upalne rośnie spożycie wody (turysta zaspakaja zwiększone pragnienie nie tylko gotowymi napojami), a zmywanie, pranie, WC i inne potrzeby realizowane są najczęściej poza pojazdem, np. w ogólnodostępnych urządzeniach na kempingach. Istotne jest przy tym źródło pochodzenia i czasokres przechowywania wody w zbiornikach pojazdów kempingowych. Niekiedy zbiorniki napełniane są wodą niewiadomego pochodzenia z przypadkowego źródła, a regułą jest uzupełnianie zbiornika częściowo wypełnionego wodą z poprzedniego „tankowania”. W praktyce rzadko stosowana jest zasada, by przed kolejnym napełnieniem zbiornik został całkowicie opróżniony i przepłukany bieżącą wodą wodociągową - czynność taka pożądana jest nie tylko w ramach porządkowania pojazdu po postoju zimowym i przygotowania do sezonu wyjazdowego, ale w miarę możliwości kilka razy w roku. Dokładne płukanie wodą wodociągową z zawartością chloru tzw. pozostałego w pewnym sensie zastępuje okresową dezynfekcję zbiornika i instalacji wodnej – trudnej do przeprowadzenia dla użytkownika, ze względu na niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem środka dezynfekcyjnego, np. roztworu podchlorynu sodowego. Woda przechowywana w zbiornikach pojazdów kempingowych podlega niekorzystnym przemianom, zwłaszcza pod względem bakteriologicznym, dyskwalifikującym jej użycie do celów spożywczych. Nawet zabiegi okresowej dezynfekcji instalacji jedynie zmniejszają ryzyko, lecz nie eliminują zagrożeń dla pewności bakteriologicznej wody. Dlatego użytkownik pojazdów kempingowych jeszcze bardziej niż w gospodarstwach domowych narażony jest na skutki spożycia wody nie spełniającej wymagań norm przewidzianych dla wody pitnej. W tej sytuacji, wskazane jest stosowanie urządzeń do odnowy i dezynfekcji wody przeznaczonej do bezpośredniej konsumpcji w kamperach i przyczepach kempingowych.
Inż. Witold Olszewski
Witold Olszewski jest inżynierem i nauczycielem akademickim. Od dziesięciu lat jeździ kamperem „Pilote”, w którym wprowadził wiele usprawnień poprawiających bezpieczeństwo i komfort podróży. Jest członkiem Camper Club Poland.