Nasza lodówka w kamperze lub przyczepie nie działa prawidłowo? Poziom chłodzenia nie jest satysfakcjonujący? Oto kilka porad, jakie udało nam się znaleźć w facebookowej grupie „Camper Majstry”, która funkcjonuje pod naszym patronatem.
Mała wydajność pracy lodówki może być skutkiem "zapchania się" obwodu (rurek) gazem, lodem czy wodą lub zbyt małą różnicą temperatur między warnikiem a radiatorem. Może być też wynikiem nieszczelności układu i wycieku czynnika chłodniczego, ale to (na szczęście) nie zdarza się zbyt często.
Pierwszą usterkę zazwyczaj udaje się usunąć poprzez:
Usterka druga może być spowodowana:
Statystycznie najwięcej problemów stwarza właśnie palnik i zapewne on będzie wymagał naszej uwagi. Osobiście nie jestem zwolennikiem grzebania przy gazie bez braku wiedzy i narzędzi, ale opiszę typowe usterki, jako że materiał ma jedynie charakter edukacyjny i zapewne nikt nie będzie ryzykował życia własnego i najbliższych grzebiąc w instalacji gazowej.
Lodówki z "ręcznym" iskrownikiem mają wbudowane okienko, dzięki któremu widać czy płomień się zapalił. Płomień ogrzewa również termoparę, która wytwarza na tyle dużo energii elektrycznej, aby elektromagnes mógł podtrzymać zawór gazu w pozycji otwartej. Po zgaśnięciu płomienia lub przy jego niewłaściwych parametrach termopara generuje zbyt mało energii i następuje automatyczne wyłączenie dopływu gazu do palnika.
Lodówki z iskrownikiem automatycznym mają dodatkowy czujnik, który wyłącza generator iskry po pojawieniu się płomienia. Stanowi też informację dla logiki lodówki o sytuacji awaryjnej. Tak więc samoczynne gaszenie płomienia może być skutkiem: