artykuły

ABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - Makita 04.01-31.03 Sebastian
Na niektórych kamper parkach dostępny jest też Internet WiFi - bezpłatnie, w cenie pobytu
  fot. Bartłomiej Ryś Na niektórych kamper parkach dostępny jest też Internet WiFi - bezpłatnie, w cenie pobytu

Kamper park - przyjaciel w podróży

W Polsce dopiero zaczynają powstawać, ale w takich krajach jak Niemcy, Francja czy Hiszpania są normą. Mowa o kamper parkach, które są dużym udogodnieniem dla każdego podróżującego camperem. Jak je znaleźć i jak z nich skorzystać?

O różnicy pomiędzy kempingiem a kamper parkiem pisaliśmy tutaj https://polskicaravaning.pl/dzial/26-abc-caravaningu/artykuly/kemping-a-kamper-park-czym-sieroznia,55115 Warto się zaznajomić z tą publikacją przed przeczytaniem poniższych informacji.

Posiadając wiedzę, czym jest kamper park przejdźmy do informacji, gdzie je znaleźć. Najwygodniejszym narzędziem w podróży jest ciągle rozbudowywana aplikacja park4night. Wersja premium dająca m.in. możliwość korzystania z mapy w trybie offline (bez dostępu do Internetu) to koszt zaledwie 10 euro na rok. Kamper parki są oznaczone specjalną ikoną a do każdej miejscówki dodany jest opis, koszt pobytu i zdjęcia.

Kamper parki z zasady są (najczęściej) automatyczne. Po przyjeździe na miejsce musimy udać się do specjalnej maszyny, w której dokonamy płatności. Tam wybieramy długość pobytu, często też podajemy numer rejestracyjny naszego kampera. W zależności od kamper parku, przy szlabanie jest zainstalowana kamera odczytująca numery lub musimy podać specjalny kod, który drukuje wspomniany wcześniej automat. I już, wjeżdżamy na teren.

Typowy automat, w którym dokonujemy płatności za pobyt i korzystanie z serwisu i/lub energii elektrycznej

Każdy kamper park dysponuje punktem serwisowym. Niekiedy za korzystanie z niego musimy dodatkowo zapłacić, w innych przypadkach jest on w cenie postoju. Niemal zawsze musimy dopłacić za korzystanie z energii elektrycznej, ale pamiętajmy, że nie zawsze musimy go kupować. Przecież akumulator mieszkalny mający około 100 Ah pojemności bezproblemowo zasili nam wszystkie urządzenia na pokładzie włącznie z ogrzewaniem.

Najważniejszą informacją jest fakt, że pobyt na kamper parku nie wiąże się z dużym wydatkiem. Zazwyczaj jest to kilka euro za dobę. Podczas naszej podróży do Hiszpanii nie zapłaciliśmy więcej niż 15 euro ze wszystkim tj. postojem, punktem serwisowym oraz nielimitową energią. Były też miejsca, w których zapłaciliśmy zaledwie 5 euro za noc.

Dlaczego warto korzystać z takich miejsc? Przede wszystkim to punkty bezpieczne, usytuowane w cichych, spokojnych lokalizacjach, w których bezproblemowo wypoczniemy przed dalszą podróżą. Pamiętajmy - to nie są kempingi! Nie rozkładamy tam markiz, stolików, nie bytujemy dłużej, niż doba, dwie. Kamper parki oferują dogodne uliczki dojazdowe oraz duże miejsca - nie musimy przeciskać się przez wąskie alejki czy parkować na niewygodnych miejscach parkingowych przeznaczonych dla aut osobowych. Jednocześnie na kamper parku wypróżnimy toaletę, zaczerpiemy wody, weźmiemy prysznic i od razu wykonamy zrzut - to szalenie wygodne.

Na końcu warto dodać, że z kamper parków nie mogą korzystać zestawy z przyczepami kempingowymi. Dla nich przeznaczone są pola kempingowe, z których na zwiedzanie okolicy ruszamy własnym pojazdem-holownikiem.


Bartłomiej Ryś27.11.20210

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW