artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Ubezpieczenie AC starszego kampera – jak to zrobić?
  fot. Jcomp, Freepik.

Ubezpieczenie AC starszego kampera – jak to zrobić?

Czas czytania 4 minuty

Ubezpieczenie AC starszego kampera wywołuje wiele wątpliwości. OC oferuje praktycznie każdy ubezpieczyciel. Wynika to z obowiązku ustawowego, a dokładniej z artykułu 23. Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152).

Pytania mnożą się przy AC i Assistance... 

 Ubezpieczenie AC starszego kampera – jak to zrobić? 1

Typowe kłopoty z ubezpieczeniem starszego kampera 

AC może być problematyczne dla właścicieli starszych kamperów, ponieważ:

 • Większość ubezpieczycieli posiada tak zwany „limit wiekowy”; 
 • Nie oferuje AC dla pojazdów, które go przekroczyły;
 • Limity mogą różnić się w zależności od ubezpieczyciela i wynosić od 10 lat w górę. 

Tymczasem na polskich drogach jeżdżą dużo starsze modele kamperów.  Wiele osób decyduje się na zakup pojazdu wyprodukowanego 10, 20 a nawet 30 lat temu. Takie kampery są znacznie tańsze, częstokroć oryginalnie urządzone. Pojazdy mogą być w dobrym stanie technicznym lub wymagają niewielkich napraw, których koszt jest nieporównywalnie mniejszy od zakupu nowego kampera. Dlatego kuszą bardzo atrakcyjną ceną i znajdują wielu zwolenników. 

Właściciele starszych kamperów z oczywistych powodów chcą posiadać AC i Assistance, ale częstokroć zderzają się ze ścianą. Firmy ubezpieczeniowe na ogół odmawiają przedstawienia oferty ubezpieczenia, bądź wymagają wyceny pojazdów, generując dodatkowe koszty wycen po stronie właścicieli kamperów.

ubezpieczenie AC starego kampera Fot. Casnafu, Pexels.

Ubezpieczenie AC starego kampera z Tour Broker 

Rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty Tour Broker, stworzonej z myślą o właścicielach starszych pojazdów. 

Bartosz Zdrojewski, Prezes Zarządu Tour Broker Sp z o. o., wyjaśnia:

Nie mamy żadnego limitu wiekowego na ubezpieczenie AC dla starszych kamperów. Dodatkowo zawsze ubezpieczamy pojazd w wariancie serwisowym, czyli pełnym i nieograniczonym. 

Wspomniany wariant serwisowy w praktyce oznacza, że ubezpieczyciel pokrywa koszty na podstawie faktury, przedstawionej przez klienta i uzyskanej w serwisie, bez potrącania amortyzacji. Przeciwieństwem wariantu serwisowego jest wariat kosztorysowy, w którym ubezpieczyciel potrąca zużycie amortyzacyjne części. Wariantu takiego Tour Broker nie oferuje, ponieważ w przypadku kamperów starszych bywa niekorzystny dla klienta. 

Bartosz Zdrojewski podsumowuje:

Trafiają do nas właściciele bardzo różnych pojazdów: od ekskluzywnych, fabrycznie nowych kamperów, po modele wyprodukowane jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, a nawet znacznie starsze. Tym ostatnim bardzo często zależy na ubezpieczeniu AUTOCASCO w wariancie serwisowym i chętnie się na nie decydują. Trzeba pamiętać, że starsze, zadbane kampery często prezentują dużą wartość i stanowią istotny majątek. Stąd właściciele pragną ubezpieczyć je od kradzieży, dewastacji, wypadku komunikacyjnego i innych zdarzeń losowych. 

W ramach AC w wariancie serwisowym dla starszych kamperów Tour Broker oferuje ubezpieczenie od:

 • Kradzieży, 
 • Szkody komunikacyjnej, 
 • Zdarzenia losowego (obejmuje również sytuacje na kempingu, czyli np. upadek gałęzi drzewa lub gradobicie),
 • Szkody parkingowej, 
 • Dewastacji, włamania i uszkodzenia elementów pojazdu, np. drzwi, wmontowanego telewizora lub innych rzeczy na stałe zamontowanych w kamperze. 

Ubezpieczenie AC starszego kampera – jak to zrobić? 1

Assistance dla starszych kamperów w Tour Broker

Podobne zasady dotyczą Assistance. W programie ubezpieczeń Tour Broker nie ma ograniczenia wiekowego pojazdów. Właściciele starszych kamperów mogą zakupić Assistance zarówno na Polskę, jak i Europę w pełnym wariancie, z limitem holowania aż do 1600 kilometrów po Europie.

Bartosz Zdrojewski wyjaśnia:

W ramach Assistance właściciele starszych kamperów mogą liczyć na pomoc na drodze w sytuacjach losowych, takich jak: wymiana koła, rozładowanie akumulatora. Przydatne jest dostarczenie paliwa w sytuacji kryzysowej, gdyż wielu turystów jeździ kamperami w dość odludne miejsca, mogące znajdować się daleko od najbliższej stacji benzynowej. Gwarantujemy szeroko pojęte usprawnienie kampera na drodze, żeby mógł poruszać się samodzielnie. Jeśli nie jest to możliwe, zapewniamy holowanie z miejsca zdarzenia do miejsca wskazanego przez właściciela kampera. 

Oferta takiego zakresu ubezpieczenia gwarantuje holowanie z wielu popularnych kierunków turystycznych. Starsze kampery mają spory przebieg, co sprawia, że statystycznie są bardziej narażone na nieprzewidziane sytuacje na drodze. Z tego powodu Assistance zdecydowanie ułatwia życie ich właścicielom. 

Ubezpieczenie AC starszego kampera – jak to zrobić? 1

Starszy kamper kupiony za granicą 

Wiele starszych kamperów trafia do Polski zza granicy. Właściciele znajdują pojazdy w serwisach ogłoszeniowych, sprowadzają je samodzielnie lub korzystają z pomocy pośredników. 

Bartosz Zdrojewski podpowiada:

Jest jedna istotna rzecz, o której właściciel musi pamiętać. Kamper trzeba ubezpieczyć w dniu rejestracji. Przepisy prawa narzucają obowiązek posiadania co najmniej OC. Możemy przygotować polisę w jeden dzień. Zdarzają się takie sytuacje. Właściciele czasami proszą o nią w błyskawicznym trybie.

Indywidualna oferta ubezpieczenia starego kampera 

Masz dodatkowe pytania? 
Chcesz zakupić AC i Assistance dla starszego kampera? 

Zapraszamy do kontaktu. Nie mamy limitu wiekowego pojazdów!

 • Bartosz Zdrojewski, tel. 606 892 175
 • Marek Gromadzki, tel. 693 392 444

enlightened Więcej na temat ubezpieczenia kamperów znajdziesz w naszym artykule. 


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News