artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
8 mln euro na kempingi w Normandii

8 mln euro na kempingi w Normandii

Czas czytania 4 minuty

Z europejskiego funduszu, którego zadaniem jest ograniczenie społecznych i gospodarczych skutków pandemii COVID-19, popłynęły pieniądze na 25 ambitnych ekologicznie projektów. Beneficjentami są kempingi, których infrastruktura jest teraz na 5 gwiazdek.

Nathalie Porte, wiceprzewodnicząca regionu Normandii odpowiedzialna za turystykę i środowisko ma powody do dumy. To właśnie ta ambitna pani polityk zrobiła wiele, by 8 mln euro trafiło do 25 kempingów zlokalizowanych w jej regionie wyborczym. To także jej staraniem utworzono w Brukseli fundusz podczas kryzysu COVID-19 w celu wsparcia turystyki w krajach UE.

Trzeba wiedzieć, że spośród krajów UE najwięcej, bo aż 8,1 tys. kempingów (dane z 2019 roku) jest we Francji. Ich popularność jest mocno zakorzeniona w bogatej kulturze caravaningowej krajów zachodnich. Przykładowo, w całej Europie przybyło od 2010 roku 1,1 tys. miejsc kempingowych, z czego w strefie euro aż 605. Najwięcej nowych obiektów powstało we Francji.

To dane z 2019 roku, kiedy jeszcze nie obowiązywały ograniczenia w podróżowaniu. I tu dochodzimy do nowego instrumentu UE niwelującego skutki pandemii.

Co czwarty Francuz jeździ na wakacje na kempingi

Inicjatywa REACT-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe) to plan Komisji Europejskiej, którego zadaniem jest ograniczenie społecznych i gospodarczych skutków pandemii COVID-19. REACT-EU powstał w ramach NextGenerationEU (NGEU), czyli tymczasowego instrumentu pobudzającego ożywienie gospodarki, który jest uzupełnieniem długoterminowych programów finansowanych z budżetu UE na lata 2014-2020 oraz 2021-2027.

Reklama8 mln euro na kempingi w Normandii 1
Głównym zadaniem NGEU jest naprawa bezpośrednich szkód gospodarczych i społecznych spowodowanych pandemią koronawirusa. Według założeń programu, Europa ma stać się bardziej ekologiczna, bardziej cyfrowa i odporniejsza.

Warto zaznaczyć, że poziom dofinansowania projektów dla tego instrumentu został ustanowiony na maksymalny poziom do 100%, co oznacza, że dany projekt może zostać całościowo sfinansowany z dotacji unijnych. Budżet przeznaczony na potrzeby inicjatywy REACT-EU wynosi 50,6 miliardów euro.

Nowa jakość kempingu Le Ranch dzięki środkom z programu REACT-EU

Kemping Le Ranch  zlokalizowany na wybrzeżu Normandii jest jednym z 25, które otrzymały pokaźny zastrzyk finansowy. Dotacja w wysokości prawie 270 000 euro postawiła infrastrukturę w rzędzie najnowocześniejszych i zewsząd przyjaznych środowisku.

Na kempingu pojawiła się instalacja termo-solarna, która okazuje się trzykrotnie bardziej wydajna niż fotowoltaika. Dość powiedzieć, że pokrywa całe zapotrzebowanie na ciepłą wodę w sanitariatach i w kempingowej restauracji. Co więcej, 4-hektarowy obiekt jest teraz po zmierzchu oświetlany w sposób najbardziej zrównoważony.

- Ścieżki komunikacyjne i zabudowania korzystają z energii elektrycznej w 100 procentach odnawialnej, a w nocy jest tu prawie jak w Wersalu - uśmiecha się Louis-Félix Mancel, właściciel obiektu.

- Instalacja termo-solarna służy także do ogrzewania odkrytego basenu. Przyznana dotacja pozwoliła też na zainstalowanie systemu identyfikującego szczyty zapotrzebowania na ciepłą wodę w sanitariach. A jeśli chodzi o zrównoważoną mobilność, to mamy teraz do wypożyczenia rowery elektryczne i skutery, a także elektryczny pojazd, który służy do utrzymania infrastruktury.

Reklama8 mln euro na kempingi w Normandii 2
Kemping Le Ranch w Le Rozel, położony na zachodnim wybrzeżu w departamencie La Manche (Normandia), jest teraz 5-gwiazdkowym obiektem, który działa w sposób bardzo zrównoważony. Teren ze 143 parcelami jest otwarty od 1 kwietnia do 30 września (więcej pod linkiem: www.camping-leranch.com). I pomyśleć, że gdy powstawał w 1968 roku, nie było tu ani bieżącej wody, ani nawet elektryczności.

Fot. Le Ranch


Rafał Dobrowolski24.05.2023 zdjęć 7
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News