artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Droga hamowania a droga zatrzymania. Pamiętaj o tym w czasie podróży!
  fot. Renault

Droga hamowania a droga zatrzymania. Pamiętaj o tym w czasie podróży!

Czas czytania 3 minuty

Droga hamowania to odległość przebyta przez samochód od momentu uruchomienia hamulca do całkowitego zatrzymania auta. Natomiast aby poznać drogę zatrzymania, trzeba doliczyć odcinek, który przejedzie samochód od momentu zauważenia przeszkody czy zagrożenia przez kierowcę do naciśnięcia przez niego hamulca i rozpoczęcia działania układu hamulcowego. Na długość drogi zatrzymania wpływa zarówno szybkość reakcji kierowcy, jak i warunki atmosferyczne czy stan techniczny pojazdu.

Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, wyjaśnia:

– Zakłada się, że czas reakcji statystycznego kierowcy na zagrożenie wynosi 1 sekundę. W zależności od tego, jakie warunki panują na drodze i z jaką prędkością porusza się samochód, w czasie tej 1 sekundy może on pokonać drogę kilkudziesięciu metrów. Dlatego tak ważna jest koncentracja kierowcy, odpowiednia do warunków prędkość i odpowiednia odległość od poprzedzającego pojazdu.

Ile przejeżdża samochód w ciągu 1 sekundy? W zależności od prędkości:

  • 50 km/h = 14 m/s
  • 60 km/h = 17 m/s
  • 100 km/h = 28 m/s

Według przepisów odstęp od poprzedzającego pojazdu wyrażony w metrach nie może być mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 120 km/h odległość ta powinna wynosić przynajmniej 60 m, a na autostradzie, przy 140 km/h – nie mniej niż 70 m. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest prędkość.

ReklamaDroga hamowania a droga zatrzymania. Pamiętaj o tym w czasie podróży! 1
– Kierowca zawsze musi dopasować prędkość do warunków pogodowych. Jeśli jezdnia jest oblodzona lub występują silne opady, trzeba znacząco zwolnić, gdyż w takich warunkach droga hamowania może wydłużyć się kilkakrotnie. Nie wspominając już o zagrożeniu wpadnięciem w poślizg – dodaje Adam Bernard.

Duży wpływ na drogę zatrzymania ma również stan techniczny pojazdu, na przykład stan ogumienia czy sprawność układu hamulcowego. Zużyte opony, nieposiadające odpowiednio głębokiego bieżnika, z pewnością spowodują wydłużenie drogi zatrzymania pojazdu. 

Nie bez znaczenia dla długości drogi hamowania jest umiejętność prawidłowego hamowania awaryjnego. Aby zrobić to najbardziej optymalnie, powinniśmy w sytuacji awaryjnej jak najszybciej i z maksymalną siłą wcisnąć pedał hamulca oraz sprzęgła w przypadku skrzyni manualnej, w efekcie czego auto natychmiast zacznie hamować bez ryzyka utraty sterowalności czy zagrożenia, że „zgaśnie”. Niewciśnięcie sprzęgła może niebezpiecznie wydłużyć drogę hamowania i pogarsza możliwość sterowania pojazdem, na przykład przy omijaniu przeszkody podczas hamowania.

Źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault


Krzysztof Dulny 24.02.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News