artykuły

4x44x4
Reklama

Namiotowe terenowe przyczepy kempingowe

Namiotowe terenowe przyczepy kempingowe
Black Series Campers V4 Classic Double 

Namiotowe przyczepy kempingowe są produkowane w wielu różnych kształtach, rozmiarach i stylach. Są łatwe do holowania, łatwe do rozstawienia i świetnie sprawdzają się na wyboistych drogach lub terenie. Można je holować praktycznie w dowolne miejsce, w które dojedzie samochód.

Wybór pomiędzy przyczepą kempingową a namiotową nie jest prosty a zakup często dokonywany jest z niewłaściwych powodów. W cieplejszych krajach seniorskie pary wybierają przyczepę namiotową ze względu na łatwość holowania. Zapominają jednak często o największej przyjemności karawaningu. Możliwość wypicia o dowolnej porze dnia filiżanki herbaty i drzemka z kotem na kolanach będzie niemożliwa, chyba że są przygotowani do rozkładania i składania przyczepy za każdym razem. Jednak dla rodzin z małymi dziećmi namiotowa przyczepa kempingowa jest jednym z najlepszych wynalazków na świecie. Umieszczenie wielu łóżek w małym zestawie caravaningowym, stosunkowo niski koszt zakupu przyczepy namiotowej w porównaniu z pełnowymiarową terenową przyczepą kempingową, a także sama ekonomika użytkowania. Wszystko to przemawia do młodszych nabywców, którzy stanowią duży procent rynku na tego typu produkty na całym świecie.

Przyczepy namiotowe zwykle składają się z przyczepy skrzyniowej, służącej do przechowywania sprzętu kuchennego i kempingowego, a także rozkładanego namiotu do spania i przestrzeni życiowej.

Przyczepa namiotowa jest „nisko-profilową” przyczepą kempingową z zwijanym dachem i rozkładanymi sekcjami łóżek, różnymi w zależności od samego typu przyczepy. Miejsca do spania mogą się rozkładać na obu końcach nadwozia lub podobnie jak w namiocie dachowym, być gotowe do użycia zaraz po rozłożeniu „dachu”.

Obie wersje są kompaktowe i nadają się do jazdy w terenie.  Ze względu na niewielką masę i niski opór wiatru, są łatwe do holowania i bardzo często można je ciągnąć mniejszymi i lżejszymi pojazdami.

Przyczepy te są na ogół łatwe do skonfigurowania i są dobrym sposobem na rozpoczęcie terenowego karawaningu. W przypadku par należy rozważyć powiększenie rodziny i dobrze dopasować wymagania. Innym obszarem do sprawdzenia przed zakupem jest „strefa mieszkalna”, która ma zapewnić przyjemne wakacje.

Zalety:

 1. Lekkie i elastyczna konstrukcje
 2. Małe i kompaktowe rozmiary
 3. Łatwe do holowania, manewrowania i ustawiania
 4. Łatwe do przechowywania – mieszczą się w garażu.
 5. Najbardziej odpowiednie dla młodych rodzin lub overlandowców zaczynających swoją przygodę w terenie.

Wady:

 1. Ograniczone miejsce na dłuższe podróże
 2. Brak możliwości zatrzymania się podczas podróży na lunch lub przerwę na herbatę bez konieczności rozłożenia przyczepy

Przygotowania do zakupu

Zanim zaczniesz przeglądać Internet lub wyruszysz do dilerów, poświęć trochę czasu na zadanie sobie następujących pytań:

 1. Czy chcesz z tą przyczepą zjechać z utwrdzonej drogi?
 2. Jak często zamierzasz składać i rozkładać przyczepę podczas podróży?
 3. Jakiej konfiguracji potrzebujesz? Wyposażenie kuchni, markiza zapewniająca dodatkową przestrzeń życiową, lodówka, prąd itp.

Ważne:

 1. Jakość podwozia i zawieszenia ma decydujące znaczenie dla żywotności przyczepy.
 2. Upewnij się, że przyczepa jest pyłoszczelna i wodoodporna, zwłaszcza drzwi i klapy bagażnika, a plandeka jest wodoodporna i odporna na pleśń.

W Europie jest kilka firm oferujących przyczepy namiotowe. Poszukiwania można zacząć na ryku niemieckim od takich firm jak 3Dog, Camp Werk, OPUS czy Trigano. Nie wszyscy producenci oferują terenowe wersje. Na rynku polskim kiedyś przyczepy namiotowe oferował Niewiadów ale już dawno zostały wycofane z rynku.

Dzisiaj z naszego rozpoznania wynika, że w Polsce przyczepę namiotową oferuje firma Everest a Beskidia, na podstawie swoich zabudów na pikapy, może zbudować przyczepę na podwoziu klienta. W Australii czy w USA przyczepy namiotowe są bardzo popularne. Oferowane tam pojazdy są zdecydowanie dużo większe niż konstrukcje z Europy. Jedynie OPUS oferuje podobne produkty w Europie, w USA i w Australii.Martin24.10.20190 zdjęć 16