Każdy kierowca po wejściu do samochodu powinien być sprawdzany pod kontem trzeźwości – chce tego 95 % respondentów sondażu, przeprowadzonego w autobusach komunikacji miejskiej w Katowicach, które zostały wyposażone w system ilteQ, uniemożliwiający uruchomienie samochodu osobie, która jest pod wpływem alkoholu.
W połowie listopada firma Noidss, producent systemu ilteQ, czyli pierwszej polskiej elektronicznej blokady rozruchu, która uniemożliwia uruchomienie samochodu osobie będącej pod wpływem alkoholu, zamontował próbnie system w czterech autobusach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach i trzech taksówkach Tele-Taxi Katowice. Po miesiącu zapytaliśmy, jak sprawdza się system i jaką opinię na jego temat mają pasażerowie oraz kierowcy. Okazało się, że Polacy najchętniej widzieliby taki system we wszystkich samochodach!
Na pytanie: „Którzy kierowcy powinni poddawać się testowi na trzeźwość przed uruchomieniem pojazdu”, „wszyscy” odpowiedziało 100 % zapytanych kobiet i 47,5 % zapytanych mężczyzn. 10 % panów uważa, że systemy antyalkoholowe powinni stosować kierowcy prywatnych aut, a 42 %, że wyłącznie ci, którzy pracują w transporcie publicznym: kierowcy ciężarówek, taksówek i autobusów.
Przez internet Ciekawa jest też opinia internautów. Spośród 339 osób, które „kliknęły” w sondażu zamieszczonym przez portal wyborcza.biz.pl na pytanie „Czy zamontowałbyś w swoim samochodzie system blokowania rozrusznika, gdy kierowca pił alkohol?” większość, bo 189 osób (56 %) odpowiedziało „tak”, 142 osoby (42 %) nie, a 8 (2 %) nie miało opinii na ten temat.
- Dla nas to wyraźny sygnał, który świadczy o trafności naszego pomysłu, ale też o skali problemu, jakim jest w Polsce prowadzenie samochodów pod wpływem alkoholu – mówi Sebastian Szajter, prezes Noidss. Opinię tę potwierdza też fakt, że 100 % respondentów zapytanych o to, czy czują się bezpieczniej wiedząc, że autobus, którym jadą posiada blokadę antyalkoholową, wybrało odpowiedź „tak”.
Uregulować prawnie Pomysły na wykorzystanie systemu podsuwają także kierowcy, którzy go testowali. Zdaniem Krzysztofa Kurpińskiego, kierowcy taksówki Tele-Taxi Katowice, ilteQ byłby idealnym rozwiązaniem problemu alkoholu za kierownicą, gdyby dodatkowo wspierałyby go zmiany legislacyjne. – Gdyby sądy mogły nakazywać montaż takich urządzeń kierowcom przyłapanym na jeździe pod wpływem alkoholu, miałoby to konkretny wpływ na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach – mówi Krzysztof Kurpiński. – Szczególnie, gdyby dodatkowo policja miała możliwość kontrolowania, czy kierowca stosuje się do takiego wyroku sądu.
Sama świadomość Andrzej Balcerek z korporacji Tele-Taxi Katowice, który także od miesiąca jeździ swoją taksówką z systemem opowiada, że na kierowców może pozytywnie działać sama świadomość tego, że mają zamontowany taki system. - Dla mnie samochód jest miejscem pracy, więc absolutnie nie ma mowy o tym, żebym wsiadł do niego, będąc po spożyciu alkoholu, ale kierowcy transportowemu, który nie wsiadając za kierownicę, ryzykuje utratę pracy, może już myśleć inaczej – mówi Balcerek. Jego zdaniem świadomość tego, że rano zostaną sprawdzeni może powodować, że bądź wypiją mniej, bądź z góry wezmą dzień wolny.
Firma Noidss prowadzi już rozmowy z przedsiębiorstwami komunikacji miejskiej w kolejnych miastach w Polsce na temat montażu systemu ilteQ. Trwają też rozmowy z jednym z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w sprawie próbnego montażu systemu w aucie egzaminacyjnym.
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).