artykuły

4x44x4
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Rośnie zainteresowanie samochodami 4x4

Rośnie zainteresowanie samochodami 4x4

Czas czytania 3 minuty

Za co kochamy te auta? I w jakich krajach cieszą się największą popularnością? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci marki Škoda.

Wiele osób napęd 4x4 kojarzy wyłącznie z autami terenowymi i rajdami po bezdrożach w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jednak napęd na wszystkie koła, łączony intuicyjnie z terenówkami, znajdziemy obecnie w wielu modelach - nawet kompaktowych. Przykładowo, aktualna oferta Škody 4×4 obejmuje aż pięć modeli z różnych segmentów i w różnych wersjach (Octavia, Karoq, Kodiaq, Superb oraz w pełni elektryczny Enyaq iV).

Trzeba też wiedzieć, że głównym motorem rosnącego zainteresowania tego typu pojazdami jest globalny popyt na samochody z segmentu SUV i crossover.

Dla kogo 4x4?

Nabywcy modeli 4x4 różnią się pod względem potrzeb i przewidywanego zastosowania auta. Samochody z napędem na wszystkie koła doskonale sprawdzają się podczas wyjazdów poza miasto, kiedy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakości napotkanej drogi.

- Nasze szerokie portfolio modeli 4×4 przemawia do ludzi z pasją, chcących zdobywać nowe doświadczenia i odkrywać coś nowego każdego dnia. Nazywamy ich „współczesnymi odkrywcami". Od ponad 20 lat nasze modele z napędem na cztery koła oferują optymalną przyczepność na każdej nawierzchni, pozwalając ich użytkownikom zjechać z utartych szlaków i robić właśnie to, czego oczekują - odkrywać więcej - komentuje Martin Jahn, Członek Zarządu ŠKODA Auto ds. Sprzedaży i Marketingu.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Rośnie także grupa osób, którym niekoniecznie zależy na terenowych możliwościach auta ani osiągach w ekstremalnych warunkach pogodowych. Wybierają oni samochody 4x4 ze względu na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia, zwłaszcza w terenie lub śliskiej nawierzchni. Wszak tak napędzane auta zapewniają zawsze optymalną trakcję i poprawiają właściwości jezdne nie tylko zimą, na zaśnieżonych czy oblodzonych drogach.

Woły pociągowe dla ciężkich przyczep

Ten rodzaj napędu oferuje również znaczne korzyści, jeśli chodzi o holowanie przyczepy. Przykładowo, Škoda Kodiaq poradzi sobie z ładunkiem o masie do 2500 kilogramów! Blisko co drugi egzemplarz tego modelu jest wyposażony w napęd 4x4.

Dokąd trafiały auta Škody 4x4? Pod względem procentowym bezapelacyjnie zwycięża Islandia, gdzie ponad 87% klientów marki wybrało w 2022 roku napęd na wszystkie koła. Na podium znalazły się także Norwegia (74,5%) oraz Szwajcaria (57,4%). Patrząc na wolumen sprzedaży najwięcej modeli Škody z napędem na wszystkie koła wyruszyło w minionym roku na drogi niemieckie. Było to 26 351 egzemplarzy, czyli blisko 1/4 wszystkich wyprodukowanych w tym roku modeli 4x4 ŠKODY.

Na kolejnych miejscach znalazły się Czechy (13 416) oraz ponownie Szwajcaria (9 589). Polska zajmuje piątą pozycję - nad Wisłą w 2022 sprzedano 5 877 modeli z szerokiej gamy modeli 4x4 Škody.

Fot. Škoda


Rafał Dobrowolski10.02.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News