W Polsce liczba kąpielisk nadmorskich spełniających minimalne normy spadła z 87,6 proc. w 2009 r. do 75 proc. w 2010, co oznacza, że z 88 kąpielisk nadmorskich normy te spełniało 66 (w tym 14 rygorystycznie). Liczba kąpielisk niespełniających obowiązkowych norm podwoiła się i wzrosła z 11 (12,4 proc.) do 22 (25 proc.).
Jeśli chodzi o polskie kąpieliska śródlądowe, to normy minimalne spełniało w 2010 roku 77,5 proc, co oznacza spadek o 4 proc. w porównaniu z rokiem 2009. Wymogi rygorystyczne spełniało 29,5 proc. kąpielisk śródlądowych, czyli o 15,3 proc. mniej niż w roku 2009. Liczba kąpielisk niezgodnych z minimalnymi normami wzrosła z 33 (14,2 proc.) do 38 (16,7 proc.). Dziewięć kąpielisk (4 proc.), o trzy więcej niż w 2009 roku, zostało zamkniętych lub zakazanych.
Według danych GIS w Polsce jest obecnie 228 kąpielisk, które zostały dopuszczone do użytkowania. W raporcie Europejskiej Agencji Środowiska Polska została podzielona na 6 regionów: centralny, północny, północno-zachodni, południowo-zachodni, południowy oraz wschodni. W regionie centralnym, czyli okolicach Warszawy z 37 kąpielisk, aż 9 nie spełniło norm: Arturówek, Bronisławów (Wolbórz), Iłża Retmańska (Serock), Siczki (Jedlnia-Letnisko), Dzika Plaża (Nieporęt), TKKF Wodnik (Nieporęt), WDW (Nieporęt), Zalew (Nieporęt).
W regionie północnym znajduje się 99 kąpielisk nad morzem, jeziorami i rzekami. Jakość wód w większości jest dobra, a nawet bardzo dobra. Jedynie 6 miejsc znalazło się na straconej pozycji:
Jezioro Zajezierskie, kąpielisko nad jeziorem Kamionkowskim, kąpielisko LOK nad jeziorem Gąsawskim, miejskie w Ostródzie, Plaża Główna w Przyjezierzu, kąpielisko na rzece Nogat w Malborku. Najdłuższą listą kąpielisk ma region północno-zachodni. Niestety wśród 150 miejsc, wiele kąpielisk nad jeziorami i rzekami nie spełniało norm: Dąbki, Długie na jeziorze Lipie, Gołuchów, Gryfice, jezioro Mikorzyńskie, jezioro Myśliborskie, kąpielisko Komunalne Brzeziny, kąpielisko na rzece Radew, kąpielisko OSRIR W Szalem, kąpielisko Śródlądowe Wolin, Pobiedziska nad jeziorem Biezdruchowskim, Lipowo – OSIR, Maszewo, Plaża Główna Osieczna, Plaża OSIR Szczecinek, Srem, Wolsztyn, Zalew nr 1 – Kobyla Góra.
Region południowo-zachodni nie ma się czym chwalić – są tu tylko 23 kąpieliska, z których więcej niż 1/4 nie spełniała norm. Jakość wody została negatywnie oceniona w następujących kąpieliskach: Brzeg, Kąpielisko Glinianki (Wrocław), Kormoran (Legnica), Ośrodek Wypoczynku Świątecznego w Białym Kościele, Glinianki (Pęgów), Stradomia, Wilczyn Leśny.
Region południowy może pochwalić się jedynie 18 kąpieliskami, ale za to ich stan jest w większości zadowalający. Jakość wody nie spełniła norm jedynie w trzech miejscach: Czchów koło szpitala, kąpielisko Przeczyce, kąpielisko Wodnik w Kuźni Raciborskiej.
Równie dobrze co południowa, wypada wschodnia część naszego kraju. Na 24 kąpieliska tylko 4 otrzymały negatywną ocenę: kąpielisko w Czarnej Białostockiej, Kąpielisko nad Biebrzą (Goniądz), kąpielisko nad Zalewem Krasnobrodzkim, Zalew nr 2 (Siemiatycze).
Badania wody w kąpieliskach prowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną odbywają się średnio co dwa tygodnie i dotyczą czynników: mikrobiologicznych (określenie bakterii grupy coli, paciorkowców i pałeczek Salmonella) i fizykochemicznych (obecność fosforanów, związków azotu, substancji powierzchniowo czynnych). W przypadku pogorszenia jakości wody mogą objąć również obecność enterowirusów, cyjanków i metali ciężkich. Utrzymanie kąpielisk w należytym stanie należy do ich właścicieli i władz lokalnych, a Sanepid ma obowiązek nadzoru i kontroli, czy jakość wody nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego oraz czy stan sanitarno-techniczny całego obiektu spełnia podstawowe wymagania higieniczne. W Polsce pogorszyła się też sytuacja, jeśli chodzi o czystość rzek i jezior i wzrosła liczba kąpielisk, które nie spełniają unijnych norm. W 9 miejscach nie można się było kąpać w ogóle. Dane Brukseli mówią o kąpieliskach w miejscowościach Nieporęt, Lubliniec, Suchedniów, Pogorzela, Kępno, Nowa Sól i Kurzetnik.
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).