artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon

Przygotowanie przyczepy kempingowej do sezonu letniego

Czas czytania 4 minuty
Przygotowanie przyczepy kempingowej do sezonu letniego

Zespół jezdny
Zaczynamy od kontroli dokręcenia zawieszenia do podłogi – sprawdzamy, czy żadna z nakrętek nie jest poluzowana. Następnie przechodzimy do hamulca najazdowego. Jest to bardzo ważny element, ponieważ jego wadliwe funkcjonowanie może utrudnić bezpieczne hamowanie tandemu: auto plus przyczepa. Ponieważ występują różne typy zawieszeń, są również różne typy hamulców, w związku z czym ich regulacja jest sprawą indywidualną dla danej marki. Następny element to oś przyczepy. Należy skontrolować, czy nie posiada ona żadnych uszkodzeń mechanicznych typu skrzywienie, wgniecenie, itp. Jeśli oględziny wypadną pozytywnie zajmujemy się sprawdzeniem stanu okładzin hamulcowych i łożysk tocznych kół. Jeżeli grubość okładzin jest mniejsza niż 2 mm, należy je wymienić na nowe. Natomiast kiedy ich grubość jest wystarczająca – nie wymaga wymiany – należy je tylko przeczyścić, a elementy współpracujące przesmarować. Każdorazowe zdjęcie bębna hamulcowego wymaga ponownej regulacji szczęk hamulcowych i współpracujących z nimi elementów hamulca najazdowego.
Bezpieczeństwo podróży zależy w dużej mierze także od stanu ogumienia. W przyczepach kempingowych są stosowane inne opony niż w samochodach. Są to opony pełnoprofilowe – transportowe. W zależności od masy całkowitej przyczepy, stosujemy opony odpowiadające tej masie. Następnie sprawdzamy stan techniczny opon, czyli wysokość bieżnika oraz ewentualne uszkodzenia na bocznej powierzchni opony. Do przeglądu zewnętrznego należy również sprawdzenie oświetlenia przyczepy, czyli świateł postojowych, światła STOP oraz kierunkowskazów. Istotny jest stan wtyczki elektrycznej, zwracajmy też uwagę na bolce – jeśli są połamane, wtyczkę należy wymienić w całości, natomiast zaśniedziałe oczyścić i zakonserwować.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian

Część mieszkalna
Punktem pierwszym w przeglądzie części mieszkalnej, który gwarantuje nam pełne bezpieczeństwo wypoczynku jest sprawdzenie szczelności instalacji gazowej. W każdej przyczepie znajduje się kilka urządzeń zasilanych gazem – lodówka, kuchenka oraz ogrzewanie, w niektórych zaś modelach również bojler gazowy. Należy sprawdzić czy wymienione urządzenia są sprawne i będą spełniały swoje funkcje. Ważna jest lodówka, która ma trzy opcje pracy – zasilanie prądem o typowym napięciu 230 V, zasilanie gazowe oraz z instalacji 12 V w czasie jazdy samochodem. Musimy sprawdzić czy wszystkie te możliwości są dostępne. Następnym etapem jest przegląd kuchenki gazowej oraz ogrzewania przyczepy. Po sezonie zimowym należy skontrolować również instalację wodną, czyli sprawność kranów, pompki wody oraz stan drożności odpływu. Jeżeli przyczepa posiada rolety i moskitiery, należy ocenić ich stan, jak również stan okien i ich elementów montażowych, aby mogły w całości spełnić swoje zadanie. Dobrze jest także zadbać o stan oświetlenia w przyczepie, a jeżeli przyczepa jest zasilana z akumulatora, należy skontrolować jego sprawność. Istotną kwestią jest również ocena stanu zawilgocenia przyczepy. Wyspecjalizowane firmy za pomocą odpowiednich urządzeń są w stanie dokładnie określić gdzie i w jakim stopniu przyczepa jest nieszczelna. W początkowej fazie zacieki są bardzo łatwe do usunięcia, natomiast zlekceważenie problemu może mieć poważne skutki, zarówno techniczne, jak i finansowe.
ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon

Polecam powierzenie przeglądu profesjonalnej firmie, która posiada doświadczenie, wykwalifikowany personel oraz niezbędny sprzęt techniczny.

Adam Kowalczyk
Główny Mechanik
Inter-Camping-Trans


03.03.20090
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News