artykuły

PODRÓŻE
Reklama2021 Bilbord - PKO bezplatna [4] 12.07-26.07 Kasia

Drogami Toskanii – caravaningowa trasa marzeń

Drogami Toskanii – caravaningowa trasa marzeń

Kempingi w Toskanii to świetna alternatywa dla hosteli i pensjonatów. Wyrusz z nami na wycieczkę kamperem po wzgórzach słonecznej Toskanii.

Jeśli istnieje lista najpiękniejszych zakątków ziemi, to Toskania musi plasować się na jej szczycie. Od lat ten właśnie region Włoch znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc Europy. Niezwykle popularna, także wśród rodziny caravaningowców, corocznie przyciąga wielu odwiedzających z Polski. Zniewalające plenery, miasteczka pełne wczesnorenesansowych zabytków i słynne winnice okalające wzgórza Toskanii to tylko kilka powodów, dla których właśnie to miejsce stało się mekką marzycieli i romantyków.

To w Toskanii niezależność jaką daje podróż kamperem, przydaje się szczególnie. Toskania to naprawdę ogromny region Italii. Rozsiane po nim miasteczka i mniejsze miejscowości trudno byłoby odwiedzić bez zaplecza, jakie oferuje „dom na kółkach”, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy większość modnych (i niestety dość drogich) hotelików jest po prostu przepełniona.

Lukka – miasto sztuki

Naszą wycieczkę po Toskanii rozpoczynamy od Lukki. Lukka to nazwa całej prowincji, jak również miasta i gminy. Ciekawostką jest, że flaga Lukki jest identyczna z flagą Polski, co przy okazji uroczystości miejskich może zdziwić turystów z naszego kraju.

Lukka to także miejsce urodzin wybitnych kompozytorów: Luigi Bocceriniego i Giacomo Pucciniego, a dla fanów sportowych miejsce, gdzie swoją karierę zaczynał kolarz Mario Cipollin. Dla turystów jednak to przede wszystkim przepięknie zachowane sakralne budowle, Piazza dell'Anfiteatro, gotyckie pałace i dziesiątki mniejszych i większy galerii sztuki. Tych w Lucce jest naprawdę wiele, bo i sama Toskania przyciąga rzemieślników, rzeźbiarzy i malarzy z całego świata. Zajrzyjcie do nietypowej Mo’Room Arts & Crafts przy Via della Zecca lub Andrea Martha Maria Laboratorio, a może uda Wam się kupić niezwykłą pamiątkę.

Po całym dniu zwiedzania zatrzymajmy się na kempingu Agricampeggio La Valle. Kemping posiada 10 komfortowych miejsc namiotowych i 20 dużych trawiastych stanowisk dla kamperów. Co więcej, w pobliskiej pasiece można spróbować i zakupić wonny miód z nienaruszonych toskańskich łąk.

Piza to nie tylko wieża

Do Pizy przybywają tłumy tylko po to, aby sfotografować się ze słynną pochyłą wieżą. Z kempingu Campeggio Torre Pendente można ją prawie zobaczyć, bo jest on oddalony od sławnej białej konstrukcji o zaledwie 800 metrów. Ale jeśli już skierujemy się w stronę Pizy, warto poznać historię tego miejsca, szczególnie tę fascynującą, związaną z Galileuszem. Amatorów sztuki nowoczesnej ucieszy natomiast fakt, że w Pizie zobaczyć można unikalny mural Tuttomondo amerykańskiego malarza Keith Haring’a. Zainspirował on całe pokolenie obecnych artystów i projektantów pop-artu i street-artu.

Toskania nadmorska, czyli kemping nieopodal Livorno

Od Pizy do morza to prawie rzut kamieniem. Przybywamy więc do Livorno nad Morzem Liguryjskim. Ten odpowiednik polskich Międzyzdrojów jest dla Włochów przede wszystkim miastem wypoczynkowym. To tu, ze śródlądowych Florencji i Sieny, ciągną na plażę włoskie rodziny, aby oddawać się leniuchowaniu na słońcu lub relaksować się w gorących źródłach Venturiny. Do Livorno prowadzi bardzo wygodna dwujezdniowa droga ekspresowa, ale ciekawostką jest fakt, że można się tu również dostać promem z Palermo, a z nawet z Barcelony!

