Zaparowane szyby, śliskie drogi i szybko zapadający zmierzch to utrudnienia, z którymi kierowcy zmagają się każdej jesieni. Do trudnych warunków na drodze warto przygotować się wcześniej. Sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych, wymiana opon na zimowe czy wyczyszczenie wentylacji to mało pracochłonne czynności, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podróży. Eksperci Norauto przygotowali poradnik, w którym podpowiadają, jak przygotować samochód na jesień.
Nie tylko zima może zaskoczyć kierowców. Również jesienią na drodze czekają na nich niekorzystne warunki atmosferyczne, które mogą utrudnić prowadzenie pojazdu. Co wobec tego zrobić, by jesienna podróż samochodem była bezpieczniejsza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Krok pierwszy: sprawdź stan techniczny pojazdu
Sprawny samochód to podstawa bezpiecznej jazdy, dlatego przed nadejściem jesieni udaj się do mechanika. Koniecznie sprawdź stan akumulatora, ponieważ gdy temperatura powietrza spadnie do około 0℃, moc rozruchowa akumulatora może obniżyć się nawet o 20%. Co warto w nim sprawdzić? Mechanik oceni, czy nie ma żadnych usterek na zewnątrz akumulatora, a także sprawdzi obwód ładowania.
Podczas wizyty w warsztacie pamiętaj także o sprawdzeniu, czy płyny eksploatacyjne nadal zachowują swoje właściwości. Jeśli są w złym stanie, może to wywołać poważne konsekwencje.
Niewymieniany:
Pamiętaj także o płynie do spryskiwaczy. W trakcie okresu przejściowego możesz dolać koncentrat płynu do spryskiwaczy. Dzięki temu zużyjesz do końca płyn letni i jednocześnie nie uszkodzisz zbiornika. Następnie możesz zacząć używać płynu zimowego.
Krok drugi: wymień opony i wycieraczki, jeśli to konieczne
Niektóre części w pojeździe należy wymieniać co sezon, inne – dopiero wtedy, kiedy się zużyją. Jesień to doskonały moment, by zmienić opony z letnich na zimowe i nie martwić się, gdy spadnie pierwszy śnieg. Mają lepszą przyczepność, co pozwala uniknąć wpadnięcia w poślizg na ulicach. Warto także skontrolować u fachowca, czy Twoje koła są odpowiednio wyważone i napompowane. Przy okazji sprawdź i ustaw geometrię zawieszenia, dzięki temu zwiększysz stabilność w prowadzeniu auta i zmniejszysz zużycie opon.
Oprócz tego sprawdź jakość piór wycieraczek. Jeśli są zużyte, wyszczerbione i popękane, mogą nie poradzić sobie z jesiennym deszczem i utrudniać widoczność na drodze. Równie ważna jest sprawność świateł. Kontroluj je przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli zauważysz, że światło reflektorów słabnie, od razu wymień żarówki. Dodatkowo, sprawdź ustawienie przednich świateł. Ich nieprawidłowe usytuowanie może skutkować niedoświetleniem drogi lub oślepianiem pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Krok trzeci: zadbaj o dobrą widoczność
Zmorą jesiennej jazdy samochodem są parujące szyby. Bardzo często winę za to ponosi niewystarczająca wentylacja pojazdu. Aby pozbyć się tego problemu, odkurz dokładnie kanały wentylacyjne i wyloty w środku auta, a następnie spryskaj je środkiem dezynfekującym. Lepszą wentylację zapewni także klimatyzacja. Wbrew pozorom, powinno się jej używać też jesienią i zimą. Pracująca klimatyzacja doprowadza do kabiny osuszone powietrze, co zmniejsza parowanie szyb. Warto wymienić także filtr kabinowy, ponieważ brud, który na nim osiada może powodować nadmierne parowanie przedniej szyby. Możesz także użyć środków zmniejszających skłonność szkła do parowania. Wystarczy nanieść preparat na wewnętrzną stronę szyby, a następnie ją wypolerować.
Innym rozwiązaniem są osłony przeciwdeszczowe, czyli inaczej owiewki szyb bocznych. Montowane są w kanale szyby, a ich kształt i dopasowanie pozwalają na lekkie uchylenie okna, nawet gdy pada deszcz. Dzięki ich zamontowaniu świeże powietrze przepływa swobodnie, a szyby nie parują.
Krok czwarty: przestrzegaj zasad bezpiecznej jazdy
Koncentracja i zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdu są ważne szczególnie jesienią. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
Jesienne podróże samochodem mogą być bezpieczne i przyjemne pod warunkiem, że będziesz do nich odpowiednio przygotowany. Warto poświęcić kilka godzin i przygotować auto na najbliższe chłodne, deszczowe miesiące.
Źródło: www.norauto.pl