artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Sporty wodne
Sporty wodne

Sporty wodne. Tych atrakcji nigdy nie zapomnisz!

Czas czytania 9 minut

Sporty wodne to zajęcie, w którym można zakochać się od pierwszego spróbowania. Zastanawialiście się kiedyś, ile ekscytujących rzeczy da się robić nad wodą? Wzięliśmy temat na tapet, obejrzeliśmy z każdej strony pod redakcyjnym mikroskopem i dzielimy się wnioskami. Nad wodą mamy tyle atrakcji, że ho ho! Wybierajcie!

Flyboard (akrobacje nad powierzchnią)

Stopień trudności: łatwy, wymaga pomocy instruktora i krótkiego przeszkolenia, atrakcja dostępna nad morzem i w wielu miastach Polski.

Sporty wodne - flyboard

Flyboard to stosunkowo młode urządzenie powstałe w ubiegłej dekadzie. Co ciekawe, jego wynalazca Franky Zapata przeleciał na flyboard air nad kanałem La Manche. Obecnie pracuje nad latającymi plecakami i deskami, które wyglądają równie efektownie co pomysły scenografów z najlepszych filmów science fiction. Flyboard pozwala na wykonywanie akrobacji nad powierzchnią akwenu.

Rzecz przypomina spektakularne latanie, a w powietrze wyniosą was strumienie wody pod dużym ciśnieniem. Ewolucje dostarczają niezwykłych wrażeń wynikających z pokonania grawitacji, są widowiskowe i wybudzają powszechne zainteresowanie osób obserwujących wyczyny z brzegu. Wbrew pozorom, to nie jest trudne. Dzięki kamizelce ratunkowej z atrakcji mogą skorzystać nawet osoby, które nie potrafią pływać. Flyboard nadaje się również dla starszych dzieci, które mają wystarczająco dużą stopę, aby pasowała do umocowania na desce. 

Kitesurfing (surfing z latawcem)

Stopień trudności: trudny, wymaga przeszkolenia i wprawy. Najlepsze miejsce w Polsce: okolice Helu.

Kitesurfing

ReklamaSporty wodne. Tych atrakcji nigdy nie zapomnisz!  3
Ten widowiskowy sport wodny łączy w sobie deskę i latawiec, który zastępuje żagiel. Kitesurfingu trzeba się nauczyć, a początki mogą wymagać cierpliwości. Najwięcej szkół i wypożyczalni sprzętu zlokalizowanych jest przy Zatoce Puckiej, uważanej przez miłośników tego sportu za jedno z lepszych miejsc do jego uprawiania na świecie. 

Nurkowanie

Stopień trudności: umiarkowany, wymaga przeszkolenia, pomocy instruktora.

nurkowanie

W Polsce miłośnicy nurkowania znajdą wiele atrakcji na Mazurach i Bałtyku. Popularnym miejscem jest również Zakrzówek w Krakowie, były kamieniołom wyróżniający się niezwykle przejrzystą wodą, oraz jezioro Pile na Pojezierzu Drawskim, słynne z tak zwanego „zatopionego lasu”. Jeśli chcecie spróbować nurkowania w sztucznym zbiorniku, warto odwiedzić Deepspot, najgłębszy basen w Europie, zlokalizowany w polskim Mszczonowie.

Kajakarstwo 

Stopień trudności: bardzo łatwe, atrakcja powszechnie dostępna.

Kajakarstwo

Pływanie kajakiem nie wymaga ani specjalnych umiejętności, ani żelaznej kondycji. To aktywność praktycznie dla każdego, idealnie sprawdzi się podczas rodzinnego wypoczynku z dziećmi lub wycieczki ze znajomymi. Całkiem spora grupa turystów zwiedza w ten sposób Polskę, gdyż niektóre szlaki kajakowe obfitują w piękne widoki. Szczególnie warte polecenia są: spływ Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie, spływ Wieprzem po Roztoczu oraz rzekami takimi jak: Dunajec, Krutynia, Biebrza, Łyna lub Drwęca.

Warto wiedzieć, że kajakarze są mile widziani na specjalnych trasach wyznaczonych na terenie parków narodowych. W taki sposób możecie podziwiać piękno przyrody między innymi w: Biebrzańskim Parku Narodowym, Drawieńskim Parku Narodowym i Narwiańskim Parku Narodowym.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian

Rafting (spływ po rwącej rzece)

Stopień trudności: zależy od warunków panujących na rzece, może być bardzo trudny.
Uwaga: konieczny kask chroniący głowę, kamizelka, zaleca się buty nad kostkę.

