Po rocznej przerwie ceremonia wręczenia nagród ADAC Camping Awards 2022 odbyła się ponownie 14 stycznia 2022 r. podczas gali ADAC Camping w wieczór przed CMT w Stuttgarcie. Uroczystość była transmitowana w internecie, a oprawa nie budziła wątpliwości, że mamy do czynienia z wyjątkowym wydarzeniem.
Konkurs polegał na ocenie nominowanych kandydatów do nagrody głównej w 4 kategoriach: Zrównoważony Rozwój i Środowisko Środowiskowa, Innowacje i Postęp, Zmiany Demograficzne i Dostępność oraz po raz pierwszy nagroda w kategorii Rezerwacja Kempingowa. Uwe Frers, dyrektor nadzoru ADAC Camping GmbH, wyjaśniał: „Kategorie nagrody reprezentują cztery sekcje, meta-trendy w branży kempingowejj, a my zaprezentujemy tych, którzy wyznaczają dominujące trendy”. W zestawieniu sugestii ze stron internetowych branży kempingowej, oraz wśród wyboru panelu 40 ekspertów w tematyce kempingowej wyłoniono pretendentów do nagrody ADAC.
Kategoria „Zrównoważony rozwój i świadomość ekologiczna” to ukłon w stronę świadomych operatorów branży kempingowej. W czasach zmian klimatycznych i ograniczonych zasobów, kemping uważany jest za szczególnie zrównoważony i przyjazny dla środowiska i odgrywa pionierską rolę wśród form wypoczynku turystycznego. W zeszłym roku Camping Le Paradis z Francji zaimponował koncepcją zarządzania opartą na aspektach ekologicznych i wzorowej gospodarce wodnej. Tegorocznym zwycięzcą okazał się Camping La Ballena Alegre w Hiszpanii. Ten nowoczesny kemping na Costa Brava otrzymał nagrodę przede wszystkim za zrównoważone i przyjazne dla środowiska przygotowanie i zarządzanie polem namiotowym, skierowane w szczególności w stronę maksymalnej redukcji emisji CO2. Według wyliczeń rocznie oszczędza się tutaj ponad 100 ton CO2.
„Zmiany demograficzne i dostępność” to kategoria która wyróżnia kempingi wzorowo integrujące i wdrażające konsekwencje zmian demograficznych, oraz reagujące na potrzeby specjalnych grup docelowych w swoich koncepcjach zakwaterowania. Zeszłoroczny zwycięzca, Parque Cerdeira z Portugalii, został nagrodzony za wzorową koncepcję kempingu dla wszystkich, która sprawia, że wszystkie obszary i atrakcje kempingu są dostępne dla gości w każdym wieku, z niepełnosprawnościami lub bez. Rok 2022 to czas 50plus Campingpark Fisching z Austria – tegorocznego laureata. Park kempingowy ze Styrii, prowadzony przez rodzinę Pfandl uplasował się na pierwszym miejscu dzięki odważnej koncepcji, która koncentruje się na wczasowiczach powyżej 50 roku życia i ich potrzebach.
„ADAC Camping Booking Award” to nowo utworzona kategoria, która wyróżnia kempingi proponujące nowe, cyfrowe podejście do rezerwacji i dostępności miejsc dla swoich gości i klientów. Kategoria ta jest dalszym rozwinięciem ubiegłorocznej nagrody za „Digitalization and Online Marketing”. W 2021 roku zwycięzcą został Aminess Maravea Camping Resort który wyróżniał się wieloma przyjaznymi dla użytkownika funkcjami cyfrowymi, takimi jak rezerwacja miejsc w restauracjach online, czy rezerwacja online zajęć fitness i wycieczek. Koronę obecnie przejął Camping Stover Strand Kloodt z Niemiec. Zlokalizowany w pobliżu Hamburga kemping z Drage nad Łabą otrzymała nagrodę za rolę w pionierskiej możliwości rezerwacji parceli online.
Uwe Frers, Dyrektor Zarządzający ADAC Camping GmbH nie pozostawia wątpliwości co do znaczenia nagrody i jej międzynarodowego prestiżu - „Nagrody ADAC Camping są podobne do Oskarów, tylko że w działalności kempingowej. Przyznajemy je, aby uhonorować innowatorów w branży”.