artykuły

WIADOMOŚCI
Marka Volkswagen po raz kolejny znalazła się na topie sprzedaży nowych kamperów w naszym kraju
  fot. Bartłomiej Ryś Marka Volkswagen po raz kolejny znalazła się na topie sprzedaży nowych kamperów w naszym kraju

Wzrosty w branży przekraczają pułap stu procent!

Nie słabnie popularność przyczep kempingowych i kamperów. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polska Grupa Caravaningowa przedstawili raport rejestracji nowych i używanych kamperów oraz przyczep kempingowych w III kwartałach 2021 opracowany na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Od początku roku zarejestrowano 1 862 sztuk nowych kamperów, co stanowi ponad dwa razy więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku. Przełożyło się to na wzrost o 982 szt. w skali roku (+ 112 %).

W trzecim kwartale br. utrzymał się bardzo dynamiczny rozwój rynku caravaningowego w Polsce, notowany wcześniej również w pierwszych dwóch kwartałach br. Bardzo duże wzrosty pierwszych rejestracji nowych kamperów i przyczep utrzymały dynamikę z pierwszego półrocza, spowolnił jednak przyrost sprowadzonych z zagranicy używanych kamperów oraz przyczep kempingowych.

Pierwsze rejestracje nowych samochodów kempingowych w Polsce w okresie sty-wrz 2021. Top 10 marek
PozycjaMarkaI-IX 2021I-IX 2020zmiana % r/r
1VOLKSWAGEN464217113,8%
2ROLLER TEAM24913584,4%
3BENIMAR22790152,2%
4DETHLEFFS1249234,8%
5CI11449132,7%
6CHAUSSON804481,8%
7WESTFALIA480 
8ADRIA4617170,6%
9RIMOR4110310,0%
 CAPRON41395,1%
     
Pozostałe428187128,9%
Ogółem1862880111,6%

W przypadku nowych przyczep kempingowych zarejestrowano w powyższym okresie 887 szt. co stanowi dynamikę na poziomie 83% (wzrost o 402 szt.).

Pierwsze rejestracje nowych przyczep kempingowych w Polsce w okresie sty-wrz 2021. Top 10 marek
PozycjaMarkaI-IX 2021I-IX 2020zmiana % r/r
1HOBBY25619233,3%
2DETHLEFFS17986108,1%
3NIEWIADÓW9828250,0%
4KNAUS924987,8%
5FENDT CARAVAN553177,4%
6WEINSBERG4820140,0%
7ADRIA473534,3%
8STERCKEMAN267271,4%
9TABBERT20200,0%
10LMC CARAVAN71600,0%
 BAILEY70 
Pozostałe5216225,0%
Ogółem88748582,9%

Na rynku sprowadzanych używanych pojazdów kempingowych również utrzymały się wzrosty, ale widoczne jest osłabienie trendu wzrostowego. Łącznie w pierwszym półroczu zarejestrowano po raz pierwszy w Polsce 1 672 szt. (wzrost o 353 szt. r/r) używanych samochodów kempingowych (kamperów).  

Pierwsze rejestracje sprowadzanych używanych samochodów kempingowych w Polsce w okresie sty-wrz 2021. Top 10 marek
1FIAT60450519,6%
2FORD15211631,0%
3VOLKSWAGEN1068130,9%
4PEUGEOT926933,3%
5MERCEDES-BENZ8942111,9%
6CITROEN68680,0%
7HYMER453915,4%
8RENAULT4319126,3%
9BUERSTNER393414,7%
10PILOTE248200%
Pozostałe41033821,3%
Ogółem1672131926,8%

Podobny trend widoczny jest na rynku używanych przyczep kempingowych, na którym odnotowano w pierwszych trzech kwartałach wzrost o 10 %, do poziomu 6 471 egz. (więcej o 601 egz.).

Pierwsze rejestracje sprowadzanych używanych przyczep kempingowych w Polsce w okresie sty-wrz 2021. Top 10 marek
PozycjaMarkaI-IX 2021I-IX 2020zmiana % r/r
1HOBBY120387737,2%
2ADRIA39728937,4%
3KNAUS39431923,5%
4FENDT CARAVAN34519676,0%
5BUERSTNER31727017,4%
6TABBERT30117968,2%
7DETHLEFFS29320344,3%
8BAILEY272402-32,3%
9SWIFT230337-31,8%
10ELDDIS206274-24,8%
Pozostałe25132524-0,4%
Ogółem6471587010,2%

Pod kątem krajów pochodzenia w przypadku sprowadzanych samochodów kempingowych prym wiodą bez zmian Niemcy (653 szt.) oraz Francja (391 szt.). Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się Belgia (105 szt.) oraz Holandia (98 szt.). Całościowy import (z UE i spoza UE) używanych kamperów w pierwszych 9 miesiącach roku był większy o 27% (wzrost o 353 szt.) niż od stycznia do września 2020r.

Pochodzenie sprowadzanych używanych samochodów kempingowych w okresie sty-wrz 2021.
PozycjaKrajI-IX 2021I-IX 2020zmiana % r/r
1Niemcy65355817,0%
2Francja39133417,1%
3Belgia1056172,1%
4Holandia9899-1,0%
5Włochy925567,27%
Pozostałe33321257,1%
Ogółem1672131926,8%

W krajach pochodzenia sprowadzonych używanych przyczep kempingowych nastąpiła zmiana na drugim (Holandia) i trzecim (Dania) miejscu. Łączny wzrost importu w tej grupie pojazdów wyniósł 10 % (wzrost o 601 szt.).

Pochodzenie sprowadzanych używanych przyczep kempingowych w okresie sty-wrz 2021.
PozycjaKrajI-IX 2021I-IX 2020zmiana % r/r
1Wielka Brytania19782675-26,1%
2Holandia121693230,5%
3Dania120591831,3%
4Niemcy97168442,0%
5Francja66939469,8%
Pozostałe43226761,8%
Ogółem6471587010,2%

Za nami kolejny kwartał bardzo wysokich wzrostów rejestracji nowych kamperów i przyczep kempingowych, choć trzeba zauważyć, że nieco mniej dynamicznie rosną rejestracje używanych. Wszystko wskazuje na to, że trend, który pojawił się na początku pandemii – czyli bardzo wyraźny wzrost liczby osób, które chcą spędzać wakacje we własnym „domku na kółkach” jest stały. Biorąc ponadto pod uwagę fakt, że ta forma wypoczynku jest dostępna praktycznie przez cały rok, możemy spodziewać się, że w kolejnych kwartałach tendencja wzrostowa utrzyma się. Zjawisko, z którym mamy do czynienia na rynku kamperów i przyczep kempingowych pokazuje, jak bardzo pandemia wpłynęła na zmianę naszych przyzwyczajeń i upodobań - mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Polscy dealerzy nie zwalniają tempa w sprowadzaniu nowych pojazdów. Nadal notowane są duże wzrosty sprzedaży (111,6% r/r). Niekwestionowanym liderem pozostaje marka VW, która korzysta z coraz większej popularności mniejszych pojazdów w całej Europie. Z pewnością byłoby jeszcze lepiej, gdyby fabryki nie miały trudności z dostępnością podwozi. Końca tych problemów nie widać. Obawiam się, że część sprzedaży, która powinna zakończyć się w tym roku, przejdzie na rok 2022, zmniejszając tegoroczne wyniki.

Ciekawym zjawiskiem świadczącym o zmianach zachodzących na naszym rynku jest malejący wzrost rejestracji pojazdów używanych sprowadzanych z zagranicy. Może to być spowodowane mniejszą podażą ze względu na brak dostępności nowych kamperów. Na taką sytuację z pewnością ma również wpływ coraz ciekawsza oferta finansowania zakupu nowych pojazdów w naszym kraju - skomentował Sebastian Klauz, wiceprezes PGC, wydawca czasopisma Polski Caravaning.


Bartłomiej Ryś14.10.20210

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 2
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW