artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
11 mln butli gazowych w Polsce

11 mln butli gazowych w Polsce

Czas czytania 4 minuty

Polacy z LPG korzystają tankując samochody autogazem, ale zdecydowanie najczęściej w kuchni – aż 55% respondentów gotowało ostatnio z wykorzystaniem butli. Fani caravaningu oprócz kosztu cenią sobie wygodę.

Gaz już dawno stał się dominującym źródłem zasilania urządzeń na pokładach pojazdów kempingowych. I nic dziwnego, skoro dzięki swojej wysokiej kaloryczności może być do pięciu razy bardziej wydajny niż tradycyjne paliwa kopalne. Dodatkowo paliwo gazowe zapewnia stabilną kontrolę temperatury. Wszystko to oznacza, że ​​jest idealne dla procesów ogrzewania i gotowania. Gaz magazynowany w butlach to nadal niewielki ciężar oraz łatwość montażu.

Skądinąd, gazowe paliwo w Polsce to 3,4 mln samochodów zasilanych autogazem i aż 11 mln butli gazowych! Choć jest to ten sam gaz, to zastosowanie jest inne. Podczas gdy główną motywacją do instalacji systemu gazowego w pojeździe jest oszczędność pieniędzy, głównym powodem instalacji systemu gazowego w kamperze jest wygoda. Skądinąd są rozwiązania, by nie nosić ani nie wymieniać opróżnionych butli, jeśli podróżujesz po różnych krajach.

LPG to elastyczne paliwo, w związku z czym ma różnorodne zastosowania. A to o tyle istotne, że ponad 52% Polaków uważa, że Unia Europejska powinna zapewnić, aby gaz płynny LPG był szeroko dostępny jak najdłużej.

LPG jest paliwem czystym

Szczególnie w porównaniu do wielu innych źródeł ogrzewania, takich jak chociażby drewno, olej opałowy czy węgiel. Gaz płynny praktycznie nie emituje szkodliwych dla zdrowia pyłów oraz zaledwie śladowe ilości tlenków siarki i azotu, a także o 50% mniej CO2 niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania węglem oraz 20% mniej od oleju opałowego. Dodatkowo korzystanie z instalacji grzewczej na gaz płynny nie generuje przykrych zapachów, co często ma miejsce w przypadku spalania węgla.

Reklama11 mln butli gazowych w Polsce 1
Wg najnowszego badania Ekobarometr 2024 zrealizowanego we współpracy z Polską Organizacją Gazu Płynnego (POGP), ponad 43% Polaków uznaje LPG za paliwo ekologiczne (48% nie ma zdania), a ponad 50% ocenia, że do poprawy jakości powietrza i ograniczenia smogu przyczynia się wymiana pieców węglowych na kotły gazowe.

– Polacy doceniają znaczenie gazu płynnego jako ekologicznego nośnika energii. Nasze badania potwierdzają pozytywne postrzeganie gazu płynnego jako alternatywnego źródła energii wśród polskiej populacji. Wyniki badania odzwierciedlają rosnący konsensus wśród polskiego społeczeństwa co do korzyści płynących ze stosowania LPG jako alternatywy dla paliw tradycyjnych – mówi Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP).

Zgodnie z danymi z Centralnej Ewidencji Budynków z 2023 r., w Polsce użytkowanych jest 17,3 mln źródeł ciepła, z czego 2 mln stanowią tzw. „kopciuchy”. Według Polskiego Alarmu Smogowego piece i kotły na paliwa stałe odpowiadają za 86% całkowitej emisji pyłu zawieszonego PM2.5 oraz za ok. 93% emisji rakotwórczego benzopirenu. Szacuje się, że roczne koszty zdrowotne związane z wpływem smogu na organizmy Polaków przekraczają 100 mld zł.

Percepcja LPG zależy od wieku respondentów

Wśród najmłodszych ankietowanych, w wieku do 24 lat – 34% kiedykolwiek miało kontakt z LPG. Dorośli między 25 a 44 rokiem życia są bardziej pragmatyczni. Najchętniej wśród całej populacji jeżdżą na autogazie (24% respondentów) i gaz płynny LPG utożsamiają przede wszystkim z paliwem napędowym. W swoich wyborach zakupowych kierują się przede wszystkim ceną i to na ten aspekt LPG wskazują najczęściej. Nawet 41-47% użytkowników paliwa wskazuje, że to ze względu na koszt paliwa wybrali gaz płynny. Aż 2/3 z ankietowanych z tej grupy potwierdza powszechną dostępność autogazu – to najwięcej spośród wszystkich Polaków.

Reklama11 mln butli gazowych w Polsce 2
Z kolei najstarsi Polacy z LPG korzystają równie często (43% respondentów), ale zdecydowanie najczęściej w kuchni – aż 55% z użytkowników LPG gotowało ostatnio z wykorzystaniem butli.

Fot. POGP


Michał Żak18.10.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News