artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Pomyślisz, a samochód pojedzie

Czas czytania 3 minuty
Pomyślisz, a samochód pojedzie

Samodzielne jeżdżące samochody lub sterowane zdalnie za pomocą różnych technologii to nie scenariusz na film science fiction. Naukowcy z Niemiec stworzyli samochód, który może być sterowany za pomocą ludzkich myśli!

Naukowcy pod przewodnictwem profesora Raula Rojas z Uniwersytetu w Berlinie stworzyli system komputerowy, który potrafi przetwarzać sygnały pochodzące z ludzkiego mózgu w celu sterowania samochodem przy pomocy myśli. Projekt został nazwany AutoNOMOS i jego zadaniem jest stworzenie autonomicznego samochodu przyszłości. Wszystkie prace odbywają się w laboratoriach berlińskiego uniwersytetu.

Rojas i jego zespół stworzyli system oparty o sterowanie ludzkim mózgiem przy pomocy nowych, dostępnych komercyjnie sensorów do badania fal generowanych przez ludzki mózg. Nagrywają one elektroencefalogramy (EEG). Całość została sprzężona z systemem kamer oraz laserowych czujników mierzących odległość od innych obiektów na drodze. Dodatkowo samochód jest wspomagany przez system GPS. Wykonywanie poleceń takich jak skręt kierownicą czy dodawanie gazu lub hamowanie jest wykonywane w samochodzie, w którym zainstalowano systemy drive-by-wire.

Zanim technologia została wszczepiona do samochodu, naukowcy testowali ją w dużo bezpieczniejszym otoczeniu. Badanie polegało na przesuwaniu wirtualnych przedmiotów w różnych kierunkach za pomocą myśli. Badani mieli za zadanie pomyśleć o konkretnych kierunkach związanych z poruszaniem się samochodem, takich jak skręt w prawo czy hamowanie. Podczas tych zadań komputer nagrywał i analizował w zrozumiały dla siebie sposób sygnały bioelektryczne, a następnie zostały one przetworzone na konkretne polecenia dla maszyny.

ReklamaPomyślisz, a samochód pojedzie 1
Następnym krokiem było stworzenie interfejsu, który zostanie zaimplementowany do samochodu i będzie w stanie rozpoznawać sygnały, ale także samodzielnie działać. Pierwsze testy zostały przeprowadzone na lotnisku Tempelhof. Kierowca siedzący w samochodzie miał założony na głowie kask z czujnikami EEG. Efekt był pozytywny. Kierowca był w stanie bez problemu sterować samochodem, nie dotykając niczego! Jedyny problem tkwił w trochę zbyt długim opóźnieniu pomiędzy tym, kiedy następowała myśl a momentem kiedy komputer odpowiadał czynnością. Następnym wyzwaniem było bezpieczne sterowanie samochodem podczas przejazdu przez skrzyżowanie. Naukowcom udało się w zadowalający sposób wykonać zadanie.

Projekt Autonomus jest na razie w fazie demonstracyjnej, ale naukowcy nadal pracują pełną parą, aby wyciągnąć z niego cały potencjał. Prawdopodobnie już za parę lat tego typu rozwiązania będą alternatywą dla dotychczasowej jazdy za kółkiem.

Źródło: mojeauto.pl
Autor: Sebastian Kościółek
Oprac. JG


29.03.2011
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News