artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Uzdatnianie wody w pojazdach kempingowych

Czas czytania 7 minut
Uzdatnianie wody w pojazdach kempingowych

Woda w kamperach i przyczepach kempingowych magazynowana jest zwykle w specjalnie do tego przeznaczonych zbiornikach: przenośnych (kanistrach) lub zamontowanych na stałe - z wlewem na zewnętrznej ścianie pojazdu. Elementarnym wymogiem dla takich rozwiązań jest dopuszczenie do celów spożywczych materiału, z którego wykonany jest zbiornik wody, zwłaszcza w przypadku pojemników przenośnych i zbiorników wykonywanych przez użytkowników we własnym zakresie.

Uzdatnianie wody w pojazdach kempingowych 1



Użytkownicy pojazdów kempingowych są na co dzień konsumentami wody w gospodarstwach domowych. Podobnie jak w gospodarstwach domowych, woda w caravaningu używana jest do różnych celów bytowo-gospodarczych i powinna odpowiadać normom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (aktualnie obowiązuje rozporządzenie z dnia 19 listopada 2002 r., Dziennik Ustaw Nr 203, poz. 1718). Rozporządzenie to określa wymagania fizyko-chemiczne, organoleptyczne i wskaźniki bakteriologiczne dla wody do picia i potrzeb gospodarczych.

Uzdatnianie wody w pojazdach kempingowych 2




W domu
W gospodarstwach domowych na cele bezpośrednio konsumpcyjne zużywane jest zaledwie 2–3 proc. ogólnej ilości wody wodociągowej - szacuje się, że przeciętnie w skali rocznej, człowiek dla zaspokojenia swoich potrzeb spożywa dziennie 1,5 ÷ 2,0 i więcej litrów wody w różnej postaci. W tej sytuacji uzasadnione jest dwustopniowe uzdatnianie wody dostarczanej w ramach systemów zaopatrzenia ludności w wodę: podstawowe oczyszczanie ujmowanej wody w stacjach uzdatniania przed wprowadzaniem do sieci wodociągowej oraz wyodrębnienie wody przeznaczonej na pitne cele i dodatkowe jej uzdatnianie w „mikrostacjach” zainstalowanych w gospodarstwach domowych. Zamiast inwestowania w skali „makro” w podstawowy proces oczyszczania w celu podwyższenia jakości wody dostarczanej przez wodociąg i ryzyka ponownego jej zanieczyszczenia podczas dystrybucji, proponuje się efektywną technologię doczyszczania w skali „mikro” niewielkiej ilości wody w miejscu przeznaczenia. Możliwa jest przy tym operacja wzbogacania składu wody przeznaczonej do picia o substancje pożądane dla organizmu człowieka, przede wszystkim o „pierwiastki życia”- wapń i magnez oraz końcowa dezynfekcja wody dla potwierdzenia pewności bakteriologicznej przed jej spożyciem. Reasumując, woda zużywana w gospodarstwach domowych powinna mieć zróżnicowaną jakość: standardową - dla potrzeb gospodarczych oraz podwyższoną - dla celów spożywczych.

ReklamaUzdatnianie wody w pojazdach kempingowych 3
Uzdatnianie wody w pojazdach kempingowych 4




W caravaningu
W caravaningu, uprawianym z reguły w sezonie letnim, udział procentowy wody do picia w ogólnej ilości zużywanej wody jest wyższy, gdyż w dni upalne rośnie spożycie wody (turysta zaspakaja zwiększone pragnienie nie tylko gotowymi napojami), a zmywanie, pranie, WC i inne potrzeby realizowane są najczęściej poza pojazdem, np. w ogólnodostępnych urządzeniach na kempingach. Istotne jest przy tym źródło pochodzenia i czasokres przechowywania wody w zbiornikach pojazdów kempingowych. Niekiedy zbiorniki napełniane są wodą niewiadomego pochodzenia z przypadkowego źródła, a regułą jest uzupełnianie zbiornika częściowo wypełnionego wodą z poprzedniego „tankowania”. W praktyce rzadko stosowana jest zasada, by przed kolejnym napełnieniem zbiornik został całkowicie opróżniony i przepłukany bieżącą wodą wodociągową - czynność taka pożądana jest nie tylko w ramach porządkowania pojazdu po postoju zimowym i przygotowania do sezonu wyjazdowego, ale w miarę możliwości kilka razy w roku. Dokładne płukanie wodą wodociągową z zawartością chloru tzw. pozostałego w pewnym sensie zastępuje okresową dezynfekcję zbiornika i instalacji wodnej – trudnej do przeprowadzenia dla użytkownika, ze względu na niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem środka dezynfekcyjnego, np. roztworu podchlorynu sodowego. Woda przechowywana w zbiornikach pojazdów kempingowych podlega niekorzystnym przemianom, zwłaszcza pod względem bakteriologicznym, dyskwalifikującym jej użycie do celów spożywczych. Nawet zabiegi okresowej dezynfekcji instalacji jedynie zmniejszają ryzyko, lecz nie eliminują zagrożeń dla pewności bakteriologicznej wody. Dlatego użytkownik pojazdów kempingowych jeszcze bardziej niż w gospodarstwach domowych narażony jest na skutki spożycia wody nie spełniającej wymagań norm przewidzianych dla wody pitnej. W tej sytuacji, wskazane jest stosowanie urządzeń do odnowy i dezynfekcji wody przeznaczonej do bezpośredniej konsumpcji w kamperach i przyczepach kempingowych.

