Regularne czyszczenie roweru to dla cyklisty taka sama rutynowa czynność, jak pompowanie opon. Dzięki temu rower wygląda jak nowy i nie traci na swojej wartości. Najszybszym sposobem na umycie jednośladu jest wykorzystanie do tego myjki ciśnieniowej. Doskonałe rezultaty osiąga się w ciągu kilku minut. Pamiętając o kilku zasadach, umyjemy rower bezpiecznie, a wysokie ciśnienie nie będzie zagrożeniem dla jego wyposażenia.
Myjąc rower urządzeniem wysokociśnieniowym należy zwrócić uwagę na unikanie szczególnie wrażliwych elementów, do których może przedostać się woda podawana pod wysokim ciśnieniem. Chodzi głównie o piasty, suport, stery i golenie amortyzatorów, czyli wszystkie elementy łożyskowane lub uszczelniane.
Kierowanie strumienia wody pod wysokim ciśnieniem w odpowiednie miejsca i unikanie tych wrażliwych jest o tyle łatwe, że w urządzeniach Kärcher ma on jeden, zwarty kształt – dlatego można precyzyjnie nim manewrować.
Dlaczego urządzenie wysokociśnieniowe?
Dlatego, że jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób umycia roweru. Wyobraźcie sobie typową sytuację, w której kończycie jazdę rowerem ubłoconym po samą kierownicę. Wizja mycia zmywania takiego brudu szmatką i wodą z wiadra lub węża ogrodowego nie należy do przyjemnych...
Należy pamiętać, że wysokie ciśnienie wody wypłukuje smar z tych wszystkich miejsc, w których powinien się on znajdować. Dlatego po każdym myciu czeka nas smarowanie poszczególnych komponentów naszego sprzętu, na przykład łańcucha czy przerzutek.
Rower myjemy z większej odległości niż zazwyczaj zalecane 30 cm.Instrukcja krok po kroku:
Krok 1: Ustaw rower, tak aby stał stabilnie. Posłużyć do tego może stojak.
Krok 2: Detergent pozwoli usunąć uporczywe zabrudzenia. Wystarczy spryskać i poczekać, aż zacznie działać.
Krok 3: Mycie myjką wysokociśnieniową. Można wykorzystać płaską dyszę. Jeśli urządzenie umożliwia regulację ciśnienia, to nastawiamy je na około 1/3 pełnej mocy. Jeśli nie, to zaleca się stanąć nieco dalej, w ten sposób osiągniemy ten sam efekt.
Krok 4: Aby uzyskać najlepsze wyniki, zawsze czyść od dołu do góry. Strumień wody kieruj ukośnie. Zachowaj dległość około 30 cm.
Krok 5: Płaska dysza może posłużyć do precyzyjnego czyszczenia. Nie kieruj strumienia wody bezpośrednio na łożyska i amortyzatory, a w przypadku roweru elektrycznego – na połączenia.
Krok 6: Po usunięciu zabrudzeń rower można opłukać. Czyścimy tu także łańcuch i zębatki. Ważne, by po umyciu je nasmarować.