DOBRZE WIEDZIEĆ

9 miesięcy temu  08.11.2018, ~ Rafał Dobrowolski   

8 lub 10 °C – zadbaj o lodówkę

fot. Bartłomiej Ryś

Gdy średnia dobowa temperatura powietrza stabilizuje się poniżej 7 °C, zmotoryzowanym zaleca się wymianę ogumienia na zimowe. Tymczasem fani caravaningu powinni wyrobić sobie pewien nawyk, gdy tylko słupek rtęci wskaże 8 lub 10 °C.

Topowe modele lodówek zabudowanych na pokładach kamperów i przyczep kempingowych szczycą się klasą energetyczną A++. Dla tak wydajnej ich pracy istotna jest niezakłócona cyrkulacja powietrza. Tylko wtedy ciepło będzie dobrze odprowadzane na zewnątrz lodówki. Ale przecież ciepła na pokładzie kampera czy przyczepy kempingowej nigdy za wiele, gdy słupek rtęci każe kierowcom założyć ogumienie zimowe. I tu dochodzimy do walorów zimowych osłon czy pokryw do lodówek, które pozwolą utrzymać, a nawet poprawić ich efektywność energetyczną poza sezonem wakacyjnym. Kiedy zaleca się ich montaż? Niżej zalecenia tyczące się najczęściej użytkowanych lodówek.

Lodówki Dometic przy 8 °C

W przypadku kratek wentylacyjnych do lodówek marki Dometic zaleca się stosować osłony zimowe, które zapobiegają nadmiernemu wychładzaniu wentylowanej przestrzeni już przy 8 °C.

- Mamy tu oczywiście na myśli rozwiązanie mocowane na zewnętrznej ścianie pojazdu – wyjaśnia Grzegorz Rybak, Sales Manager RV Dometic Poland Sp. z o.o.- Nasz portfolio produktów gwarantuje wybór najlepszej osłony zachowując przy tym spójność kolorystyczną, skoro w ofercie mamy modele w kolorach czarnym, beżowym, białym. 

Zimowa obudowa Dometic to wymienny element, który pozwoli utrzymać lub poprawić efektywność pracy urządzenia w warunkach niskiej temperatury na zewnątrz. Lodówki jednodrzwiowe wymagają zastosowania kratek LS 100 (górnej) i LS 200 (dolnej). Model LS 300 dla RML jest przeznaczony do lodówek dwudrzwiowych i może być stosowany zarówno jako wentylacja górna, jak i dolna.

Warto też rozważyć zestaw z super-zimową pokrywą. Model EWS 300 wzmacnia właściwości izolacyjne lodówki i pozostaje w pełni skuteczny nawet przy temperaturze otoczenia –30°C.

Thetford przy 10 °C

Lodówki marki Thetford zaleca się zabezpieczyć specjalnym wkładem zimowym – ten montuje się po wyjęciu kratki wentylacyjnej - poniżej 10 °C temperatury powietrza. W instrukcji producenta znajdziemy wyraźne zalecenie, by taką zimową osłonę zdjąć, gdy tylko średnie temperatury na powrót przekroczą 10 °C.

W obu przypadkach mowa o zabezpieczeniu pokładów domów na kołach przed niepotrzebnym wyziębianiem. Kto więc nie zamierza korzystać z uroków zimowego caravaningu, temu tego typu akcesoria nie będą oczywiście potrzebne.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony