artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - WCF 26.04-12.05 Sebastian

Światła w standardzie

Czas czytania 2 minuty
Światła w standardzie

W życie weszła unijna dyrektywa, zgodnie z którą wszystkie nowe samochody dostępne w sprzedaży na terenie Unii Europejskiej muszą być wyposażone w automatyczne światła do jazdy dziennej.

Przepis ten ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na europejskich drogach, które to dla Komisji Europejskiej jest jednym z priorytetów działań. Ponadto światła do jazdy dziennej (Daytime running lights – DRL) zużywają nawet 30 proc. mniej energii niż zwykłe światła mijania, co przekłada się na oszczędność - ok. pół litra paliwa na 100 kilometrów. Jeszcze więcej można zaoszczędzić, jeśli światła do jazdy dziennej są wykonane w technologii LED.

Jak przekonuje Komisja Europejska, jazda z włączonymi światłami przez całą dobę, a więc także w dzień przy dobrej widoczności, przyczynia się do spadku liczby wypadków na drogach. Choć strumień światła jest słabszy niż przy standardowych światłach mijania, to zapewnia on, że auto jest lepiej widoczne niż w sytuacji bez włączonych świateł.

Nowa dyrektywa (2008/89/WE) z całą pewnością ucieszy kierowców w tych krajach (m.in. w Polsce oraz krajach skandynawskich), w których już teraz istnieje obowiązek całodobowej jazdy z włączonymi światłami. Wciąż przecież można spotkać na drodze kierowców, którzy po uruchomieniu silnika zapomnieli włączyć świateł. Może się to skończyć dla kierowcy 100-złotowym mandatem. Zgodnie z dyrektywą światła do jazdy dziennej mają załączać się automatycznie wraz z uruchomieniem silnika. Gasną po wyłączeniu silnika, bądź włączeniu świateł mijania.

ReklamaŚwiatła w standardzie 1
Obowiązek posiadania w aucie świateł dziennych nie będzie oczywiście dotyczył starszych aut, już jeżdżących po drogach Europy. W tym przypadku Unia nie będzie wprowadzać nakazu montażu takich świateł. Obecne przepisy dotyczą samochodów osobowych oraz dostawczych. W przyszłości zostaną poszerzone na ciężarówki i autobusy.


Źródło: mojeauto.pl
Oprac. JG


22.02.2011
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News