Zima to najtrudniejszy okres dla kierowców. Nie tylko sytuacja na drodze ulega pogorszeniu – szczególną uwagę trzeba zwrócić także na stan swojego auta, nie tylko przed wyruszeniem w dalszą podróż.
Przed rozpoczęciem sezonu należy skontrolować najważniejsze, słabo odporne na niskie temperatury elementy wewnętrzne pojazdu (akumulator, płyny eksploatacyjne). Dodatkowo konieczna jest wymiana opon i dokupienie potrzebnych akcesoriów. Zobacz, jak zadbać o samochód przed zimą.
1. Sprawdź akumulator, zwłaszcza w dieslu
Najwięcej problemów sprawiają silniki Diesla – to one są najmniej odporne na działanie niskich temperatur. Najczęściej mają problem z rozruchem – przyczynę stanowi słaby stan akumulatora, ale także nieprawidłowości w układzie wtryskowym. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego należy skontrolować te elementy w warsztacie samochodowym.
2. Wybieraj tylko sprawdzone paliwo
Zimą bardzo ważne jest, by zaopatrywać się tylko w dobrej jakości paliwo, kupowane u sprawdzonych źródeł. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli silników Diesla, którzy powinni zwracać uwagę na parametr TZZF, który określa temperaturę zablokowania zimnego filtra. Latem wskaźnik ten zwykle oscyluje wokół temperatury 0°C, zimą -20°C. Od 16 listopada do 1 marca na stacjach można kupić paliwa o zwiększonej odporności na niskie temperatury.
3. Kontroluj płyny – chłodniczy, hamulcowy i do spryskiwaczy
Niezależnie od tego, czy masz samochód na benzynę, czy gaz, powinieneś sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych. Najważniejszy jest układ chłodzenia – jeśli płyn chłodniczy zamarznie, może zniszczyć chłodnicę i silnik. W warsztacie samochodowym możesz sprawdzić temperaturę zamarzania płynu chłodniczego. Powinna wynosić -37°. Przy okazji warto skontrolować płyn hamulcowy, który odznacza się tym, że ma właściwości higroskopijne. Trzeba także wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy – w przeciwnym razie można uszkodzić pompkę elektryczną lub... jeździć bez możliwości przeczyszczenia szyb.
4. Wymień opony z letnich na zimowe
W trudnych warunkach atmosferycznych opony zimowe znacząco zmniejszają ryzyko stłuczki. Warto pamiętać jednak, że bieżnik w ogumieniu zimowym musi mieć przynajmniej 4 mm wysokości.
5. Zabezpiecz auto przed korozją
Zimą ryzyko wystąpienia korozji jest szczególnie duże, dlatego najlepiej jest zacząć działać jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. Na rynku dostępne są preparaty zapobiegające powstawaniu korozji. Należy wybrać te przystosowane do użycia na zewnętrzne elementy pojazdu. Jeśli zauważyłeś już pierwsze oznaki korozji, trzeba udać się do warsztatu samochodowego, by zadbać o poprawki lakiernicze.
6. Przygotuj wnętrze – wyposaż się w gumowe dywaniki
Przed nadchodzącym sezonem zimowym warto zabezpieczyć także wnętrze pojazdu. Aby uchronić auto przed naniesionym na butach śniegiem i wodą pośniegową, trzeba wyposażyć auto w gumowe dywaniki. Dzięki nim można z łatwością pozbyć się wody w samochodzie, która parując, nie tylko zmniejsza komfort jazdy, ale także widoczność na przednich szybach.
Źródło: http://www.norauto.pl/