W zarządzie nowego stowarzyszenia znalazł się Sebastian Klauz – wydawca Polskiego Caravaningu
Wszystko wskazuje na to, że posiadacze kamperów i przyczep będą wreszcie mieli swoich przedstawicieli w postaci stowarzyszenia Polska Grupa Caravaningowa. Jego członkowie zrobią wszystko, aby realnie wpływać na to, jak ma wyglądać rynek caravaningowy w Polsce.
Polska Grupa Caravaningowa (PGC) to inicjatywa, która zakwitła w głowach kilkunastu osób mających silny wpływ na branżę caravaningową w naszym kraju. Po kilku miesiącach przygotowań wreszcie możemy oficjalnie ogłosić, że takie stowarzyszenie zostało powołane do życia. Co więcej, redaktorzy naczelni dwóch mediów branżowych – Polski Caravaning i portal CampRest zostali wiceprezesami zarządu stowarzyszenia Polska Grupa Caravaningowajako osoby bezstronne, obiektywne i współpracujące z największą liczbą osób i firm w całym kraju.
PGC ma na celu przede wszystkim popularyzację caravaningu w Polsce wśród osób, które do tej pory wybierały hotele lub podróżowały z namiotami. Stowarzyszenie Polska Grupa Caravaningowa będzie również walczyć o poprawę infrastruktury kempingowej – zarówno jeżeli chodzi o pola, jak i miejsca serwisowe, których we Francji lub Niemczech są setki. Członkowie zadeklarowali też wspólną pracę nad poprawą bezpieczeństwa uprawiania turystyki caravaningowej ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie zabraknie wydarzeń, zlotów i spotkań, integrujących całe środowisko.
Założeniem Polskiej Grupy Caravaningowej ma być skupienie wokół jednego podmiotu nie tylko fanów tej formy turystyki, ale także serwisantów, dealerów, producentów, sprzedawców akcesoriów, kamperów i przyczep kempingowych. Stowarzyszenie będzie również aktywnie walczyło w sprawach związanych z potencjalną zmianą przepisów w naszym kraju. Doskonale wiemy, że dmc 3,5 t to przepis przestarzały, a viaTOLL dla zestawów kempingowych jest tylko dodatkowym, niepotrzebnym wydatkiem. Każda osoba uprawiająca caravaning będzie mogła liczyć na wsparcie i pomoc stowarzyszenia. Polska Grupa Caravaningowa chce również promować walory przyrodnicze i dobra kulturowe poszczególnych miast, regionów i krajów. Niewykluczona jest współpraca z zagranicznymi stowarzyszeniami i firmami, które będą chciały lepiej poznać nasz rynek. Podczas formułowania się stowarzyszenia zwrócono uwagę na osoby niepełnosprawne – chcemy, aby one również miały możliwość swobodnego korzystania z pol kempingowych.
Prezesem Polskiej Grupy Caravaningowej została Joanna Woźnica, która od lat jest związana z caravaningiem. Dobrze zna polski rynek i funkcjonujące na nim firmy, bez problemu dogaduje się również z osobami decyzyjnymi, jest świetną organizatorką przeróżnych wydarzeń związanych z kamperami i przyczepami. Sama od lat, wraz z rodziną, podróżuje kamperem. Gdy piszemy ten artykuł, stowarzyszenie formułuje swoj statut, cele i środki, za pomocą których będzie mogło aktywnie działać. Nie zabraknie zlotów, spotkań, prelekcji (tematy prawne i techniczne), nawiązywania kontaktow oraz rozważań na temat związany z ochroną środowiska. Silniki Diesla w kamperach i problem z wjazdem nimi do dużych miast na pewno pojawi się „na wokandzie”.
Artykuł pochodzi z numeru 2(87) 2019 Polskiego Caravaningu