artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Śnieżne safari

Czas czytania 4 minuty
Śnieżne safari

Jeśli doznałeś wszelkich przygód, odwiedziłeś wiele krajów, szukasz nowych wyzwań – wybierz się na śnieżne safari! Dokąd? Kamperem w polskie góry…

Fantazja
U schyłku XIX wieku pewien Rosjanin wpadł na pomysł skonstruowania mechanicznych sań, ale nie udało się… Za to w latach dwudziestych XX wieku mieszkaniec Kanady, Francois Bombardier wymyślił pojazd poruszający się po śniegu i od tego momentu zaczęła się prawdziwa kariera snowmobila. Wymyślono i udoskonalano coś, co ślizga się po śniegu, nie zapada się w nim, może poruszać się po nierównościach, ma siłę konia pociągowego i jest szybkie i lekkie jak wiatr.

Ośrodki i kadra
Największe ośrodki tego nowoczesnego sportu, snowmobilu, są w krajach, gdzie króluje tęga zima: Kanada, Stany Zjednoczone i Skandynawia. Moda szybko zawędrowała do Polski. Mamy nie tylko fantastyczne ośrodki, kadrę instruktorską, ale i wielokrotnych mistrzów w tej dziedzinie. Docierają do nas najnowocześniejsze modele skuterów śnieżnych. Zawodowi instruktorzy (z legitymacją Polskiego Stowarzyszenia Snowmobilu) fachowo dobierają markę pojazdu do umiejętności nowicjusza i ukształtowania terenu.

Śnieżne safari 1




Rodzaje skuterów
Mamy do wyboru cztery rodzaje skuterów:
wyczynowe (typu Firecat, T 660 Cobra), górskie (typu King Cat, M), turystyczne (T 660 Turbo Touring, Pantera) oraz robocze (Bearcat, Alpina Sherpa). Które polecić?

Polskie Stowarzyszenie Snowmobilu
Polskie Stowarzyszenie Snowmobilu skupia doskonałą kadrę instruktorską, doświadczoną, z licznymi osiągnięciami sportowymi i przeszkoloną pod kątem ratownictwa. Stowarzyszenie to współuczestniczy w przygotowaniu Snowtouru – jednej z najbardziej prestiżowych imprez snowmobilowych w Europie. Wśród instruktorów mamy dwukrotnego mistrza Polski – Pawła Maślankę.

ReklamaŚnieżne safari 2

Mistrz
Paweł Maślanka łączy zawód z pasją. Nie tylko uczestniczy w zawodach, ale promuje i sprzedaje najrozmaitsze marki skuterów śnieżnych. Uczestniczy również w przygotowaniu tras stokowych dla snowmobilu, gdyż właśnie w Polsce odbywa się wspomniana impreza, jedna z najważniejszych w Europie – Snowtour, na którą przyjeżdżają goście i zawodnicy z całego świata.

Od jak dawna snowmobil funkcjonuje w Polsce?
Od 1998 roku. W 1999 odbyły się już pierwsze zawody w Polsce, przy czym zaznaczam, że mamy osiągnięcia i liczymy się w Europie. W naszym kraju odbywa się Snowtour – jedna z najciekawszych imprez snowmobilowych na Starym Kontynencie.

Jakie modele poleciłby Pan dla turystów, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze snowmobliem?
Mamy kilka rodzajów skuterów, ale w tym przypadku w grę wchodzą dwa: sportowe i turystyczne. Te pierwsze przeznaczone dla bardziej doświadczonych osób, które mają pewne obycie w jeździe skuterem po śniegu. Dla ludzi rozpoczynających naukę polecam pojazdy turystyczne typu T-600, Pantera 370, czy Pantera 570. Są to skutery o mniejszej mocy silnika, spokojniejsze, mniej wywrotne.

Jaki model skutera śnieżnego, Pana zdaniem, byłby najlepszy do przewożenia kamperem?
Myślę, że najlepsze do tego są skutery małe typu Z 370, Z 440, Z 570. Nie mają zbyt wystających części, zajmują niewiele miejsca, są to modele turystyczne i ekonomiczne. A w razie czego, zawsze znajdzie się miejsce, gdzie można wypożyczyć coś ekstra.
ReklamaŚnieżne safari 3

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie śnieżnego pojazdu?
Przede wszystkim na to, czy nie są naderwane gąsienice. Należy je dokładnie obejrzeć, w jakim są stanie, gdyż ich wymiana jest droga i kłopotliwa. Ponadto warto sprawdzić stan płóz, można to zrobić samemu, i widać gołym okiem, czy coś jest nie w porządku. Poza tym trzeba zadbać, by lakier na pojeździe nie był obity, ponieważ od tego zależy żywotność oraz estetyka pojazdu.

Jak dobierać skuter do swoich potrzeb i umiejętności?
Dla odważnych i doświadczonych polecam modele o dużej pojemności silnika typu Arctic Cat, dla mniej doświadczonych polecam modele turystyczne. Dla kobiet rekomenduję model Z 570, a dla dzieci Z 120 ze specjalnymi zabezpieczeniami.

Śnieżne safari 4




Dziękuję za rozmowę.

A swoją drogą, Francois Bombardier byłby dumny, że jego imieniem nazwano fantastyczny skuter śnieżny, a minione dokonania wspomina się w „Polskim Caravaningu”.

Dorota Nowak


03.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News