artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Wysoka jakość wody w kąpieliskach europejskich
  fot. Fot. Krzysztof Dulny

Wysoka jakość wody w kąpieliskach europejskich

Czas czytania 3 minuty

Jakość wody w europejskich kąpieliskach pozostaje wysoka, jak wynika z opublikowanego wczoraj sprawozdania. W ubiegłym roku prawie 85% kąpielisk monitorowanych w całej Europie spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne normy „doskonałej” jakości.

Wyniki opublikowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) i Komisję Europejską stanowią dobrą wskazówkę na temat tego, gdzie można oczekiwać najlepszej jakości wody w kąpieliskach. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa i środki ograniczające wprowadzone w całej Europie zaleca się, aby obywatele uzyskali od władz lokalnych i krajowych oraz od podmiotów prowadzących obiekty plażowe aktualne informacje na temat środków bezpieczeństwa w kąpieliskach. Aby wspomóc państwa członkowskie w stopniowym znoszeniu ograniczeń podróży i umożliwić przedsiębiorstwom turystycznym ponowne otwarcie po miesiącach zamknięcia, przy jednoczesnym przestrzeganiu niezbędnych środków ostrożności w zakresie zdrowia, 13 maja Komisja przedstawiła pakiet wytycznych i zaleceń.

Prawie wszystkie spośród 22 295 kąpielisk monitorowanych w zeszłym roku w całej Europie (z czego 21 981 znajdowało się w 28 państwach członkowskich UE, w tym w Zjednoczonym Królestwie) spełniały minimalne wymogi jakości. Albania i Szwajcaria również monitorowały i zgłaszały jakość swoich kąpielisk i ich dane zostały uwzględnione w ocenie.

Odnotowano jedynie niewielki spadek liczby kąpielisk spełniających najwyższe normy „doskonałej” jakości wody oraz minimalne wymagania jakości „dostatecznej”, określone w dyrektywie UE dotyczącej jakości wody w kąpieliskach. „Doskonałą” jakość osiągnęło 85% kąpielisk w Europie, natomiast 95% osiągnęło jakość co najmniej „dostateczną”. W ocenie stwierdzono również, że jakość kąpielisk nadmorskich jest lepsza niż tych położonych w głębi lądu. Jakość „niedostateczną” odnotowano ubiegłym roku w 1,3% monitorowanych kąpielisk europejskich. Liczba ta nie zmienia się znacznie od 2013 r., kiedy to wynosiła 2%, co świadczy o długoterminowej poprawie jakości wody w kąpieliskach europejskich.

ReklamaWysoka jakość wody w kąpieliskach europejskich 1
W ostatnich 40 latach, od kiedy wprowadzono unijną dyrektywę dotyczącą wody w kąpieliskach, jakość wody znacznie się poprawiła. Skuteczne monitorowanie i zarządzanie wprowadzone na mocy dyrektywy, w połączeniu z innymi przepisami UE, takimi jak dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych z 1991 r., doprowadziły do radykalnego ograniczenia ilości nieoczyszczonych lub częściowo przetworzonych odpadów komunalnych i przemysłowych, które trafiają do kąpielisk. W rezultacie w coraz większej liczbie przypadków jakość wody w kąpieliskach nie tylko spełnia minimalne normy, ale także poprawiła się zgodnie z najwyższymi standardami. Oprócz sprawozdania EEA opublikowała również zaktualizowaną interaktywną mapę, pokazującą wyniki dla każdego kąpieliska. Dostępne są również zaktualizowane sprawozdania krajowe, jak również informacje na temat wdrażania dyrektywy w poszczególnych krajach.

W najbliższych tygodniach Komisja zamierza przeprowadzić ocenę dyrektywy, aby przeanalizować, co się sprawdza, a co nie. Na tej podstawie Komisja zdecyduje, czy należy wprowadzić dodatkowe inicjatywy w celu poprawy funkcjonowania dyrektywy.


Krzysztof Dulny 09.06.2020
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News