Rafting (spływ po rwącej rzece)

Rafting uprawia się na wodach śródlądowych. To spływ z prądem rzeki, najczęściej z użyciem pontonu lub kajaka. W Polsce najwięcej tras wytyczono na Dunajcu w Pieninach, z czego najdłuższa (Sromowce Niżne do Tylmanowej) liczy 30 km. Ceniona, ale trudna i pełna wyzwań trasa wiedzie przez Białkę, blisko Zakopanego. Dobre miejsca do raftingu znajdziecie również na rzekach, takich jak: Poprad, Czarna Hańcza lub Brda.
Rafting wymaga kondycji fizycznej, dobrej koordynacji ruchowej i odwagi. Na trasach mogą znajdować się przeszkody, fale (czasami dość silne), kaskady lub rwące prądy. Spodziewajcie się niezapowiedzianych kąpieli, przewrócenia pontonu lub kajaka. 

Banan wodny

Stopień trudności: bardzo łatwy, atrakcja dostępna nad morzem i w wielu jeziorach. 

Banan wodny

Pod tą uroczą nazwą kryje się popularna atrakcja, która dostarcza niezapomnianych emocji. Ów banan to dmuchany ponton o charakterystycznym kształcie, ciągnięty za motorówką. W wersji rekreacyjnej, polecanej dla rodzin z dziećmi, ponton posiada dodatkowe zabezpieczenia i porusza się dość wolno. Jeśli życzycie sobie więcej adrenaliny, szepnijcie słówko organizatorom. Kiedy motorówka mocno przyspieszy i zacznie wykonywać gwałtowne zwroty, pobuja was na zakrętach tak, że utrzymanie się na bananie będzie wymagać nie lada wysiłku. 

Narty wodne i wakeboarding

Stopień trudności: trudny, atrakcja dostępna głównie na jeziorach i zalewach. 

Narty wodne

W obu sportach wodnych poruszamy się po powierzchni za ciągnącą nas łódką (najczęściej motorówką) na specjalnym wyciągu. W wakeboardingu zamiast nart używa się deski. Atrakcja wymaga sprawności fizycznej i równowagi. Nie można bać się szybkości, która momentami bywa naprawdę spora.

Freediving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu)

Stopień trudności: trudny, wymaga przeszkolenia, pomocy instruktora. 

Freediving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu)

Chyba każdy w dzieciństwie nurkował dla zabawy na wstrzymanym oddechu. Na tym właśnie polega freediving (dosłownie: „wolne nurkowanie”). Warto wiedzieć, że Polacy ustanowili w tej dziedzinie cztery rekordy świata. I to nie byle jakie! Magdalena Solich-Talanda pokonała 277 m bez płetw, Mateusz Malina 300 m bez wynurzenia się w celu zaczerpnięcia oddechu. Oczywiście z takimi mistrzami nikt nie będzie się mierzyć, ale warto spróbować freedivingu dla rozrywki czy aby sprawdzić swoje możliwości. Jak zapewne się domyślacie, butla z tlenem nie będzie potrzebna, ale przyda się instruktor, który podpowie podstawowe zasady.

Deski SUP

Stopień trudności: bardzo łatwy, atrakcja powszechnie dostępna.

Deski SUP

SUP-y (stand up paddle) cieszą się coraz większą popularnością, można korzystać z nich praktycznie wszędzie, gdzie znajduje się woda. Na deskach pływamy w pozycji stojącej, odpychając się za pomocą wioseł. To świetna atrakcja dla grupy znajomych i rodzin z dziećmi. 

Rowery wodne

Stopień trudności: bardzo łatwy, atrakcja powszechnie dostępna. 

Rowery wodne

Typowy rower wodny przeznaczony jest dla 2 lub 4 osób. To idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi, bezpieczna, prosta, relaksująca i przyjemna. Umożliwia poruszanie się nawet po dużych akwenach. Głodni dodatkowych wrażeń mogą urządzić wyścigi, znane są również rozgrywki drużyn zawodników na rowerach wodnych przeprowadzone za pomocą piłek plażowych. Idealnie nada się również lekkie, gumowe ringo, które nie utonie w zbiorniku. 

Windsurfing

Stopień trudności: łatwy, sport popularny w okolicach Helu.

Windsurfing

Deska z żaglem została wymyślona w Kalifornii i szybko znalazła miłośników na całym świecie. Wbrew pozorom, windsurfing nie jest trudny. Z atrakcją poradzą sobie nawet dzieci. Osoby początkujące uczą się nawet wtedy, gdy ledwo wieje, aby mogły wyczuć, jak balansować na desce i jak operować żaglem.

Czy sporty wodne są bezpieczne? 

Tak, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Dyscyplinę należy dostosować do swojej kondycji i umiejętności. 

► Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą: 

  • Stosuj się do poleceń instruktorów, ratowników i WOPR-u. 
  • W naturalnych zbiornikach i na sztucznych pływalniach obowiązuje ruch prawostronny. 
  • Przed wejściem do Bałtyku zwróć uwagę na kolor flagi. Biała pozwala na kąpiel, czerwona to bezwzględny zakaz. Najczęstszą przyczyną jego ogłoszenia są sinice. 
  • Skoki do wody w nieznanym miejscu, ze szczególnym uwzględnieniem skoków „na główkę”, kąpiele po alkoholu, w nocy, w niestrzeżonym miejscu lub tuż przy skałach to przepis na nieszczęście, które na pewno nie jest ci potrzebne. 
  • Zabierasz nad wodę rzeczy, które nie mogą zmoknąć? Trzymaj je w torebkach strunowych. Są wielorazowe, praktyczne, a dobrze zamknięte ochronią dokumenty, pieniądze, klucze i telefon.
  • Promienie słoneczne przenikają przez wodę. Bez kremu z filtrem można się poparzyć nawet podczas pływania. 
  • Do wody nie wolno wchodzić bez uprzedniego schłodzenia się. Nagły skok temperatury może wywołać szok termiczny lub skurcze. 
  • Dostosuj zajęcia nad wodą do swojej kondycji fizycznej, umiejętności pływackich i pogody, zachowaj zdrowy rozsądek. 
  • Twoja plaża to raj dla złodziei? Poproś innych o przypilnowanie mienia, gdy odchodzisz. Nie trzymaj cennych rzeczy na wierzchu, ale w pustym pudełku po kremie na słońce. Zostaw na ręczniku mało zachęcający przedmiot.

► Bezpieczeństwo nad wodą za granicą:

  • Pamiętaj o różnicach kulturowych. Rzecz dotyczy nie tylko stroju i zachowania na plaży, ale również komunikacji z ratownikami. Przykładowo: w Bułgarii kiwanie głową na „tak” tradycyjnie oznacza przeczenie, zaś kręcenie głową na „nie” to znak aprobaty. 
  • Nie wszędzie dasz radę porozumieć się po angielsku, dlatego warto przyswoić sobie choćby podstawowe terminy związane z tematyką wodną w lokalnym języku.
  • W egzotycznych krajach nie wolno wchodzić do dzikich zbiorników. Szczególną ostrożność należy zachować w Ameryce Południowej, Afryce, Azji i Australii. W tamtejszych wodach żyje wiele zwierząt bardzo niebezpiecznych dla ludzi. 
  • Zaopatrz się w specjalne buty do pływania, jeśli wybierasz się na kamieniste plaże. Przydadzą się również nad Adriatykiem z uwagi na jeżowce. 
  • Zwracaj uwagę na oznaczenia plaż. Nawet popularne kąpieliska na amerykańskiej Florydzie i w Australii mogą być czasowo zamknięte z uwagi na zaobserwowane ruchy rekinów. Potraktuj poważnie znaki ostrzegawcze z rekinami. Niektóre mogą wyglądać jak żarty rysunkowe z komiksu i przypaść do gustu miłośnikom czarnego humoru, ale naprawdę nie ustawiono ich dla hecy. 
  • W ogromnej większości krajów zakaz kąpieli oznacza się tak samo: przekreśloną grafiką sylwetki człowieka przy falach. Przed wyjazdem sprawdź, czy na danym terenie nie obowiązuje odmienny, mało intuicyjny (lub wręcz sprzeczny z intuicją) system. Upewnij się, czy rozumiesz stosowany lokalnie kolor flag i znasz nietypowe przepisy prawne, zaskakujące dla Europejczyków. Przykładowo: żucie gumy nad singapurską Zatoką Marina to podstawa do wręczenia mandatu w wysokości kilkuset dolarów. 
  • Unikaj połykania wody podczas kąpieli. W licznych regionach jej stan pozostawia wiele do życzenia i może przyczynić się do zatrucia pokarmowego. Ewentualne skaleczenia czy otarcia powstałe podczas pobytu na kamienistej plaży trzeba szybko zdezynfekować.
  • W niektórych nadmorskich kurortach istnieje zakaz poruszania się w stroju kąpielowym poza plażą, np. we włoskim Sorrento grozi za to grzywna. 
  • Na wszystkich wodach (niezależnie od kraju) obowiązuje ruch prawostronny.

Czy warto spróbować sportów wodnych? 

Zdecydowania tak! Atrakcji i sportów wodnych jest tyle, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele nadaje się dla poczatkujących i rodzin z dziećmi. Czas spędzony aktywnie nad wodą z pewnością pozwoli wypocząć i zapewni niezapomnianą rozrywkę.

Jakub Netkowski, Szymon Kwiatkowski

Artykuł pochodzi z numeru 3 (111) 2023 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator17.07.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News