Reklama
Bilbord - bookingcamper

PREZENTACJE POJAZDÓW

PRZEGLĄD RYNKU

ponad rok temu  04.02.2020, ~ Bartłomiej Ryś   

Przekształć dowolnego vana w kampera w 5 minut

fot. PlugVan

Niemożliwe? A jednak - niemiecka firma stworzyła nietypowy projekt o nazwie „PlugVan”, który został zaprezentowany już po raz drugi na targach CMT w Stuttgarcie. Mówiąc wprost, to pomysł na kapsułę, którą możemy w zaledwie kilka chwil zamontować na pokładzie dowolnego auta dostawczego tworząc z niego pojazd kempingowy.

Skąd pomysł? Twórcy PlugVan’a wpadli na niego podczas targów Caravan Salon w Dusseldorfie. To tam spostrzegli, że (po pierwsze) 99,5% pojazdów napędzanych jest olejem napędowym a (po drugie) wiele z nich używanych jest w celach turystycznych zaledwie kilka tygodni w przeciągu całego roku. Czy nie lepiej mieć na codzień zwykłe auto dostawcze potrzebne np. w firmie a na wakacje w kilka chwil móc je przekształcić w kampera?

Kapsułę PlugVan można zainstalować na większości pojazdów dostawczych dostępnych na rynku Projektanci wymieniają tu m.in.

 • VW Craftera / MANa TGE
 • Mercedesa Sprintera
 • Fiata Ducato/Peugeota Boxera/Citroena Jumpera
 • Opla Movano/Renault Master/Nissan NV 400
 • Ford Transit
 • Iveco Daily
 • Hyundai H350.

Jak wygląda proces montażu kapsuły w samochodzie? Zobaczcie na materiale video poniżej.

Kapsułę można kupić w dwóch różnych wersjach: z wyposażeniem podstawowym i pełnym. Skupmy się na tej drugiej opcji. 

Po montażu, kapsułę możemy dostosować do dowolnej szerokości pojazdu. Podobnie dach, który również jest regulowany (do maksymalnie 30 cm). Przytulny salon z dwoma przeciwległymi kanapami możemy przekształcić w duże łóżko o wymiarach 200x165 cm. 

Nie brakuje również kącika kuchennego z możliwością regulacji wysokości. Do tego umywalka, kran oraz wyciągany blat. Nie brakuje szaf, szufladek i schowków. 

Na wyposażeniu pełnej wersji znajdziemy oświetlenie LED, ogrzewanie działające po podłączeniu do zewnętrznego źródła prądu (230V), lodówkę kompresorową Dometic o pojemności 35 litrów, 2 wydajne akumulatory AGM po 70 Ah każdy, ładowarka do nich, kuchenka gazowa na kartusze, 43-litrowy zbiornik wody świeżej oraz takiej samej pojemności pojemnik na szarą. Jednostką sterującą jest 7-calowy wyświetlacz dotykowy. Producenci dorzucają do tego innowacyjną aplikację i, uwaga, Amazon Echo Plus (drugiej generacji) z pełną funkcjonalnością. Dla niewtajemniczonych: to możliwość głosowego sterowania wszystkimi funkcjami modułu mieszkalnego. Nie zabrakło również czujników, gniazd USB oraz zintegrowanego routera LTE. 

Tak wyposażony modelu kosztuje od 18.990 euro (w tym 19% niemieckiego VATu). Cena wersji podstawowej zaczyna się od 13.900 euro. Za tysiąc euro mniej można kupić kapsułę „warsztatową”, przystosowaną do przewozu narzędzi (mobilny warsztat). 

GALERIA ZDJĘĆ

Przekształć dowolnego vana w kampera w 5 minut
Przekształć dowolnego vana w kampera w 5 minut
Przekształć dowolnego vana w kampera w 5 minut
Przekształć dowolnego vana w kampera w 5 minut
Przekształć dowolnego vana w kampera w 5 minut
Przekształć dowolnego vana w kampera w 5 minut
Przekształć dowolnego vana w kampera w 5 minut

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 83

 • 36
  ZADOWOLONY
 • 15
  ZASKOCZONY
 • 5
  POINFORMOWANY
 • 14
  OBOJĘTNY
 • 3
  SMUTNY
 • 4
  WKURZONY
 • 6
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ podróżnik 2 29 dni temu Masz całkowitą rację Stolarz. Sam ostatnio myślałem nap przebudową, rozważałem tą opcję ale to jest nieoptymalne wykorzystanie miejsca ostatecznie zleciłem przebudowę w tej firmie: https://mobiltech.com.pl... wyszło dość tanio jak na tak solidnie wykonaną przebudowę.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Stolarz 1 ponad rok temu Moim skromnym zdaniem szkoda miejsca niewykorzystanego. Lepsze jest, zabudowa modułowa. Czyli szafki pojedyńcza wkładane przez jedną osobę i skręcane ze sobą. Dostosowane do konkretnego modelu samochodu. Tańsze, powtarzalna zabudowa, tak samo montowana przez jedną osobę i wykorzystującą każdy cm miejsca. To jest przyszłość nas sobotnio niedzielnych kamper owców.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony