artykuły

4x44x4
Reklama

Przyczepa off-road Goldstream 1500 Remote

Przyczepa off-road Goldstream 1500 Remote
Goldstream 1500 Remote 2019 

W pełni wyposażona, kompaktowa przyczepa typu Pop-top, przystosowana do jazdy w terenie.
 

Każda firma caravaningowa, obecna na ryku od ponad 25 lat, powinna wiedzieć czego oczekują klienci lub, co ważniejsze, czego tak naprawdę potrzebują.

Firma Goldstream RV z Pakenham w austalijskiej Victorii jest tego dowodem. Firma rozpoczęła działalność w latach dziewięćdziesiątych. Koncentrowała się na składanych przyczepach kempingowych w stylu amerykańskiego Jayco, zanim przeszła do pojazdów kempingowych o twardych ścianach i większych modeli zaprojektowanych z myślą o komfortowym biwaku w terenie.

Po zbudowaniu ponad 5000 przyczep kempingowych na przestrzeni lat, Goldstream zaspokaja obecnie popyt bardziej wymagających klientów, którzy chcą najlepszych cech przyczepy kempingowej (komfort wnętrza, w tym urządzenia do gotowania i mycia) połączonych z czymś, co jest wciąż lekkie i wystarczająco wytrzymałe, aby można było je holować w trudno dostępne miejsca biwakowe.

Dobrym przykładem  jest najnowsza przyczepa typu pop-top Goldstream 1500 Remote. Najnowsze pop-topy są dostępne w dwóch podstawowych układach wnętrza w wersji 12 stopowej (3,6m) 1200 MINI SERIES oraz w większych wersjach nadwoziowych 17 stóp (5,18m) i 18 stóp (5,48m) z łóżkami piętrowymi i łazienkami.

Oba układy wnętrza obejmują kuchnię wewnętrzną, kącik jadalny i kabinę prysznicową / toaletę, z łóżkiem typu queen-size montowanym w poprzek lub łóżkiem typu queen-size montowanym wzdłuż (lub dwoma łóżkami pojedynczymi, w opcji).

Przestrzeń życiowa

Prezentowany model  1500, ma łóżko wzdłużne, które jest często wybierane przez klientów przyczep kempingowych ze względu na wygodę dostępu do materaca z trzech stron.

Minusem tego układu jest mniejszy salon / jadalnia z miękką dwuosobowym siedziskiem i regulowanym stołem, w porównaniu do bardziej przestronnej trzy-czteroosobowej jadalni z kawiarnią, która jest wyposażona w mniej pożądane podwójne łóżko poprzeczne.

Mniejsza jadalnia to nieduże poświęcenie za to, że nie trzeba nocą wspinać się na partnera, aby dostać się do toalety. Z łatwością można wykorzystać łóżko jako drugi „salon” z kilkoma dodatkowymi poduszkami aby jednocześnie móc oglądać telewizor regulowany na ramieniu obrotowym.

Ponadto stół w układzie „QB” jest dość duży i ma dobrą regulację, dzięki czemu można go przesunąć bezpośrednio do siedzeń, gdy nie są używane, aby stworzyć więcej miejsca do chodzenia przez środek przyczepy.

Łatwa obsługa

Jak większość pop-topów, rozstawienie 1500 Remote wymaga nieco więcej wysiłku niż przyczepy z twardym dachem. Po zwolnieniu czterech zewnętrznych klamer dachowych i rozkładanej markizy należy wejść do środka i użyć dźwigni sufitowych na obu końcach do podniesienia dachu.

Po podniesieniu dachu jest dużo miejsca w środku dla wyższych osób. Po otwarciu okien dachowych i roleta w stałych oknach na bocznych ścianach, nie zabraknie naturalnego światła czy naturalnej wentylacji.

Model 1500 ma także dobry zestaw wewnętrznych lamp LED na suficie i wokół kuchni, a także specjalne lampki do czytania wokół łóżka (ale nie w jadalni). W upalne noce zamontowano także wentylator Sirocco.

Wewnętrzna kuchnia wyposażona jest w płytę grzejną z trzema palnikami gazowymi i zlew ze stali nierdzewnej z ociekaczem i kranem z mikserem - oba ze szklanymi pokrywkami, aby w razie potrzeby stworzyć miejsce do pracy. Wyposażenie obejmuje  93-litrowa lodówko-zamrażarkę. Nie zainstalowano kuchenki mikrofalowej, aby zapewnić więcej miejsca do przechowywania w kuchni. Są za to trzy szuflady i szafka.

Więcej miejsca do przechowywania można znaleźć pod łóżkiem (chociaż klimatyzator zajmuje połowę przestrzeni) a także kilka schowków nad głową, pół szaf i szuflad wokół łóżka.

Kolejną rzeczą, w której Goldstream jest bardzo dobry, jest połączenie kabin prysznicowych/ toalet, w przyczepach z dachem pop, z winylowymi sekcjami dachu.  W modelu 1500 Remote wbudowano kabinę prysznicową, więc nie trzeba nic rozwijać przed wzięciem prysznica, oprócz małego panelu nad szklanymi drzwiami, aby zatrzymać wodę w kabinie.

Wewnątrz znajduje się również zasłona prysznicowa o pełnej wysokości, którą można przeciągnąć, aby zachować suchość kasety toaletowej i małej umywalki z tyłu.

Gotowa do działania w terenie

Nazwa „Remote” (Odległy) odnosi się do przystosowania Goldstream do jazdy po bezdrożach. W tym celu przyczepą wyposażono w mocną ramę Duragal typu A, o przekroju 150x50mm, 12-calowe hamulce elektryczne (standard w tej klasie na rynku australijskim) oraz w 16-calowe felgi z terenowymi oponami.

Prezentowana przyczepa pop-top została również wyposażony w opcjonalny pakiet „Panther”, który zawiera między innymi niezależne wahaczowe zawieszenie Cruisemaster XT i sprzęg DO35, tylne uchwyty kanistrów (umieszczone między dwoma tylnymi kołami zapasowymi montowanymi na drążku), szybkozłącze gazowe, rozkładany stolik piknikowy, przednie zabezpieczenie przed kamieniami, terenowe chlapacze, filtr wody i kamerę cofania.

Przyczepa była również wyposażony w opcjonalny szary zbiornik na wodę, który pasował do dwóch standardowych zbiorników na świeżą wodę o pojemności 82 l a także opcjonalną wysuwaną kuchnię Dometic oraz przednie i tylne światła punktowe.

Zewnętrzne miejsce bagażowe  zostało dobrze zorganizowane dzięki wyposażeniu przyczepy w opcjonalną skrzynkę „narzędziową” montowaną na dyszlu, która ma dwa przedziały (jeden z wysuwanym miejscem na małą lodówkę lub generator). Obok umieszczono dwie butle gazowe o wadze 9 kg. Jest jeszcze druga boczna szafka na mniejsze przedmioty, więcej zewnętrznej przestrzeni bagażowej można uzyskać, jeśli nie zdecydujemy się na opcjonalną wysuwaną kuchnię.

Model 1500 Remote jest również dobrze skonfigurowany pod względem energetycznym koniecznym   do dzikiego biwakowania. Dwa dachowe panelami słoneczne o mocy 80W zasilają dwa ołowiowe akumulatory o pojemności 105Ah. Instalacja uzupełniona jest o menedżera BMPro BatteryPlus 35 i panel sterowania Trek.

Podsumowując

Przyczepa na pierwszy rzut oka sprawia bardzo dobre wrażeniach,  niewiele jest w niej wad. Można mieć zastrzeżenia do nisko ustawionych szafek nad łóżkiem – będzie to tylko wada dla najwyższych użytkowników. Przydało by się także więcej gniazdek 12v/USB tak aby łatwo ładować smartfon przebywając na zewnątrz.

Ceny modelu 1500 Remote zaczyna się od około 45 000 $ australijskich (119 000 PLN).

Dane techniczne GOLDSTREAM RV 1500 REMOTE QB PANTHER

Długość całkowita: 7,2 m
Długość nadwozia: 5,43 m
Długość wewnętrzna nadwozia: 4,65 m
Szerokość nadwozia: 2,43 m (wraz z markizą)
Wysokość wewnętrzna po podniesieniu dachu: 2,1 m
Wysokość całkowita : 2,25 m
Masa własna: 1874 kg
DMC: 2474kg
Nacisk na hak: 187 kg
Nadwozie/ rama: aluminiowa ściana kompozytowa, rama Meranti
Podwozie: Duragal 150x50mm RHS
Koła: 7x16 / opony AT Trazano 265/75
Zawieszenie: niezależne wahacze wleczone Cruisemaster XT
Hamulce: 12-calowe bębny elektryczne
Kontrola stabilności: Opcjonalna
Gotowanie: trzy palnikowa płyta gazowa Thetford, pochłaniacz Finch, zlew/ociekacz
Kuchenka mikrofalowa: Opcjonalna
Lodówka / zamrażarka: Thetford 93 litr gaz/12V/230V
Prysznic / toaleta: Seryjna
Klimatyzacja:  Finch HB9000, cykl wsteczny
Gorąca woda: terma Truma 14 litrów
Słodka woda: 2 x 82 l
Szara woda: 1 x 82 l
Gaz: 2 x 9 kg
Oświetlenie: lampy LED 12V
Akumulatory: 2x105Ah ołowiowy, prostownik 30A
TV: Finch 24” LED
Radio: Finch CD z głośnikami wewnętrznymi / zewnętrznymi
Solar: Panel dachowy 2x80W i kontroler słoneczny
Cena: 74 999 AUD (cena prezentowanego modelu 199 000 PLN)

Materiał pochodzi ze strony https://www.caravancampingsales.com.au/
Tekst: Chris Fincham
Opracował: MartinMartin30.10.20191 zdjęć 32