artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Ile więcej pali samochód z przyczepą?
  fot. Erik Mclean, Pexels

Ile więcej pali samochód z przyczepą?

Czas czytania 4 minuty

Ile więcej pali samochód z przyczepą kempingową? To pytanie kluczowe, dla każdej osoby rozważającej zakup przyczepy. Będzie nieporównywalnie tańsza niż kamper, ale co z jakimi kosztami należy liczyć się przy podróżowaniu? 

Nasza krótka sonda wśród kierowców holujących przyczepy wskazuje na wzrost zużycia paliwa od 20% do 50%. Przedział jest duży, gdyż ostateczny wynik zależy od bardzo wielu czynników. 

1. Samochód. 

Zaprzyjaźniony kierowca Forda Focusa, holujący przyczepę lekką z DMC 750 kg, poinformował nas, że jego Ford spalający średnio 5,5 litra oleju napędowego bez przyczepy. Po podpięciu całego zestawu spalał 8 litrów. Wzrost spalania wynosił około 30%. Ta sama przyczepa podpięta pod dużego, mocnego pickupa podnosiła jego spalanie z 13,5 litra na 16, czyli o około 20%, to jest o 10% mniej niż podpięta do Forda. 

2. Waga i kształt. 

Na wzrost zużycia paliwa będzie oczywiście wpływać waga przyczepy kempingowej oraz jej opory aerdynamiczne. Producenci przyczep starają się projektować je w taki sposób, by opór ten, za sprawą opływowych kształtów, był jak najmniejszy. Przy wyborze przyczepy kempingowej warto zwrócić na to uwagę. Dla określenia procentowego wzrostu zużycia paliwa istotne będą też oczywiście proporcje w zestawie. Jaką moc i pojemność silnika posiada samochodów osobowy? Jaka jest rzeczywista waga przyczepy?

Przy dużych i mocnych autach holujących lżejsze przyczepy ten wzrost będzie oczywiście niższy niż w przypadku mniejszych samochodów osobowych, holujących przyczepy na pograniczu dopuszczalnego dla ich haku obciążenia. 

ReklamaIle więcej pali samochód z przyczepą?  1

3. Rodzaj paliwa. 

Na większy wzrost zużycia paliwa powinni przygotować się kierowcy posiadający samochody z silnikami benzynowymi. W dieslach wzrosty procentowo powinny być nieco niższe.

4. Silnik. 

Silniki z niższą mocą mogą mieć pewne trudności z rozpędzaniem zestawu, ale też utrzymaniem określonej prędkości przy przelotach autostradowych. Ciągła praca na zwiększonych obrotach silnika musi powodować wyższe zużycie paliwa.

5. Styl jazdy. 

Nie bez znaczenie jest też oczywiście styl jazdy i doświadczenie kierowcy. Nawet bez przyczepy kempingowej wyniki spalania mogą się przecież diametralnie różnić u dwóch kierowców poruszających się tym samym autem. Oczywiście, kluczowa kwestia to osiągane prędkości, ale ważne jest również zachowanie właściwej techniki, jak choćby unikanie częstych hamowań i przyspieszeń. 

6. Trasa i warunki. 

Jazda pod górę, przy silnym, czołowym lub bocznym wietrze oraz w potężnych korkach może znacząco zwiększyć zużycie paliwa, nawet przy małej przyczepie. 

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że auto z przeczepią będzie spalać co najmniej 20-30% paliwa więcej. Wiele czynników wpływa na ostateczny wynik. Są to: waga przyczepy, jej kształt, moc silnika oraz styl jazdy kierowcy. Duże znaczenie będzie miało także doświadczenie prowadzącego zestaw. Warto, przynajmniej na początku, szczegółowo śledzić zużycie paliwa, analizować i wyciągać wnioski, aby dostosować styl jazdy do zamierzonego wyniku.

ReklamaIle więcej pali samochód z przyczepą?  2
Jak zmniejszyć spalanie paliwa? 

Aby obniżyć zużycie paliwa zarówno w samochodzie, jak i całym zestawie, zadbać należy o właściwie ciśnienie powietrza w oponach, a także sprawny stan techniczny zawieszenia i układu hamulcowego. Nieprawidłowo zamontowane lub źle odbijające klocki hamulcowe mogą zrobić sporo złego i znacznie zwiększyć spalanie. 


Piotr Łukaszewicz27.05.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News