artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Kolejny krok w europejskiej agendzie turystycznej

Kolejny krok w europejskiej agendzie turystycznej

Czas czytania 2 minuty

Komisja Europejska opublikowała wczoraj komunikat przedstawiający elementy składowe wspólnej przestrzeni danych. Pomoże to przedsiębiorstwom, w szczególności mniejszym, w ulepszaniu i personalizowaniu usług dotyczących zrównoważonego charakteru ich oferty turystycznej.

Bruksela wspiera wymianę danych i innowacje na rzecz bardziej zrównoważonego ekosystemu turystyki w UE. Wczorajsza decyzja KE to kolejny krok w celu wsparcia rozwoju innowacyjnych usług turystycznych i wzmocnienia konkurencyjności gospodarczej.

Turystyka jest złożonym, szybko rozwijającym się ekosystemem przemysłowym, który wytwarza i wykorzystuje ogromną ilość danych. Wspólna europejska przestrzeń danych dotyczących turystyki będzie ułatwiać wymianę danych pochodzących z różnych źródeł, takich jak przedsiębiorstwa, władze lokalne i środowiska akademickie, skupiających społeczeństwo i inne zainteresowane podmioty w celu kształtowania kluczowych cech przestrzeni danych. Na przykład dane dotyczące zużycia energii przez miejsca noclegowe mogą pomóc w monitorowaniu wpływu turystyki na środowisko w danym obszarze turystycznym.

Ślad węglowy turystyki

To o tyle istotne, że KE nie tak dawno zaproponowała wspólną metodykę obliczania emisji gazów cieplarnianych przez firmy transportowe. Opiera się ona na niedawno przyjętej normie ISO/CEN dotyczącej obliczania emisji w transporcie pasażerskim i towarowym. Wiarygodne dane dotyczące emisji „od drzwi do drzwi” umożliwią operatorom ocenę świadczonych usług, a konsumentom – dokonywanie świadomych wyborów.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Teraz pojawia się kolejny pomysł, by promować dostęp do danych szerokiego grona użytkowników, w tym pośredników biznesowych, zarządzających obszarami turystycznymi, dostawców usług turystycznych i innych. Na przykład przedsiębiorstwo typu start-up oferujące usługi turystyczne za pomocą sztucznej inteligencji będzie mogło korzystać z bardziej przydatnych danych. Z kole władze lokalne będą miały więcej informacji na temat przepływu turystów.

Co dalej?

W opublikowanym wczoraj komunikacie przedstawiono główne założenia projektu w celu zapewnienia interoperacyjności danych sektorowych. Działania koordynacyjne i wspierające w ramach programu „Cyfrowa Europa” (DEP) zapewnią plan utworzenia przestrzeni danych do końca 2023 r.

Fot. R. Dobrowolski


Rafał Dobrowolski21.07.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News