ABC CARAVANINGU

6 miesięcy temu  28.12.2017, ~ Bartłomiej Ryś   

Strona 1 z 2

Na pewno odwiedzając targi caravaningowe, trafiliście na markę EFOY, która promuje całe systemy ogniw paliwowych przeznaczonych m.in. właśnie do kamperów. Dziś pokażemy Wam, jak zamontować taki zestaw, jak bardzo jest on wydajny i ile kosztuje jego zakup i późniejsza eksploatacja.

Na początku, krótko wspomnijmy o tym, czym w ogóle są ogniwa paliwowe. System EFOY COMFORT do poprawnej pracy potrzebuje paliwa (metanolu) oraz powietrza. Te pierwsze dostarczane jest w praktycznych wkładach paliwowych, które łatwo można przenosić lub wyjmować. Przy wykorzystaniu technologii DMFC (Direct Methanol Fuel Cell) urządzenie bezpośrednio przekształca metanol w prąd elektryczny. W szczegóły dotyczące anod, katod, membran i działań chemicznych nie będziemy się wtajemniczać.

Skupmy się na tym, co jest naprawdę ważne: cały system waży zaledwie 8 kg i może być bez problemu zainstalowany w kamperze (filmik poniżej) przez samego właściciela tegoż pojazdu. Późniejsza praca jest już praktycznie automatyczna: EFOY uruchomi się sam kiedy wykryje, że poziom naładowania akumulatora 12V spadł i wyłączy się, kiedy już „doposaży” go w energię elektryczną. Producent zastrzega, że dzięki takiemu działaniu nasz akumulator pokładowy wytrzyma więcej, ponieważ nigdy nie dojdzie do sytuacji, że zostanie on całkowicie rozładowany.

Kolejną zaletą systemu jest jego cicha praca i mała szkodliwość dla środowiska. Wynikiem pośrednim procesów chemicznych zachodzących w urządzeniu jest ciepło odpadowe oraz para wodna z nieznaczną ilością dwutlenku węgla. Taki system jest również w stanie wyprodukować więcej energii, niż panele słoneczne.

A skoro już przy mocy jesteśmy: EFOY COMFORT jest oferowany w różnych wersjach: 80, 140 i 210. Różnią się od siebie maksymalną mocą: odpowiednio to 40, 72 i 105 W. Różna jest również wydajność ładowania: 80, 140 i 210 Ah. W zależności od modelu, zmienia się również prąd ładowania 12V - 3.3, 6.0 i 8.8 A oraz waga: od 7.1 kg do 8.5 kg. Każdy model na wyprodukowanie 1 kWh potrzebuje około 0.9 l paliwa. Urządzenie może pracować w temperaturze od -20 do +40 stopni.

Klient ma do dyspozycji dwa różne pojemniki na paliwo: odpowiednio o pojemności 5 litrów (5.5 kWh/460 Ah) oraz 10 litrów (11.1 kWh/925 Ah).

Wracając na chwilę do paneli: producent ogniw chwali się, że w ciągu jednego roku EFOY COMFORT zapewnia od 3 do 10 razy więcej energii elektrycznej niż system solarny o tej samej mocy znamionowej. Faktem jest, że system zbudowany na bazie ogniw będzie działał bez względu na pogodę na zewnątrz.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ gorja 3 6 miesięcy temu też mam i warto bardzo ma 600godzin i wciąż pelna sprawność
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Hinek 2 6 miesięcy temu Nie mam bo nie warto.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ ja 1 6 miesięcy temu Mam i potwiedzam Warto
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony