artykuły

wiadomosciWIADOMOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper
Internet satelitarny od Amazon

Internet satelitarny od Amazon

Czas czytania 2 minuty

Najmniejszy i najbardziej przystępny cenowo terminal waży raptem 400 g. Model ze składanym statywem nie bez powodu pewnie pokazano w scenerii przywodzącej skojarzenia z nomadycznym trybem życia.

Ten ultrakompaktowy model (na pierwszym zdjęciu) zapewnia prędkość do 100 megabitów na sekundę (Mb/s). Jest nie tylko lekki. Terminal ma bok o długości 7,5 cali (ok. 17,5 cm), więc jego powierzchnia to nieco ponad 300 cm kw.

Pomimo tak skromnych rozmiarów urządzenie jest dziś jednym z najpotężniejszych dostępnych na rynku terminali klienckich tej wielkości – zapewnia Amazon. Firma zamierza stworzyć własny internet satelitarny, stając do rywalizacji z firmą SpaceX i jej projektem Starlink.

Co już wiemy o projekcie Kuiper?

Projekt Kuiper to sieć satelitarna Amazona na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Firma spodziewa się rozpocząć masową produkcję satelitów do końca 2023 roku i wystrzelenie pierwszych satelitów w pierwszej połowie 2024 roku, a kilka miesięcy później start usługi.

Do internetu satelitarnego od Amazon jeszcze długa droga, skoro w tym roku dopiero dwa pierwsze prototypy satelitów zostaną wystrzelone na orbitę. Dla porównania: sieć Starlink tworzy dziś już ok. 2000 satelitów i ciągle przybywają kolejne.

Trzy modele

Internet satelitarny od Amazon to trzy propozycje terminali. Prócz już wspomnianego, jest też średniej wielkości (waży ok. 2 kg). Zapewnia prędkość do 400 Mb/s i według Amazonu, koszt produkcji takiego sprzętu nie powinien przekroczyć 400 USD (równowartość ok. 1750 złotych), więc nieco taniej od podobnej propozycji od Starlink.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Najpotężniejsza propozycja (ma wymiary 48 × 76 cm) jest przeznaczona do zastosowań korporacyjnych, rządowych i telekomunikacyjnych, które wymagają jeszcze większej przepustowości. Ten model zapewnia prędkość do 1 gigabita na sekundę (Gb/s).

Fot. Amazon


Rafał Dobrowolski20.03.20230 zdjęć 1
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News