artykuły

targiTARGI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Pininfarina z projektem kampera na CES 2024

Pininfarina z projektem kampera na CES 2024

Czas czytania 4 minuty

Podczas tegorocznych targów w Las Vegas, które słyną z prezentacji innowacyjnych propozycji kształtujących przyszłość technologii konsumenckich, kultowy włoski dom projektowy zaprezentował wizję domu na kółkach pod kryptonimem eTH. Ten elektryczny pojazd kempingowy ma być także rozwiązaniem pogłębiającego się kryzysu na rynku nieruchomości.

Na targach CES 2024 (od 9 do 12 stycznia w Las Vegas) pokazano elektryczny Transformer House (eTH). Ten kamper zapewnia zwrotność w podróży i możliwość rozbudowy na postoju.

Pininfarina to oczywiście włoskie biuro projektowe specjalizujące się w projektowaniu samochodów, ale także jachtów czy właśnie pojazdów specjalnego przeznaczenia. Prezentowany tu koncept elektrycznego kampera powstał na zlecenie AC Future – firmy powstałej w 2021 roku w Dolinie Krzemowej. Core-biznes firmy to innowacyjne podejście w opracowywaniu futurystycznych rozwiązań mieszkaniowych.

Koncepcja Slide-out

Zabudowy kempingowe o powiększanej kubaturze na czas postoju to oczywiście rozwiązania typu Slide-out – powszechnie stosowane w dużych kamperach i przyczepach amerykańskiej produkcji. Oprócz wysuwanych ścian, które kilkukrotnie powiększają pokład domu na kołach, eTH może się pochwalić modułową koncepcją umeblowania. Ten kamper może służyć równie dobrze jako dodatkowa jednostka mieszkalna, tj. obok głównego domu. Skądinąd popularność ADU (ang. Accessory Dwelling Units), zwanych właśnie dodatkowymi jednostkami mieszkalnymi, dynamicznie rośnie – nie tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie stanowią odpowiedź na pogłębiający się kryzys na rynku nieruchomości.

ReklamaPininfarina z projektem kampera na CES 2024 1
- Nasz eTH jest zasilany całkowicie energią słoneczną i w kalifornijskim klimacie mógłby zapewnić autonomię energetyczną przez 7 dni z dala od przyłącza do sieci – oznajmił Arthur Qin, właściciel firmy AC Future.

- Nasza współpraca z Pininfariną nie ograniczyła się tylko do zaprojektowania modułowej zabudowy i aranżacji wnętrza. Prezentowana wizja kampera przyszłości ma ucieleśniać potrzeby społeczeństwa. Dziś jak nigdy wcześniej ludzie chcą podróżować i pracować w sposób bardziej zrównoważony. A my mamy ambicję uchwycenia tej pilnej potrzeby i zrewolucjonizowania branży caravaningowej.

Zrównoważona jednostka mieszkalna (ADU) na kołach

Na postoju wysuwane moduły ścian wielokrotnie powiększają nie tylko pokład do 400 stóp kwadratowych (ok. 37 mkw). Analogicznie powiększa się też powierzchnia paneli fotowoltaicznych na dachu.

eTH to coś więcej niż tylko samochód kempingowy. To wizja zrównoważonej jednostki mieszkalnej (ADU). Rozsuwany dach z panelami słonecznymi przekształca światło słoneczne w energię elektryczną, generując +25 kWh. Co więcej, system generatora wody przekształca wilgoć z powietrza w aż 50 litrów czystej wody dziennie.

Finalnie każdy taki dom na kołach będzie wyposażony w łączność satelitarną Starlink, a klient będzie miał możliwość elastycznej konfiguracji wnętrza – począwszy od wyboru kolorystyki ścian i mebli.

Czy i kiedy prezentowany kamper trafi na rynek? Póki co da się słyszeć, że koncept będzie doskonalony, by ostatecznie zadebiutować w możliwie akceptowalnej cenie niedrogiego pojazdu kempingowego.

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
- Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z AC Future, partnerem, który podziela naszą wizję innowacji i zaangażowania w tworzenie lepszej i zrównoważoną przyszłości - zapewnił Paolo Trevisan, Wiceprezes ds. projektowania w biurze Pininfarina.

Fot. Pininfarina / AC Future


Michał Żak25.01.2024 zdjęć 4
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News