artykuły

niezwyklostkiNIEZWYKŁOSTKI
ReklamaBilbord caravanssalon mtp TARGI 06.07-23.10 Sebastian
Gotowi do Rajdu Dakar 2020? Bez kamperów ani rusz 
  fot. Fot. www.adria-mobil.com, www.iveco.com

Gotowi do Rajdu Dakar 2020? Bez kamperów ani rusz 

Trwają ostatnie przygotowania do najbardziej ekstremalnej imprezy tego typu na świecie, która po raz pierwszy odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Na starcie zobaczymy plejadę utalentowanych zawodników i pojazdy, które zmierzą się ze wszystkimi rodzajami piaszczystego podłoża.

Przybywa komunikatów uczestników w 42. edycji Rajdu Dakar, którego trasa liczy blisko 7900 km, z czego 5000 km przypada na odcinki specjalne. Królową Dakaru 2020 po przeprowadzce z Ameryki Południowej jest pustynia, przez którą wiedzie 75% trasy. Rajd rozpoczyna się 5 stycznia 2020 roku w Jeddah, a kończy 12 etapów później w Qiddiyah, niedaleko stolicy Rijadu.

Na liście zgłoszeń znajduje się ponad 350 pojazdów. Kogo zobaczymy na starcie? Oczywiście utalentowanych zawodników z wielu krajów. 557 zawodników reprezentuje 53 narodowości, najwięcej z Francji (258), Hiszpanii (77) i Holandii (53). Nie zabraknie też „domów na kołach”, bo od wielu lat najlepszymi towarzyszami załóg są pojazdy kempingowe, które po każdym dniu zmagań dają upragniony odpoczynek uczestnikom najbardziej ekstremalnego rajdu wytrzymałościowego na świecie.

Adria kieruje się do „Królestwa Piasku”

Flota kempingowa słoweńskiego producenta lada dzień wyrusza do Arabii Saudyjskiej z zespołem Red Bull KTM Factory Racing Team, aby stawić czoła najbardziej ekstremalnej przygodzie. Kampery marki Adria będą kolejny raz z rzędu wspierać zespół motocyklistów. Przypomnijmy. W 2019 roku Toby Price wygrał Rajd Dakar, a z Matthiasem Walkner'em i Samem Sunderland'em zapewnił po raz 18. miejsce na podium zespołowi KTM. 

Gotowi do Rajdu Dakar 2020? Bez kamperów ani rusz  1

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
W styczniu 2020 roku na starcie Dakaru pojawi się obok Toby'ego Brytyjczyk Sam Sunderland, Austriak Matthias Walkner oraz Argentyńczyk Luciano Benavides. Czwórka zawodników będzie miała do swej dyspozycji takie modele kamperów jak: Matrix Supreme 670 SC, Coral XL Plus 600 DP i Axess 670 DK oraz Sonic Plus 700SL. Co ważne, wszystkie cztery egzemplarze trafią prosto z linii produkcyjnej na Półwysep Arabski. I tym razem będą to cywilne wersje bez żadnych specjalnych przeróbek. Jedynym ponadstandardowym doposażeniem będzie kilka kompletów zapasowego ogumienia.

PETRONAS Team De Rooy IVECO 

Już dziewiąty rok z rzędu IVECO będzie oficjalnym dostawcą pojazdów, silników i części zamiennych dla swego zespołu. PETRONAS Team De Rooy IVECO wyruszy po zwycięstwo trzema ciężarówkami IVECO Powerstar i jednym Trakkerem. Ciężarówki IVECO są wyposażone w silniki IVECO Cursor 13 o mocy do 1000 KM, specjalnie zaprojektowane przez FPT Industrial, tj. dział CNH Industrial odpowiedzialny za zespoły napędowe. 

Tym razem Gerard de Rooy nie weźmie udziału w tegorocznym wyścigu z powodu nawracających problemów z kręgosłupem, ale wybiera się do Arabii Saudyjskiej, by wspierać swój zespół. Skądinąd mobilne wsparcie i zakwaterowanie dla zawodników zapewni specjalna wersja kampera 4x4 na bazie Iveco Daily. Specjalna nie bez powodu. Albert Llovera, były narciarz olimpijski, ściga się w rajdach samochodowych, mimo że jest sparaliżowany od pasa w dół. W Dakarze debiutował w 2014 roku i od tego czasu wziął udział już w czterech edycjach. Będzie kierowcą drugiego IVECO Powerstar Evo 3 (nr 517), który został specjalnie przystosowany do jego potrzeb. Razem z nim pojadą pilot Ferran Marco Alcayna i mechanik Marc Torres.

ReklamaŚródtekstowy 2 Prenumerata 21.09-02.10
MAZ-SPORTauto Team

Do Dakaru 2020 szykują się także uczestnicy niedawnego rajdu Silk Way wiodącego przez rosyjską Syberię. Białoruscy kierowcy w Dakarze 2020 będą ścigać się mocno podrasowanymi ciężarówkami marki MAZ – konkurenta dla powszechnie znanych pojazdów marki KAMAZ. Jak donoszą białoruscy dziennikarze, w ekipie wsparcia zadebiutuje nowy samochód kempingowy. Kamper zbudowany na ciężarówce MAZ ma piętrowe łóżka, aneks kuchenny i łazienkę. Ciężarówka Aliaksei Vishneuski jest wyposażona w automatyczną skrzynię biegów i w czerwonych barwach prezentuje się bardzo okazale wśród trzech innych, jakimi będą rywalizować białoruskie załogi. 

Polacy i kampery z Nowego Sącza

Jak co roku na starcie nie zabraknie Polaków. Jednym z faworytów w kategorii samochodów będzie Kuba Przygoński. W bardzo licznie i mocno obsadzonej kategorii UTV pojadą dwie rodzinne załogi Aron Domżała / Maciej Marton oraz ich ojcowie Maciej Domżała / Rafał Marton. Wśród motocyklistów wystartują Adam Tomiczek, Maciej Giemza, Krzysztof Jarmuż i dakarowy debiutant Jacek Bartoszek. Liczną reprezentację będziemy mieli także w kategorii quadów. Rafał Sonik będzie bez wątpienia jednym z faworytów. I na pewno nie zrezygnuje z kampera na czas regeneracji swych sił. Już pod koniec listopada kampery ze stajni Włodka Dunikowskiego wyruszyły z Nowego Sącza do Marsylii, i dalej promem do Dżudda, portowego miasta nad Morzem Czerwonym. To nie pierwszy raz, gdy utalentowanych zawodników wspiera znany w branży caravaningowej przedsiębiorca. Pierwszy raz z wygód kampera z logo firmy duni.pl skorzystała Camelia Liparotti podczas Dakaru 2013.


Rafał Dobrowolski28.12.20190