Kluczowym elementem akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” jest Tydzień Dobrego Ciśnienia. W dniach 3-7 października, na 30 stacjach Statoil (21 miast w Polsce), pracownicy Michelin i Statoil będą badać ciśnienie w oponach aut. Kierowcy otrzymają także ważne wskazówki i informacje na temat prawidłowego ciśnienia w oponach.
Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa. Spodziewane jest przebadanie ponad 15 tysięcy samochodów.
Na świecie, każdego roku na drogach ginie 1,3 miliona ludzi. W Polsce, w roku 2010 życie na drogach straciło prawie 4000 osób, a blisko 50 tysięcy zostało rannych. Michelin, od lat angażuje się w poprawę bezpieczeństwa drogowego poprzez międzynarodowe i lokalne akcje edukacyjne. Dlatego już po raz siódmy organizuje ogólnopolską akcję „Ciśnienie pod Kontrolą”, o wpływie ciśnienia w oponach na zachowanie auta na drodze i na zużycie paliwa.
O przyczynach Nieszczelna obudowa zaworu gumowego powoduje uchodzenie ciśnienia i długotrwałą eksploatację na zaniżonym ciśnieniu. W konsekwencji dochodzi do przegrzania konstrukcji opony i w końcowej fazie do jej eksplozji. Dodatkową przyczyną utraty ciśnienia w kołach aut dostawczych jest stosowanie zwykłych gumowych zaworów zamiast wzmacnianych. W autach dostawczych często dochodzi do wyrwania osłabionego zaworu i nagłej utraty ciśnienia. Przyczyna leży w słabej jakości zaworach od tanich zagranicznych producentów, które ze względu na cenę są często używane, a jak wynika z obserwacji serwisantów nie są w stanie utrzymać ciśnienia przez jeden sezon.
Przyczyną problemów z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia jest też używanie do montażu kół niezalecanych przez producentów ogumienia past monterskich na bazie smarów ropopochodnych.
Również ekonomia Według danych policji, wśród wypadków drogowych spowodowanych złym stanem technicznym auta, braki w ogumieniu były trzecią, pod względem liczby przyczyną tych wypadków. Zły stan ogumienia był odpowiedzialny za 18 proc. wszystkich wypadków spowodowanych złym stanem technicznym samochodu. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponach powoduje niesprawność techniczną samochodu, zmniejsza przyczepność i wydłuża drogę hamowania. Testy dowodzą, że jadąc na oponach o zbyt niskim ciśnieniu zużywamy średnio o 0,3 litra benzyny więcej na każde 100 kilometrów. Dlatego przy wciąż rosnących cenach paliw, zachęcanie do dbania o ekonomię jazdy i zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko jest kolejnym z celów jakie postawił przed sobą Michelin.
Nie tylko w Polsce „Ciśnienie pod Kontrolą” to część międzynarodowego programu Michelin, znanego w innych krajach pod hasłem „Fill Up With Air”. - Organizując już po raz siódmy tę akcję, pragniemy wpływać na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach, uświadamiając kierowców o znaczeniu prawidłowego ciśnienia – mówi Iwona Jabłonowska, koordynator akcji z Michelin Polska. – Widzimy, że nasze starania przynoszą efekty – 6 lat temu aż 87.9 proc. kierowców jeździło na oponach o nieprawidłowym ciśnieniu. W ciągu tych lat odnotowaliśmy prawie 20-procentowy wzrost liczby samochodów na oponach o prawidłowym ciśnieniu. - Bardzo cieszy nas fakt, że z roku na rok systematycznie spada odsetek kierowców jeżdżących na nieprawidłowym ciśnieniu – mówi Krystyna Antoniewicz-Sas, rzecznik prasowy Statoil Poland. – Choć z badań przeprowadzonych na stacjach wynika, że 69,32 proc. samochodów zbadanych w 2010 roku miało nieprawidłowe ciśnienie, stanowi to wynik o 2 proc. niższy niż w 2009 roku. Świadomość kierowców rośnie, ale widzimy jak dużo pracy jeszcze musimy włożyć w kampanie edukacyjne.
Pomagają Ideę akcji czynnie wspierają Policja i Polski Czerwony Krzyż, który będzie uświadamiać kierowcom, jak ważne jest poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy. W projekcie bierze udział Statoil, a także sieć Euromaster, która zapewni kierowcom fachowe pomiary bieżnika opon. Tegoroczną akcję swoimi patronatami objęli: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Warszawie i Olsztynie. Michelin podpisał także Światowe Zobowiązanie do Poprawy Bezpieczeństwa Drogowego (Global Road Safety Commitment), aby wspierać Dekadę Działania na Rzecz Bezpieczeństwa Drogowego, 2011-2020 ONZ. Grupa Michelin, która od ponad 40 lat jest zaangażowana w poprawę bezpieczeństwa na drogach, zobowiązuje się w Deklaracji do podnoszenia świadomości społecznej dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Tegoroczna akcja Ciśnienie pod Kontrolą będzie się odbywać na wybranych stacjach Statoil:
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).