Dostosuj moc wyjściową, zarządzając kolorem i przezroczystością. Tak może wyglądać wkrótce wybór okien do przyczep i kamperów, które wzbogaci się o przezroczyste powłoki LiquidElectricity. SolarWindow i Lippert zawarły właśnie umowę ramową na rozwój produktów generujących energię elektryczną.
Firma SolarWindow Technologies będzie odpowiedzialna za integrację swojej technologii z wybranymi komponentami marki Lippert. Dla fanów caravaningu marka Lippert kojarzona jest z podnoszonymi dachami, powiększanymi kubaturami, a też z drzwiami i systemami okiennymi do zabudów kempingowych. Ten ważny dostawca technologii jest jednym z największych producentów szkła, posiadającym 140 centrów produkcyjnych i dystrybucyjnych w Ameryce Północnej, Afryce i Europie. Prócz produktów ze szkła hartowanego, dostarcza na potrzeby pojazdów kempingowych gotowe do montażu podwójne przeszklenie akrylowe okien w poliuretanowych ramach.
- Każdego dnia Lippert produkuje ponad 23 000 okien na całym świecie, a nasi klienci coraz częściej pytają nas o możliwości uzyskiwania dodatkowej energii poza siecią 230V. Wierzymy, że nasza współpraca z SolarWindow zapisze się nowatorskim rozwiązaniem energetycznym w postaci przejrzystych, lekkich i w pełni zintegrowanych produktów dla fanów caravaningu - powiedział Jason Lippert, prezes i dyrektor generalny Lippert.
W komunikacie relacjonującym podpisanie umowy (10.10.2024 r.) pada też informacja, że innowacyjne produkty powinny dowodzić zaangażowania obu firm w ochronę środowiska. Ambicją partnerów jest wdrożenie produktów wykraczających poza możliwości konwencjonalnych paneli słonecznych. A jak wiadomo, największym ograniczeniem ogniw słonecznych jest po prostu to, że raczej nie działają w zacienionych miejscach ani nie działają przy sztucznym świetle. A powłoki LiquidElectricity mogą być nie tylko w pełni przezroczyste, co zdolne do wytwarzania prądu elektrycznego bez ograniczeń!
1/100 grubości ludzkiego włosa
Ludzki włos ma grubość około 100 mikronów, czyli około 0.1 mm. A tu mowa powłokach wielokrotnie cieńszych. Coraz więcej laboratoriów i koncernów pracuje nad przygotowaniem i wdrożeniem do masowej produkcji organicznych ogniw fotowoltaicznych, które powstają poprzez nakładanie ultracienkich warstw powłok na tworzywa sztuczne w celu utworzenia małych ogniw słonecznych. Jeszcze dekadę temu konsorcjum europejskich grup badawczych i przedsiębiorstw uznało, że fotowoltaika organiczna (OPV) może i jest tańsza, ale jej wydajność nie zachęca do korzystania z niej.
Od tego czasu przybyło pomysłów, by opracować wysokiej jakości materiały, umożliwiające opłacalną, niewymagającą próżni produkcję modułów OPV o wydajności powyżej 15%. W swej budowie i właściwościach fizykochemicznych ogniwa organiczne przypominają powszechnie stosowany… plastik. Dzięki temu proces ich produkcji jest szybki i tani. Mogą być np. dostarczane w postaci folii z rolek – podobnie jak w przypadku przezroczystego materiału typu stretch, używanego głównie do pakowania i zabezpieczania towarów.
SolarWindow-Lippert
Co jeszcze stanowi o walorach takich powłok? OPV powstają głównie z materiałów występujących w przyrodzie, które nie zawierają toksycznych metali, takich jak ołów, kadm, selen, chrom. A tak przynajmniej jest w przypadku rozwiązań SolarowWindow, będących przedmiotem ponad 116 przyznanych i będących w trakcie zgłoszeń patentowych i znaków towarowych.
- A jaki jest nasz sekret, aby przewyższyć wydajność konwencjonalnych paneli słonecznych? Nasze folie działają w świetle naturalnym, zacienionym, słabym, a nawet w pomieszczeniach. LiquidElectricity® generując energię elektryczną przy użyciu światła naturalnego, zacienionego, słabego, a nawet sztucznego - podkreśla Amit Singh, prezes i dyrektor generalny SolarWindow Technologies, Inc.- Lippert ma prawie 70 lat doświadczenia w globalnej komercjalizacji innowacyjnych produktów i jest idealnym partnerem do współpracy produktowej w zakresie integracji naszych przezroczystych, ultracienkich powłok, aby okna w zabudowach kempingowych zaczęły generować energię elektryczną.
Fot. SolarWindow Technologies, Inc.