Warto w Livorno zatrzymać się na klika dni. W centrum miasta koniecznie zapuście się w wąskie uliczki XVII wiecznej dzielnicy La Venezia, której nazwa, jak zobaczycie sami, nie jest przypadkowa. Nie zapomnijcie też o lokalnej kuchni. W Livorno daniem pokazowym jest cacciucco alla livornese – gęsta zupa rybna na bazie dojrzałych pomidorów, czosnku i imbiru. Pychota!

Aby zwiedzić Livorno lub po prostu odpocząć na plaży, zaparkujcie samochód na kempingu Miramare na przedmieściach miasta. Tu na klifie Leghorn, tuż nad urokliwą zatoczką, zatrzymać się można przez cały rok. Dobrą propozycją jest także położony nieco na południu kemping Camping Mareblu , w pobliżu którego znajdują się szkółki windsurfingu i jazdy konnej.

Siena – kolor Toskanii i smak wina

Czy wiecie jak na palecie malarskiej prezentuje się kolor siena palona? To barwa ciepła, brązowa, przywodząca na myśl rozgrzane dachówki toskańskich kamienic. Taki też jest kolor całego miasta Siena, które zalicza się do najchętniej odwiedzanych przez turystów. Sercem miasta jest Piazza del Campo w kształcie ogromnego wachlarza lub muszli. Tu wieczorami tętni życie gotyckiej Sieny. Plac wypełniają mieszkańcy i przybysze czytając, dyskutując lub po prostu patrząc w gwieździste niebo.

Nie zapominajmy, że Siena znajduje się praktycznie w samym centrum regionu Chianti. Koneserzy win będą mogli tu przebierać wśród roczników Chianti Classico, Montepulciano, czy Brunello di Montalcino. Dla osób poruszających się samochodami kempingowymi, podróż drogą Chiantigiana (SR 222 Siena do Florencji) to unikalna możliwość odwiedzenia winnic i nabycia wina prosto od producentów. Samo zwiedzanie winnic i posiadłości, które wokół nich wyrosły, jest jedną z największych atrakcji Toskanii. Dlatego koniecznie zatrzymajmy się tutaj na dłużej niż tylko na jeden dzień. Kemping Camping Colleverde położony na północ od Sieny będzie idealnym miejscem i dla tych, którzy pragną zwiedzić samo miasto i dla tych, którzy pasjonują się winiarstwem.

Dojeżdżamy do Florencji

Mijając malownicze winnice Le Fonti , Gagiole i Castello di Albola przybywamy do Florencji. Zatrzymajmy się na jej przedmieściach na kempingu Camping Village Internazionale Firenze. Do historycznego centrum w komfortowy sposób dotrzemy autobusem numer 37.

Od czasów średniowiecznych Florencja była i jest majestatycznym miastem. Każdy budynek i każda brama mają tu swoja niezwykłą historię, a fakt, że ulicami Florencji chodzili Leonardo da Vinci i Michał Anioł dodaje miastu aury niezwykłości. Zabytki Florencji to lista prawie nieskończona: Ponte Vecchio, Galeria Uffizi, Katedra Santa Maria del Fiore, ogrody Boboli… Dlatego Florencję warto zwiedzać z przewodnikiem, bo w mnogości florenckich zabytków łatwo przeoczyć te szczegóły, które budowlom i miejscom nadają głębszy wymiar. Jeśli po intensywnym dniu zwiedzania będziecie mieć resztki energii, to najlepsze zdjęcia miasta zrobić można z (niestety często obleganego przez tłumy) tarasu widokowego na Piazzale Michelangelo. Przyda się Wam dobry aparat, bo widok stad jest fenomenalny.

Jeśli jeszcze wahacie się, czy kolejnym celem Waszej wyprawy kamperem ma być Toskania, to porzućcie wszelkie rozterki. Nie ma regionu Włoch bardziej uzasadniającego podróż samochodem kempingowym niż właśnie Toskania. Co kilka kilometrów znajdziecie tu prawdziwy włoski skarb - począwszy od zabytków, poprzez plaże po winnice. W każdym z tych miejsc warto zatrzymać się na dłużej, a dzięki kempingom Toskanii Wasza podróż będzie jeszcze przyjemniejsza.


Zofia Sadowska13.08.20181

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 39

 • 34
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW