ReklamaBilbord Prenumerata

PODRÓŻE

23 dni temu  20.07.2020, ~ Krzysztof Dulny   

Kociewie: Zamek w Gniewie

Fot. www.zamek-gniew.pl

Jego budowa trwała 40 lat, na przestrzeni wieków był przebudowywany i odbudowywany, zdobywany i odzyskiwany, wielokrotnie zmieniając swą funkcję, służąc m.in. za spichlerz. Obecnie stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Kociewia.

Budowa zamku w Gniewie ruszyła po 1290 roku. Gdy ją ukończono, obiekt pełnił rolę siedziby komtura gniewskiego. W roku 1410, podczas wielkiej wojny, zamek został zajęty przez polskich rycerzy, by zostać zdobytym przez okoliczne rycerstwo należące do Związku Pruskiego w roku 1454, w trakcie wojny trzynastoletniej pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim. Krzyżacy odzyskali go jeszcze w tym samym roku. Przed wojskami królewskimi zamek skapitulował 1 stycznia 1464 roku. Na mocy II pokoju toruńskiego został włączony do Polski i stał się siedzibą polskich starostów. Zamek dwukrotnie zajęły wojska szwedzkie (w 1625 i 1655 roku), a po I rozbiorze w 1772 roku trafił w ręce Prusaków.

Po I wojnie światowej, w roku 1920, Gniew wrócił do Polski. Zamek został poważnie zniszczony w pożarze w 1921 r. Po roku 1939 niemieckie władze okupacyjne urządziły na terenie zamku więzienie dla Polaków. Podczas odbudowy zabytku w latach 1968-1974 przywrócono częściowo wygląd zamku z czasów średniowiecza. Drugi etap odbudowy rozpoczął się w 1992 r. z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy. W 2010 roku właścicielem zamku została firma Polmlek. Obecnie odbywają się tam turnieje rycerskie, pokazy kowalstwa artystycznego, kolonie i inne imprezy. Liczne komnaty zostały zaadaptowane na apartamenty w standardzie hotelu.

Więcej na: www.zamek-gniew.pl

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony