artykuły

wiadomosciWIADOMOŚCI
ReklamaBilbord - polboat 08.07-21.07 Sebastian
Internet satelitarny od Amazon

Internet satelitarny od Amazon

Czas czytania 2 minuty

Najmniejszy i najbardziej przystępny cenowo terminal waży raptem 400 g. Model ze składanym statywem nie bez powodu pewnie pokazano w scenerii przywodzącej skojarzenia z nomadycznym trybem życia.

Ten ultrakompaktowy model (na pierwszym zdjęciu) zapewnia prędkość do 100 megabitów na sekundę (Mb/s). Jest nie tylko lekki. Terminal ma bok o długości 7,5 cali (ok. 17,5 cm), więc jego powierzchnia to nieco ponad 300 cm kw.

Pomimo tak skromnych rozmiarów urządzenie jest dziś jednym z najpotężniejszych dostępnych na rynku terminali klienckich tej wielkości – zapewnia Amazon. Firma zamierza stworzyć własny internet satelitarny, stając do rywalizacji z firmą SpaceX i jej projektem Starlink.

Co już wiemy o projekcie Kuiper?

Projekt Kuiper to sieć satelitarna Amazona na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Firma spodziewa się rozpocząć masową produkcję satelitów do końca 2023 roku i wystrzelenie pierwszych satelitów w pierwszej połowie 2024 roku, a kilka miesięcy później start usługi.

Do internetu satelitarnego od Amazon jeszcze długa droga, skoro w tym roku dopiero dwa pierwsze prototypy satelitów zostaną wystrzelone na orbitę. Dla porównania: sieć Starlink tworzy dziś już ok. 2000 satelitów i ciągle przybywają kolejne.

Trzy modele

Internet satelitarny od Amazon to trzy propozycje terminali. Prócz już wspomnianego, jest też średniej wielkości (waży ok. 2 kg). Zapewnia prędkość do 400 Mb/s i według Amazonu, koszt produkcji takiego sprzętu nie powinien przekroczyć 400 USD (równowartość ok. 1750 złotych), więc nieco taniej od podobnej propozycji od Starlink.

ReklamaInternet satelitarny od Amazon  1
Najpotężniejsza propozycja (ma wymiary 48 × 76 cm) jest przeznaczona do zastosowań korporacyjnych, rządowych i telekomunikacyjnych, które wymagają jeszcze większej przepustowości. Ten model zapewnia prędkość do 1 gigabita na sekundę (Gb/s).

Fot. Amazon


Rafał Dobrowolski20.03.2023 zdjęć 1
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News