ReklamaUzdatnianie wody w pojazdach kempingowych 5

Na polskim rynku
Urządzenia uzdatniające doraźnie wodę do celów spożywczych powinny zapewniać podwyższenie jakości wody, w tym zwłaszcza poprawę własności organoleptycznych i usunięcie niepożądanych zanieczyszczeń, także wtórnych - związanych z dystrybucją i procesem starzenia oraz gwarantować pewność bakteriologiczną wody zgodnie z obowiązującymi wymaganiami. Znane są filtry domowe z różnego rodzaju wypełnieniem (węglowym, ceramicznym, siatkowym) redukujące zawartość zanieczyszczeń i poprawiające własności smakowe wody, lecz niedziałające bakteriobójczo. Na polskim rynku oferowane są urządzenia oparte na technologii odwróconej osmozy (stosowanej do demineralizacji wody dla celów przemysłowych, np. do akumulatorów), ingerującej bezpardonowo w naturalny skład wody i jej walory zdrowotne – przepuszczenie przez membranę pozbawia wodę prawie wszystkiego, również pożądanych dla organizmu człowieka związków mineralnych, a przy tym nie jest skutecznym działaniem antybakteryjnym.

Mikrostacja
W roku 1988 zostało opatentowane urządzenie pod nazwą „Mikrostacja uzdatniania wody” (PL 157120 B1) przeznaczone do doczyszczania wody wodociągowej dla celów pitnych. Mikrostacja składa się (schemat obok) z dwóch kolumn filtracyjnych: ze złożem węglowym i dolomitowym oraz kolumny dezynfekcyjnej z promiennikiem ultrafioletowym (UV). Przyjęta technologia pozwala na oczyszczenie wody z chloru, poprawę smaku
i zapachu, adsorbcji pozostałych „śladowych” zanieczyszczeń, wzbogacenie wody
o wapń i magnez oraz ponowną dezynfekcję bezpośrednio przed poborem wody do spożycia. Wydajność urządzenia przy ciągłym poborze wody zależnie od ciśnienia wypływu wynosi: 1÷2 litrów na minutę. Zasilanie z instalacji domowej 230V, moc zainstalowana 10W – w przypadku pojazdu kempingowego zasilanie poprzez przetwornicę (– 12/~230V) niewielkiej mocy. Mikrostacja została poddana badaniom testowym w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Warszawie i uzyskała atest Państwowego Zakładu Higieny dopuszczający do produkcji seryjnej. Wyniki tych badań wskazują na korzystną zmianę wszystkich analizowanych wskaźników dla wody z mikrostacji w stosunku do pobieranej równolegle wody wodociągowej. Szczególnie istotna dla konsumentów była całkowita dechloracja i poprawa walorów smakowych wody oraz wyraźna redukcja rakotwórczych trójhalometanów oraz trudno usuwalnych związków azotowych. Podobne rezultaty uzyskano w testach eksploatacyjnych, przeprowadzanych wielokrotnie w Instytucie Zaopatrzenia w Wodę i Budownictwa Wodnego Politechniki Warszawskiej. Charakterystyczny dla wody z mikrostacji był brak zapachu chloru i wyraźny zapach ozonu, emitowanego w kolumnie dezynfekcyjnej z promiennikiem UV. Zaskakujące wyniki uzyskano w porównawczych badaniach bakteriologicznych: wody z mikrostacji i ze studni oligoceńskiej – jako alternatywnego źródła wody. Woda pobrana z mikrostacji wykazywała zdecydowanie wyższą pewność bakteriologiczną niż woda ze źródła oligoceńskiego. Przekroczenie dopuszczalnej liczby bakterii w wodzie oligoceńskiej (ponad 20-krotne przekroczenie normy) stwierdzono już w drugiej dobie przechowywania jej w naczyniu zamkniętym!

Brak zainteresowania rynku...
Mikrostacje według opisywanego rozwiązania niestety nie weszły do produkcji seryjnej, głównie - z uwagi na brak zainteresowania rynku i ówczesnych animatorów innowacji w Polsce. Prototypowe jednostki, wykonane we własnym zakresie, pracują od kilkunastu lat na potrzeby autorów pomysłu w ich domach i służą z powodzeniem w kamperze. Obecnie na polskim rynku dostępne jest urządzenie oferowane przez amerykańską firmę „eSpring” (na zdjęciu), zbliżone rozwiązaniem i zakresem działania do polskich mikrostacji, oparte na oryginalnej technologii wielowarstwowego filtru węglowego i lampy UV do dezynfekcji wody. Wydajność katalogowa: 3,4 l/min przy średnim ciśnieniu wody w instalacji, wymienny wkład węglowy wystarcza na jeden rok lub do 5 tysięcy litrów wody wodociągowej. Urządzenie produkowane jest w dwóch wersjach: z bezpośrednim przyłączem do zaworu czerpalnego lub z własnym kranikiem i może być instalowane nad lub pod blatem szafki zlewozmywakowej kuchni lub pojazdu kempingowego. Szczegóły techniczne i możliwości zakupu tego urządzenia podane są na: www.camperclubpoland.info.

Uzdatnianie wody w pojazdach kempingowych 6




Inż. Witold Olszewski

Witold Olszewski jest inżynierem i nauczycielem akademickim. Od dziesięciu lat jeździ kamperem „Pilote”, w którym wprowadził wiele usprawnień poprawiających bezpieczeństwo i komfort podróży. Jest członkiem Camper Club Poland.


03.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News